ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 2-ին ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի Կիպրոս-Հայաստան համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հարիս Գեորգիադեսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնից:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել օրեր առաջ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից միաձայն ընդունված ևս մեկ բանաձևի համար, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան և էթնիկ զտումների քաղաքականությունը:
Նա բարձր է գնահատել սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում տեղի ունեցած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի սկզբունքային ելույթը, որտեղ բարձրաձայնվել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացվող ոճրագործությունները, կոչ է արվել միջազգային հանրությանն անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ էթնիկ զտումները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին վերաբերող հումանիտար խնդիրներ: Կիպրոսցի խորհրդարանականները նշել են, որ համերաշխության նշանաբանով են առաջնորդվում Հայաստանի հանդեպ և պատրաստ են հնարավորինս աջակցել: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով մեր երկրները միևնույն մարտահրավերներն ունեն և խաղաղասիրությամբ ևս նման են, ուստի մեկը մյուսի ցավի հանդեպ առավել զգայուն են:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև օրենսդիր մարմինների երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ երկուստեք կարևորելով խորհրդարաններում գործող համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների կարևոր դերակատարությունը:

2 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую председателем Межпарламентской комиссии Кипр-Армения Палаты представителей Кипра Харисом Георгиадесом. Об этом сообщает пресс служба Парламента Армении.
А.Симонян выразил признательность за единогласно принятую накануне Палатой представителей Кипра очередную резолюцию, осуждающую развязанную Азербайджаном широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха и политику этнических чисток.
Он высоко оценил принципиальную речь спикера парламента Кипра Аниты Димитриу 28 сентября в Дублине в рамках Европейской конференции глав парламентов СЕ, в которой озвучены преступления против народа Нагорного Карабаха, содержится призыв к международному сообществу предпринять экстренные шаги по предотвращению этнических чисток.
На встрече обсуждались гуманитарные проблемы наших соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Кипрские парламентарии отметили, что солидаризируются с Арменией и готовы оказать всемерную поддержку. По словам председателя комиссии, у наших стран одинаковые вызовы, они схожи и в миролюбии, поэтому более чувствительны к боли друг друга.
Обсуждены также вопросы двусторонней повестки законодательных органов, подчеркнута важная роль действующих в парламентах комиссий межпарламентского сотрудничества.