Էրդողանի նախագահությունն ու Թուրքիայի հետընթացը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի դադարում զարմացնել: Այս անգամ Էրդողանը դարձել է առաջին նախագահը վերջին 12 տարվա ընթացքում, ով նախագահել է կառավարության նիստի ժամանակ: Երկրի նախագահի այս քայլն առաջ է բերել ընդդիմության վրդովմունքը՝ նոր փաստարկներ ավելացնելով ավտորիտարիզմի և իր ձեռքում բոլոր իշխանական լիազորությունները կենտրոնացնելու մեջ Էրդողանին ուղղված մեղադրանքներին, հայտնում է Euronews-ը:
Ընդ որում, Թուրքիայի Սահմանադրությունը երկրի նախագահին իրավունք է տալիս կառավարության նիստ հրավիրել և նախագահել այդ նիստում, սակայն վերջին անգամ նման միջադեպ գրանցվել է Սուլեյման Դեմիրելի կառավարման տարիներին: Էրդաղանին նախարդող նախագահները՝ Ահմեդ Սեզերը և Աբդուլլահ Գյուլը, երբեք կառավարության նիստ չեն վարել՝ սահմանափակվելով առավել արարողակարգային գործառույթներով, ինչպես և նախատեսված է Թուրքիայի նախագահի համար: Ընդդիմությունը կարծում է, որ Էրդողանի կողմից նախագահական լիազորությունների ընդլայնումը Թուրքիային հեռացնում է օրենքի գերակայության և խոսքի ազատության արևմտյան չափանիշներից:
Միաժամանակ ТАСС-ը հայտնում է, որ Թուրքիայի կառավարությունը վերոնշյալ նիստի ժամանակ քննարկել է ազգային անվտանգության և տնտեսական զարգացման հարցեր, ինչպես նաև ահաբեկչության և «զուգահեռ կառույցների» դեմ պայքարին անռչվող խնդիրներ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արինչը: «Զուգահեռ կառույցներին» դիմագրավելու կառավարության միջոցների մասին Արինչն ասել է, որ կառավարությունը «հանդուժող չի լինելու» այդ խնդրի հանդեպ: Երկրի փոխվարչապետը նաև հայտնել է, որ կառավարության հաջորդ նիստին Էրդողանը չի նախագահելու, իսկ նման հանդիպումները «մշտական բնույթ չեն կրի»:
Բացի այդ, Թուրքիայի կառավարությունը սպառնում է արգելափակել Twitter-ը, քանի որ այս սոցիալական ցանցը հրաժարվում է փակել ընդդիմադիր թերթի էջը: Այս մասին հայտնում է Sky News-ը: Ադանա քաղաքի դատարանը արգելել է տեղեկատվական գործակալություններին և թերթերին լուսաբանել և մեկնաբանել Սիրիային մարդասիրական օգնության մատակարարումը: Ինչպես հայտնում է Газета.ру-ն, տեղի ԶԼՄ-ներն ընդգծել են, որ զինամթերքով բեռնված մեքենաները ուղևորվել են Սիրիա կառավարական ուժերի դեմ պայքարին օժանդակելու համար, թեև թուրքական իշխանությունները հերքում են այդ լուրերը: Նրանց խոսքերով մեքենաները մարդասիրական օգնություն են տարել Սիրիայի խաղաղ բնակիչների համար:

Президентство Эрдогана и регресс Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не перестает удивлять. На этот раз Эрдоган стал первым за 12 лет президентом, который председательствовал на первом заседании правительства страны. Такой шаг президента вызвал у турецкой оппозиции возмущение, добавив аргументов к обвинениям Эрдогана в авторитарности и попытке консолидировать в своих руках все властные полномочия, сообщает Euronews.
При том, что Конституция позволяет президенту Турции созывать и председательствовать на заседании правительства, последний раз такой прецедент случался еще при правлении Сулеймана Демиреля. Двое предшественников Эрдогана Ахмед Сезер и Абдулла Гюль никогда не вели заседание правительства, выполняя в большей мере церемониальные функции, как и предусмотрено в отношении президента Турции. Оппозиция считает, что  расширение Эрдоганом властных полномочий президента при системе парламентской республики уводит Турцию все дальше от западных стандартов главенства закона и свободы слова.
Одновременно ТАСС сообщает, что кабинет министров Турции обсудил вопросы национальной безопасности, экономического развития и борьбы с терроризмом и "параллельной структурой" внутри органов государственной власти. Об этом заявил вице-премьер Турции Бюлент Арынч. Относительно мер правительства по противодействию "параллельной структуре" Арынч указал, что правительство "не будет толерантно" к этой проблеме. Вице-премьер страны также сообщил, что на следующем заседании кабмина президент председательствовать не будет, а встречи, подобные этому, "не примут постоянный характер".
Кроме этого, правительство Турции угрожает заблокировать Твиттер из-за отказа социальной сети закрыть аккаунт оппозиционной газеты. Об этом сообщает Sky News. Суд города Адана запретил информационным агентствам и газетам освещать и комментировать доставку гуманитарной помощи на территорию Сирии. Как передает Газета.ру, местные СМИ подчеркивали, что груженые оружием грузовики доставлялись в Сирию для борьбы с сирийскими правительственными силами. Турецкие власти опровергают эту информацию. По их словам, конвой перевозил гуманитарную помощь для мирных жителей Сирии.