Ողբերգություն Գյումրիում. հրաշք տեղի չունեցավ
Չնայած միլիոնավոր մարդկանց աղոթքներին, ովքեր հետևում էին, թե ինչպես է 6–ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը պայքարում կյանքի համար, բժիշկներին չհաջովեց փրկել փոքրիկի կյանքը: Այսօր Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում տեղի է ունենում հունվարի 12-ին ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի կողմից սպանված Ավետիսյանների ընտանիքի յոթերորդ անդամի հոգեհանգստի արարողությունը: Սպանության հանգամանքները դեռևս հետաքննվում են, մամուլում շատ քիչ նյութեր են հայտնվում սպանության դրդապատճառների, կասկածյալի հոգեկան վիճակի, փորձաքննությունների արդյունքների և այն մասին, թե արդյոք հանցագործը միայնակ է գործել, թե ոչ:
Գյումրիում և Երևանում կայացած զանգվածային ցույցերն ուղղված էին Գյումրու ողբերգությանը հաջորդած ռուս պաշտոնական անձանց լռության դեմ: Ինչպես նաև մարդիկ պահանջում էին կասկածյալին փոխանցել հայ իրավապահ մարմիններին: Եվ ահա, ողբերգությունից մեկ շաբաթ անց Գյումրիում տեղի ունեցած դաժան սպանության մասին խոսեցին ոչ միայն ՌԴ պաշտոնական անձինք, այլ նաև ռուսական ԶԼՄ-ները:
Այսօր նաև հայտնի դարձավ, որ ՌԴ և ՀՀ քննչական կոմիտեների ղեկավարները պայմանավորվել են Գյումրիի սպանության գործով հետաքննության շուրջ իրականացնել համատեղ և փոխհամագործակցված գործողություններ: ՌԴ ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը հայտարարեց. «Համակարգելով քննչական խմբերի աշխատանքները՝ Ալեքսանդր Բատիրկինը և ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը պայմանավորվել են համատեղ գործունեության շուրջ, որն ուղղված կլինի երկու երկրներում ծագող քրեական գործերը բազմակողմանի, ամբողջական և օբյեկտիվ քննությանը»: Ավելի վաղ ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Բաստրիկինը հայտարարել էր, որ Գյումրիի սպանությունների գործով դատական հրապարակային գործընթացը կանցնի Հայաստանում: Նա նշել է, որ ՌԴ-ն լիարժեք փոխըմբռնման է հասել, և հայտնի է, թե ինչպիսին պետք է լինի ռուսական ենթակառուցվածքների օգնությունը հետաքննության հարցում: Գործի քննությունը և այդ հարցով բոլոր դատավարությունները անցնելու են միջազգային նորմերին և երկու երկրների միջև ստորագրված փաստաթղթերին համապատասխան:
Այսօր Բաստրիկինի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգությունը պահանջում է, որպեսզի դրա բոլոր հանգամանքները բացահայտվեն աննախադեպ հետևողականությամբ: Նախագահը կարևորեց, որ այս հանցանքի քննության կապակցությամբ երկու երկրների իրավապահների միջև ձևավորված համագործակցությունն ունենա արդյունավետ շարունակություն, իսկ սկսված գործընթացը հասցվի իր տրամաբանական ավարտին: Բաստրիկինի խոսքերով ռուսական իրավասու մարմինների կողմից ինչպես Գյումրիում տեղակայված ռազմական բազայի, այնպես էլ ՌԴ տարածքում կատարվող գործողությունները նպատակ ունեն ապահովել սպանության բոլոր վարկածների և գործի բոլոր հանգամանքների համակողմանի քննությունը, մեղավորների բացահայտումը և նրանց պատասխանատվության անխուսափելիությունը: Նա վստահություն հայտնեց, որ այս գործով Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվելիք հրապարակային դատական քննությունը կդառնա արդարության և արդարադատության հասնելու երկու կողմերի ձգտման վկայությունը:
Նշենք, որ վաղը Գյումրիում տեղի կունենա Սերյոժա Ավետիսյանի հուղարկավորությունը: Փոքրիկի մահվան կապակցությամբ ցավակցություններ են ժամանում տարբեր երկրներից: Այսօր Հայաստանում ՀՀ դեսպանությունը հայտարարություն տարածեց, որում ասվում է. «Սգում ենք ողջ հայ ժողովրդի հետ: Մինչև վերջին պահը հույս ունեինք և աղոթում էինք Սերյոժա Ավետիսյանի համար, ում կյանքի համար պայքարում էին հայ և ռուս բժիշկները: Ցավոք, հրաշք տեղի չունեցավ՝ չնայած մենք բոլորս շատ էինք սպասում ու հավատում: Երեխայի կորուստը սարսափելի վիշտ է: Այնպիսի բառեր չկան, որոնք կարող են թեթևացնել սարսափելի ողբերգության ցավը: Բայց այս պայմաններում էլ պետք է մարդ մնալ: Մեծամասնությունը դա գիտակցում է: Սուգը ողբ է և աղոթք: Մենք բոլորս պետք է ողբերգությունից դասեր քաղենք և անենք ամեն ինչ, որպեսզի նման բան այլևս չկրկնվի: Կարող ենք հավաստիացնել, որ հանցագործը և նրանք, ովքեր կարող էին նրա թիկունքին լինել, արժանի պատիժ կկրեն»…
Հիշեցնենք, որ կասկածյալ Վալերի Պերմյակովը ձերբակալվել է հանցագործության օրը, երբ փորձել է անցնել Թուրքիայի տարածք: Նրան ձերբակալել են ռուս սահմանապահները, ովքեր հսկում են Հայաստանի սահմանը: Ինչպես գրում է TASS-ը, հունվարի 15-ին Ռուսաստանի 5-րդ կայազորային ռազմական դատարանը ձերբակալեց Պերմյակովին: Նշվում էր, որ ռուս զինծառայողը գտնվում է Գյումրու ռուսական ռազմաբազայի տարածքում Ռուսաստանի իրավազորության ներքը: Ինչպես նաև հաստատվում էր, որ բոլոր իրական ապացույցները գտնվում են հայ քննիչների ձեռքում: Պերմյակովը մեղադրվում է հանցագործություններ կատարելու մեջ, որոնց համար ՌԴ Քրեական օրենսգրքով նախատեսվում է ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում: Սակայն Հայաստանի և ՌԴ-ի իրավապահ մարմինները դեռ պետք է համաձայնության գան այն հարցի շուրջ, թե Պերմյակովին դատելու են հայկական, թե ռուսական օրենքներով:

Трагедия в Гюмри: чуда не произошло
Несмотря на молитвы миллионов людей, а именно миллионы следили за тем, как маленький 6-месячный Сережа Аветисян борется за жизнь, врачам не удалось спасти жизнь малыша. Сегодня в Гюмри в церкви Сурб Ншан состоится панихида по седьмому члену семьи Аветисян, убитой 12 января российским военнослужащим Валерием Пермяковым. Обстоятельства убийства пока расследуются, и в прессе появляется очень мало материалов о мотивах убийства, психическом состоянии подозреваемого, результатах экспертиз и о том, действовал ли убийца в одиночку.
Массовые протесты армян в Гюмри и Ереване были направлены против молчания российских официальных лиц после трагедии в Гюмри. Люди также требовали передать обвиняемого армянским правоохранительным органам. И вот – спустя неделю после трагедии – о громком жестоком убийстве в Гюмри заговорили не только официальные лица РФ, но и российские СМИ.
Сегодня также стало известно о том, что председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин и глава СК Армении Агван Овсепян договорились о совместном расследовании убийства семьи Аветисянов в Гюмри. "Координируя работу следственных групп, Александр Бастрыкин и Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян договорились о совместной деятельности для всестороннего, полного и объективного расследования уголовных дел, которые были возбуждены в обеих странах", – заявил представитель СКР РФ. Ранее Бастрыкин заявлял, что публичный судебный процесс по делу об убийствах в Гюмри пройдет в Армении. Он заявил, что Россия достигла полного взаимопонимания с Арменией и есть четкое представление, какой должна быть помощь российских структур в расследовании, проводимом правоохранительными органами Армении. Расследование дела и все процессуальные действия по нему будут проводиться в соответствии с нормами международного права и по документам, подписанным между странами.
Сегодня на встрече с Бастыркиным президент Армении Серж Саргсян отметил, что трагедия, произошедшая 12-го января в Гюмри, требует скрупулезного и последовательного разоблачения всех обстоятельств дела и придал важное значение продуктивному продолжению сформировавшегося сотрудничества между правоохранительными органами обеих стран, которое приведет к логическому завершению уголовного дела. По словам Бастыркина, все действия, осуществляемые российскими органами как в Гюмри, так и на территории России, имеют целью полноценное расследование всех версий убийства и обстоятельств уголовного дела, выявление виновных и неотвратимость их наказания. Александр Бастрыкин выразил уверенность в том, что публичный процесс, проведенный в Армении, станет свидетельством стремления обеих сторон к справедливости и правосудию.
Отметим, что завтра в Гюмри состоятся похороны 6-месячного Сережи Аветисяна. Соболезнования по случаю смерти малыша поступают в Армению из разных стран мира. Сегодня посольство РФ в Армении распространило сообщение, в котором говорится: "Скорбим вместе со всем армянским народом. До последней минуты мы все надеялись и молились за Сережу Аветисяна, за чью жизнь боролись армянские и российские врачи. К сожалению, чуда не произошло, хотя мы все очень его ждали и верили. Потеря ребенка – страшное горе. Нет таких слов, чтобы как-то облегчить боль от страшной трагедии, которая произошла. Но и в этих условиях нужно оставаться людьми. Большинство - все понимает. Траур – это скорбь и молитва. Мы все должны извлечь из произошедшей трагедии урок и сделать все, чтобы подобное больше не повторилось. Можем заверить, что преступник и те, кто мог за ним стоять, понесут заслуженное наказание"…
Напомним: подозреваемый Валерий Пермяков был задержан в день преступления - при попытке перехода на территорию Турции его задержали российские пограничники, которые охраняют границу Армении. 15 января 5-й гарнизонный военный суд России арестовал Пермякова, пишет ТАСС. Сообщалось, что военнослужащий находится на территории российской военной базы в Гюмри под юрисдикцией России. Также утверждалось, что все вещественные доказательства находятся у армянских следователей.
Пермякову вменяется совершение преступлений, предусмотренных ч. 2 ст. 105 ("Убийство двух или более лиц") и ч. 2 ст. 338 УК РФ ("Дезертирство с оружием, вверенным по службе"), за которые в соответствии с УК РФ предусмотрено наказание в виде лишения свободы, вплоть до пожизненного. Однако будут ли судить Пермякова по российским законам или по армянским – об этом правоохранительным органам Армении и РФ еще предстоит договориться.