Կ. Բեքարյան. Միջնորդների նշած ողջամիտ ժամկետները վաղուց սպառվել էին
-Պրն. Բեքարյան, այսօր ՀՀ նախագահը խորհրդարանից հետ է կանչել հայ-թուրքական արձանագրությունները: Ի՞նչ եք կարծում, այժմ որքանով էր նպատակահարմար կամ ճիշտ նման քայլը:
- Քայլն իհարկե համարում եմ ճիշտ, ավելի շատ մտածելու տեղիք կարող է տալ՝ ուշացած էր արդյոք այս քայլը, թե՝ ոչ: Ճիշտ լինելու մեջ որևէ կասկած չունեմ: Անգամ հասկանալով, որ խնդիրը շատ ավելի բազմաշերտ է և բազմաթիվ այլ հարթությունների հետ առնչություն ունեցող, բայց կարծում եմ, որ կարող էր արվել ավելի շուտ: Իսկ ճիշտ լինելու հետ կապված որևէ լրացուցիչ ասելիք չունեմ, նույնիսկ չեմ բացառում, որ որոշ ժամանակ անց կարիք կլինի Հայաստանի ստորագրությունն էլ փաստաթղթի տակից հետ կանչել: Այս ընթացքում մենք նրա ականատեսը եղանք, որ լրացել են միջնորդների կողմից բարձրաձայված բոլոր «ողջամիտ ժամկետները»: Չկա դրական որևէ ընթացք ոչ միայն ֆորմալ իմաստով, օրինակ՝ փաստաթղթի վավերացում Թուրքիայի կողմից կամ ինչ-որ ընթացակարգային փուլերով անցում, չկա որևէ դրական ընթացք նաև վերաբերմունքի, հայ-թուրքական գործընթացի և մնացած խնդիրների առնչությամբ:
Թուրքիան շարունակում է միջազգային ասպարեզում հանդես գալ հակահայկական, հակահայաստանյան դիրքորոշումներով, որևէ կոնստրուկտիվ դերակատարում չունի ղարաբաղյան հարցում, հակառակը Ղարաբաղին առնչվող որևէ հայտարարություն, կարվի դա Թուրքիայի նախագահի կողմից, վարչապետի կողմից,   թե արտգործնախարարի, բավականին դեստրուկտիվ է դարձնում գործընթացը ղարաբաղյան կարգավորման իմաստով: Վերացված չէ Հայաստանի շրջափակումը Թուրքիայի կողմից, չկա որևէ ընկալողունակություն՝ կապված Ցեղասպանության 100-ամյակի և ապրիլի 24-ի հետ: Օրինակ՝ Չանաքալեի ճակատամարտի օրն առաջին անգամ հենց ապրիլի 24-ին նշելը և համաշխարհային առաջնորդներին այդ օրը Ստամբուլ հրավիրելն այլ բառով քան ցինիզմ անվանել հնարավոր չէ:  Այսինքն՝ չկա Թուրքիայի կողմից որևէ գործողություն, որին հնարավոր լինի կառուցողական արձագանք տալ: Դա չլինելու պարագայում առաջանում է շատ պարզ խնդիր, իրերը պետք է կոչել իրենց անուններով, հետևաբար նախագահի կողմից արձանագրությունների հետ կանչելը պետք է դիտարկել այդ ծիրում:

Karen Bekaryan: the Reasonable Terms Have Long Been Expired
In a talk with "Armedia" IAA the Chairman of the NGO "European Integration" Karen Bekaryan mentioned that without any doubt recalling the Armenian-Turkish Protocols was a correct step, but this could have been done earlier. He stressed that he does not exclude the possibility that a time would come when Armenia would recall its signature from the Armenian-Turkish protocols. "During this period we saw that the so called "reasonable terms" have expired. There is no positive dynamics – neither in the formal sense concerning the ratification of the document by Turkey, nor in the attitude towards the Armenian-Turkish process," – Bekaryan said.
He also mentioned that in the international arena Turkey continues to come up with anti-Armenian statements and does not have any constructive role in the Karabakh issue. "Moreover, any statement referring to Karabakh made either by the Turkish President, Prime Minister or the Minister of Foreign Affairs, make the Nagorno-Karabakh settlement process destructive. Turkey’s blockade of Armenia is not removed, there is no right position concerning the 100th anniversary of the Armenian Genocide and April 24." Karen Bekaryan called the celebration of Chanakalle battle on April 24 and the invitation of the world leaders to Istanbul a real cynicism.  "There is no action by the Turkey to which one can response positively. If this does not exist then everything should be called by their names. Therefore recalling the protocols by the President can be seen in this framework."