Ասոցացման համաձայնագիրը շարունակում է ակտուալ մնալ Հայաստանի համար
Ասոցացման համաձայնագիրը պետք է լայնորեն կիրառվի ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների իրավական նոր հիմքի ձևավորման ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական հարևանության քաղաքական և ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը հունվարի 20-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորհրդի 15-րդ նիստից հետո`մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«ԵՄ-ն պետք է ամեն ինչ անի արդեն իսկ բանակցված և համաձայնեցված Ասոցացման համաձայնագրից հնարավորինս շատ օգուտ քաղելու համար»,-ասել է Հանը՝ ավելացնելով, որ նոր համատեքստից ելնելով կարող է լինել փոփոխությունների անհրաժեշտություն, «սակայն հույս ունեմ, որ քաղաքական մասը կպահպանվի«, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Համագործակցության խորհրդի 15-րդ նիստի ժամանակ քննարկվել է բարեփոխումների հարցում ՀՀ արձանագրած առաջընթացը, դրանց շարունակման անհրաժեշտությունը: Ըստ ԵՄ պաշտոնական կայքի, ԵՄ-ն հորդորել է Հայաստանին ընդլայնել բարեփոխումներն այնպիսի հատուկ ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքները, սահմանադրական և արդարադատության ոլորտում բարեփոխումները, հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ընտրական համակարգի բարեփոխուման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր հերթին վերահաստատել է Հայաստանի հաստատակամությունը՝ խորացնելու Եվրոպական Միության հետ տարբեր ոլորտներում և ուղղություններով համապարփակ համագործակցությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիների ձեռքբերումների վրա:
Կողմերը հատուկ շեշտել են Շարժունակության հարցում ՀՀ արձանագրած առաջընթացը: Մասնավորապես, Նալբանդյանը նշել է, որ 2014թ. հունվարին ուժի մեջ են մտել ԵՄ - Հայաստան մուտքի արտոնագրի դյուրացման և հետընդունման մասին համաձայնագրերը, որոնք ճանապարհ են հարթում դեպի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ գործընթացի մեկնարկը, ինչը հնարավորություն կտա ապագայում հասնել Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացմանը:
Այսպիսով՝ Հայաստանը, հավանտարիմ մնալով ինտեգրացիոն գործընթացների համադրման և բալանսավորման իր կողմից որդեգրված քաղաքականությանը, այժմ աշխատանք է տանում ԵՄ հետ՝ համագործակցության հետագա ընթացքի և խորացման ուղիների և հիմքերի համաձայնեցման ուղղությամբ: Այդ համատեքստում կարևոր է համագործակցության իրավական նոր հիմքերի մշակումը, որոնք կփոխարինեն Գործընկերության և համագործակցության համաձայնգրին:
Այդ նպատակով է ժամանակին բանակցվել ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը, որի շուրջ կողմերը երկարատև գործընթացից հետո հասել է համաձայնության: Այժմ առավել քան տրամաբանական է դրա միայն մասնակի խմբագրմամբ կյանքի կոչումն ու արդեն իսկ ձեռք բերված հաջողությունների և համաձայնությունների հիման վրա գործընթացն առաջ մղելը՝ վնաս չհասցնելով համագործակցության տեմպին և որակին:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. ՀՀ և ԵՄ-ի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որով ուժի մեջ է մտել ՀՀ-ին ԵՄ ֆինանսական աջակցության Միասնական աջակցության շրջանակը 2014-2017թթ. համար, որը կազմում է 140-170 մլն եվրո՝ մասնավոր հատվածում, հանրային կառավարման և արդարդատության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու համար: Դրա շրջանակներում hունվարի 16-ին ՀՀ Կառավարության շենքում տեղի ունեցավ 8 նոր համաձայնագրի մեկնարկի արարողությունը: 77.5 մլն եվրոյի (44 մլրդ դրամ) հատկացում ենթադրող այս ութ համաձայնագրերը կոչված են խթանելու առաջընթացը երկկողմ համագործակցության որոշ հիմնական ոլորտներում:

Соглашение об Ассоциации с ЕС остается актуальным для Армении
Соглашение об Ассоциации ЕС и Армении должно быть максимально использовано при выработке новых основ двухстороннего сотрудничества. Об этом заявил Европейский комиссар по Европейской политике сотрудничества и переговорам о расширении Йоханнес Хан на пресс-конференции после 15-ого заседания Совета Сотрудничества ЕС-Армения, состоявшегося в Брюсселе 20-го января.
Хан заявил, что ЕС "должен извлечь наибольшую пользу от уже существующего Соглашения об ассоциации, которое было согласовано и сохранено на будущее". Он также добавил, что Соглашение нуждается в некоторых корректировках в связи с новым контекстом, но "содержание политической части, надеюсь, будет сохранено", приводит слова Еврокомиссара радио "Свобода".
Во время 15-ого заседания Совета Сотрудничества ЕС-Армения стороны обсудили процесс проведения реформ в Армении, отметили значительный прогресс во многих сферах. Согласно официальному сайту внешнего ведомства Еврокомиссии, представители ЕС призвали Армению расширить реформы в особых сферах, таких как демократия, власть закона, борьба с коррупцией, права человека, конституционные реформы, особое внимание было уделено необходимости проведения реформ в электоральной системе РА.
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в очередной раз подтвердил приверженность Армении к продолжению и углублению сотрудничества с ЕС и продвижению реформ в РА. Особо был отмечен прогресс политики мобильности, вступление в силу Соглашения с ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии. "Мы намерены начать следующий этап диалога по визам, нацеленный на безвизовое передвижение граждан Армении в ЕС", - приводит слова Налбандяна официальный сайт МИД Армении.
Таким образом, придерживаясь принципа балансированности и комплементарности в интеграционных процессах, Армения проводит работу по согласованию путей и углублению сотрудничества с ЕС. В этом контексте особое значение имеет формирование новой правовой базы сотрудничества, в том числе с учетом других международных обязательств Армении.
Разработанное и согласованное в результате многих лет переговоров Соглашение об Ассоциации служило именно этой цели, и сейчас более чем логично его применение с определенными корректировками и выстраивание двухсторонних отношений РА-ЕС на базе уже имеющихся результатов.