Թուրքիան ու Ադրբեջանը փորձում են «պղտոր ջրում ձուկ որսալ»
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին Թուրքայի կառավարությունը Ցեղասպանության ճանաչման թեմայից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակով շարունակում է գործի դնել հնարավոր բոլոր միջոցները, այդ թվում` ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ սադրանքներ հրահրել: Թուրքիայի նախագահի վերջին հայտարարությունը, որը նա արեց երկուշաբթի օրը, այս ռազմավարության ամենաթարմ դրսևորումն է: Իր հայտարարության մեջ Էրդողանը հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը կրկին  կապում է ղարաբաղյան խնդրի հետ` նշելով, թե սահմանը կբացվի, երբ կարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը և Հայաստանը քայլ կատարի ադրբեջանական տարածքները վերադարձնելու ուղղությամբ: Ղարաբաղյան կարգավորմամբ մտահոգված Էրդողանը, սակայն, քննադատության չի ենթարկում ադրբեջանական ագրեսիան`ուղղված ոչ միայն հայկական կանոնավոր բանակի, այլ նաև սահմանային գյուղերի խաղաղ բնակիչների դեմ, ովքեր ստիպված են ապրել իրենց բնակավայրերում` վախենալով դառնալ ադրբեջանական զինուժի անկանոն կրակահերթերի թիրախ կամ սպանվել ադրբեջանական դիպուկահարի կողմից:
Ակնհայտ է, որ նման հայտարարություններով Թուրքիայի ղեկավարը որեւէ կերպ չի նպաստում ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը, հակառակը` խրախուսելով Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը, նպաստում է իրավիճակի էլ ավելի սրացմանը: Ուստի ինչո՞վ կարելի է բացատրել Թուրքիայի ստնձնած «միջնորդի» այս դերը: Պատասխանը պարզ է. Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին լարվածության աճը ԼՂՀ-Հայաստան և Ադրբեջան-Հայաստան սահմանին շեղում է միջազգային հանրության ուշադրությունը  Ցեղասպանության  ճանաչման հարցերից:
Մեկ այլ հետաքրքին եզրակացություն էլ կարելի է անել Թուրքիայի նախագահի այս հայտարարությունից: Այն կարելի է դիպել որպես Ռուսաստանին և ԱՄՆ-ին ուղղված հստակ ուղերձ: Էրդողանը նշում է, թե Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է հեշտությամբ  կարգավորվել, եթե ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը ցանկանան: Հակամարտության կարգավորոման բեռը դնելով Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի ուսերին` Թուրքիան փորձում է ազատել իր «փոքր եղբորը» կարգավորման գործընթացում որդեգրած ապակառուցողական քայլերի պատասխանատվությունից: Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են հնարավորինս օգուտ քաղել այն հանգամանքից, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը այժմ կենտրոնացած են Ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ:
Այսպիսով Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին թվում է` Թուրքիան ու Ադրբեջանը յուրօրինակ համաձայնություն են ձեռք բերել` գործելու  «պղտոր ջրում ձուկ որսալու»  տրամաբանությամբ: Ե'վ Թուրքիան, և' Ադրբեջանը փորձում են հնարավորինս օգուտ քաղել ստեղծված բարդ իրավիճակից, երբ  Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև ուկրաինական հակամարտության պատճառով առճակատում կա: Սակայն Ադրբեջանը և Թուրքիան պետք է հստակ գիտակցեն, որ այս իրավիճակը չի կարող հավերժ տևել:

Azerbaijani-Turkish Joint Pact on Centennial of Armenian Genocide
On the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide the government of Turkey remains faithful to its strategy of trying to distract the attention of the international community from Genocide recognition by inciting provocations on Nagorno-Karabakh conflict. The recent statement made by the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan on Monday, is a vivid illustration of this kind of strategy. In his statement President of Turkey does not hesitate to once more take a role of a mediator, contending that the Turkish-Armenian borders can be opened only after “Armenian forces stop occupying the Azerbaijani lands”. In his statement Erdogan as always deliberately forgets to criticize the Azerbaijani aggression towards not only the Armenian armed forces , but also towards peaceful residents in the bordering villages; the ones who have to live with a constant fear of not becoming a target of  irregular  fire by the Azerbaijani armed forces  or be deliberately shot by an Azerbaijani sniper.
How can such a role of a mediator be explained? The answer is simple: on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide escalations on the NKR-Azerbaijan and Armenia-Azerbaijan borders will distract the attention of the international community from Armenian Genocide recognition. This is what Turkish government aims by not criticizing “its younger brother” for the latter’s impudent behavior on the borders.
Another interesting conclusion that one can derive from the same statement made by the Turkish President is a clear message addressed to the US and Russia, the one they should pay attention to. In his statement Erdogan notes that Nagorno-Karabakh conflict can easily be resolved if the US and Russia will want it. By putting the burden of conflict resolution on the shoulders of Russia and US, Turkey tries to relieve its younger brother from the responsibility for its destructive policies over the Nagorno-Karabakh conflict. To put it otherwise both Turkey and Azerbaijan try to maximize their gains in Nagorno-Karabakh conflict by making advantage of the fact that at present both Russia and the US are more concerned with the situation in Ukraine.
Thus on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide Turkey and Azerbaijan seem to have signed a mutual pact the logic of which could be interpreted by a wide-spread saying: “to fish in troubled waters”. Both Turkey and Azerbaijan try to make advantages of the difficult situation:  the West and Russia have to face because of the Ukrainian crisis, trying to succeed in  the face of their seeming failure. However it would be better for both Azerbaijan and Turkey to realize that “honeymoon” is not to last forever