9-րդ տարին անընդմեջ ազատությունն աշխարհում անկում է արձանագրում
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների մասին իր ամենամյա «Ազատությունն աշխարհում» (Freedom in the World) զեկույցը, որում արձանագրվում է, որ 2014 թվականի ընթացքում ավտորիտար վարչակարգերի ավելի ագրեսիվ մարտավարությունը և ահաբեկչական հարձակումների աճը նպաստել են համաշխարհային ազատության անկմանը: Freedom House-ի մասնագետները աշխարհի 195 պետություններում և 15 չճանաչված տարածքներում ազատությունների վիճակը գնահատել են 7-բալանոց համակարգով, որտեղ 1-ը ազատությունն է խորհրդանշում, իսկ 7-ը՝ ազատության բացակայությունը: Զեկույցում նշվում է, որ ազատության ընդհանուր անկում է արձանագրվում արդեն 9-րդ տարին անընդմեջ: Շարունակելով վերջին միտումը՝ վատագույն փոփոխությունները ազդել են խոսքի ազատության, քաղաքացիական հասարակության և օրենքի գերակայության վրա:
Դիտարկված 195 պետություններից 89-ը (46%) գնահատվել են ազատ, 55-ը՝ (28%) մասամբ ազատ, 51-ը՝ (26%) ոչ ազատ: Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը դասվել են մասամբ ազատ պետությունների ցանկին: Հայաստանը 4,5 միավոր է ստացել (ինչպես և նախորդ տարի), ընդ որում, քաղաքացիական ազատությունների համար Հայաստանը 4 միավոր է ստացել, իսկ քաղաքական իրավունքների համար՝ 5: Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքական համակարգի և քաղաքացիական ազատությունների մակարդակը գնահատվել է 5 միավորով: Մասամբ ազատ պետությունների խմբում ներառվել են նաև Վրաստանը, Ուկրաինան և Մոլդովան: Ինչպես և նախորդ տարի, հարևան Վրաստանը 3 միավոր է ստացել:
Զեկույցում նշվում է, որ տնտեսապես ուժեղ կամ տարածաշրջանային ազդեցիկ պետությունների մի խումբ հետընթաց է արձանագրել, այդ թվում Ադրբեջանը, Եգիպտոսը, Քենիան, Նիգերիան, Ռուսաստանը, Թայլանդը, Թուրքիան և Վենեսուելան: Ադրբեջանը նախորդ տարվա 5,5 միավորի փոխարեն 6 միավոր է ստացել՝ դասվելով ոչ ազատ պետությունների շարքին: «Ադրբեջանի քաղաքացիական ազատությունների վարկանիշը 6-ից իջել է 5, ինչը պայմանավորված է կառավարության կողմից իրավունքների նկատմամբ շարունակվող կոպիտ խախտումներով: 2014 թվականի ընթացքում Ադրբեջանի կառավարությունը նախագահական ընտրությունների նախաշեմին հաշվեհարդար տեսավ ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության հե», - նշվում է զեկույցում: Ռուսաստանը ևս դասվել է ոչ ազատ պետությունների թվին՝ ստանալով 6 միավոր նախորդ տարվա 5,5 միավորի փոխարեն:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, թեև այն 3,5 միավորով (ինչպես և նախորդ տարի) ներառվել է մասամբ ազատ պետությունների շարքում, Թուրքիան տարվա ամենամեծ հետընթաց արձանագրած երկրներից մեկն է համարվում, ինչը պայմանավորված է «հակակոռուպցիոն մեխանիզմներում և դատական գործընթացներում առավել ընդգծված քաղաքական միջամտությամբ և մեծամասնություն կազմող սուննի մուսուլմանների և ալևի փոքրամասնության միջև ավելի մեծ լարվածությամբ»:

9-ый год подряд в мире регистрируется снижение уровня свобод
Правозащитная организация Freedom House опубликовала свой ежегодный доклад "Свобода в мире" (Freedom in the World), в котором констатируется, что в 2014 году более агрессивная тактика авторитарных режимов и рост террористических атак способствовали тревожащему снижению уровня глобальной свободы в мире. Эксперты Freedom House оценили ситуацию в 195 странах и 15 непризнанных территориях по 7-балльной шкале (где 1 балл – самая свободная страна, 7 - самая несвободная). В докладе отмечается, что уже 9-ый год подряд в мире регистрируется снижение уровня свобод. Тенденции изменений в мире повлияли на вопросы свободы слова, гражданского общества и верховенства закона.
Из 195 стран 89 (46%) были оценены как свободные, 55 (28%) - как частично свободные, 51 страны (26%) - несвободные. Армения и Нагорный Карабах в докладе признаны частично свободными. Армения, как и в прошлом году, получила 4,5 балла, при этом за гражданские свободы Армения получила 4 балла, а за политические права – 5. В Нагорном Карабахе уровень гражданских свобод и политических прав был оценен в 5 баллов. В группу частично свободных стран включены также Грузия, Украина и Молдова. Как и в прошлом году, Грузия получила 3 балла.
В докладе отмечается, что группа экономически сильных стран фиксирует регресс. В их числе - Азербайджан, Египет, Кения, Нигерия, Россия, Таиланд, Турция и Венесуэла. Азербайджан вместо прошлогодних 5,5 баллов получил 6 баллов и был оценен со стороны Freedom House как несвободная страна. "Уровень гражданских свобод в Азербайджане с 5-го упал на 6 баллов, что обусловлено тем, что азербайджанское правительство продолжает грубые нарушения прав. В 2014 году накануне президентских выборов правительство расправилось с оппозицией и гражданским обществом", - отмечает Freedom House в своем ежегодном докладе. Россия также в докладе признана несвободным государством с 6 баллами - по сравнению с прошлогодними показателями в 5,5 балла.
Что же касается Турции, то она была включена в список частично свободных стран (3,5 балла), хотя она считается одной из стран, которые зафиксировали значительный регресс в 2014 году. Это обусловлено более четким политическим вмешательством в механизмы по борьбе с коррупцией и судебные процессы, а также с растущим напряжением между суннитским большинством и алавитским меньшинством в Турции.