Խոսե Մուխիկա. "Ես համոզված եմ, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, և եթե կարող եմ օգտակար լինել՝ սիրով"
Ուրուգվայի գործող նախագահ Խոսե Մուխիկան պաշտոնը թողնելուց առաջ հրաժեշտի հանդիպում է անցկացրել հայ համայնքի ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Ուրուգվայի զբոսաշրջության նախարար հայազգի Լիլիան Քեշիշյանը, Հայաստանի պատվո հյուպատոս Ռուբեն Աբրահամյանը, Հայոց թեմի առաջնորդ Հակոբ արքեպիսկոպոս Կելլենջյանը, հայկական բոլոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Մուխիկան, ընդառաջելով հայ համայնքի խնդրանքին, համաձայնեց իր բարձր հովանավորությունը տալ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայում տեղի ունենալիք ձեռնարկներին: «Գիտեմ, որ թուրքերը կնեղանան, սակայն համոզված եմ, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, և եթե կարող եմ օգտակար լինել՝ սիրով», - ասաց նա: «Ազատության» հարցին՝ արդյոք արդարություն վերջիվերջո լինելո՞ւ է Հայոց ցեղասպանության խնդրում, Մուխիկան արձագանքեց․ - «Երբեք չի հասնելու արդարությունը, քանի որ այն ցավն ու վնասը, որ պատճառել է Հայոց ցեղասպանությունը, անկարելի է փոխհատուցել: Կան պետական շահեր, որոնք խանգարում են այս հարցում: Նվազագույնը, որ պետք է անի թուրքական պետությունը, ինքնաքննադատությամբ քաջություն ունենալն է՝ ընդունելու կատարված բարբարոսությունները»:
Նշենք, որ Ուրուգվայը Հայաստանի համար յուրահատուկ երկիր է: Ինչպես հայտնի է, Ուրուգվայն աշխարհում առաջին երկիրն է, որ 1965 թվականին պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ի նշան երախտագիտության՝ Երևանում կառուցվել է Ուրուգվայի հրապարակը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2014 թվականի հուլիսին Ուրուգվայ կատարած իր այցի շրջանակներում Մուխիկայի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ հայ ժողովրդի և ողջ մարդկության դեմ իրականացված այդ ծանրագույն հանցագործության ճանաչման և դատապարտման գործում Ուրուգվայն ամենամեծ ներդրումն է ունեցել: 2014 թվականի դեկտեմբերին Ուրուգվայի Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Ուրուգվայի մոտեցմանը, նշեց, որ ցեղասպանության զոհերի հիշատակը միշտ վառ կպահվի իրենց երկրում, քանի որ պիտի ամեն ինչ անել կրկնությունը թույլ չտալու համար:
Աշնանը Ուրուգվայի բնակիչները հրաժեշտ են տալու աշխարհի ամենահայտնի նախագահ Խոսե Մուխիկային: Հենց նրա ծայրահեղ մեթոդների շնորհիվ Ուրուգվայը դարձավ «Լատինական Ամերիկայի ամենալիբերալ երկիրը»: 2009 թվականին նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո նա միայն մի արտահայտություն արեց. «Չնայած այս բոլոր դատարկ խոսքերին, աշխարհը չի փոխվի»: Դառնալով նախագահ՝ Խոսե Մուխիկան հրաժարվեց շքեղ պալատից և հիմա ապրում է կնոջ ագարակում, որը գտնվում է մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյի ծայրամասերից մեկում: Տան առջև միշտ կանգնած է 1987 թվականի արտադրության նրա մեքենան: 2013 թվականի հեղինակավոր The Economist ամսագիրը Ուրուգվայը ճանաչեց «տարվա երկիր»:

Хосе Мухика: "Я уверен, что Геноцид имел место, и потому, если могу быть чем-либо полезен, с радостью сделаю это"
Действующий президент Уругвая Хосе Мухика до ухода с занимаемого поста провел прощальную встречу с руководителями армянской общины. На встрече присутствовали министр туризма Уругвая Лилиан Кешишян, почетный консул Армении Рубен Абрамян, глава армянской епархии архиепископ Акоп Келленджян, представители всех армянских организаций.
Мухика, пойдя навстречу просьбе армянской общины, дал согласие содействовать проведению мероприятий в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян. "Я знаю, что турки обидятся, но я уверен, что Геноцид имел место, и посему, если могу быть чем-либо полезен, с радостью сделаю это", - заявил он. На вопрос радиостанции "Азатутюн", удастся ли достигнуть справедливости в вопросе Геноцида армян, Мухика ответил: "Никогда не удастся достичь справедливости, поскольку ту боль и ущерб, которые нанес Геноцид армянскому народу, невозможно компенсировать. Есть государственные интересы, которые мешают этому вопросу. Минимум, что должно сделать турецкое государство, найти смелость для самокритики и принять совершенное варварство". Отметим, что Уругвай – особенная для Армении страна. Уругвай – первая страна в мире, которая в 1965 году официально признала Геноцид армян. В Ереване в благодарность за это даже построили Площадь Уругвая. Президент Армении С.Саргсян в июле 2014 года во время своего визита в Уругвай на встрече с Хосе Мухикой заявил, что в деле признания и осуждения этого тяжелейшего преступления, совершенного против армянского народа и всего человечества, Уругвай внес, пожалуй, самый весомый вклад. Президенты двух стран с радостью отметили, что на основе взаимного уважения и доверия между Арменией и Уругваем сформировались теплые дружественные отношения. Президенты двух стран были единого мнения в том, что развитию армяно-уругвайских отношений, несомненно, значительно способствует армянская община Уругвая, которая в разные периоды истории утвердилась в Уругвае, активно участвует в общественной, политической жизни и вносит свой скромный вклад в развитие дружественного Уругвая.
Осенью жители Уругвая готовятся проcтиться с самым известным в мире президентом Хосе Мухикой. Именно его радикальные методы сделали Уругвай "самой либеральной страной Латинской Америки". В день победы на президентских выборах в 2009 году единственной его фразой стало: "Несмотря на все эти пустые слова, мир не изменится". Став президентом, Хосе Мухика отказался от роскошного дворца и поселился на ферме своей жены в окрестностях столицы – Монтевидео. Перед домом припаркован его автомобиль - Фольксваген Жук 1987 года выпуска. В 2013 году влиятельный журнал The Economist признал Уругвай "страной года".