Այադ Ալաուի. Արևմուտքը պարտական է Իրաքին
Իրաքի փոխնախագահ Այադ Ալաուին հայտարարել է, որ Սադամ Հուսեյնին գահընկեց անողները բարոյական պարտք ունեն Իրաքի նկատմամբ և պետք է օգնեն վերջինիս իսլամիստների դեմ պայքարում: Այս մասին փոխանցում է BBC-ն:
Ալաուին նաև նշել է, որ ինքն Իրաքում Իրանի ազդեցության աճի վտանգավոր լինելու հարցում համակարծիք է քուրդ առաջնորդ Մասուդ Բարզանիի հետ:
Նշենք, որ քուրդ առաջնորդը համոզված է, որ ԻՊ դեմ կռվող շիա աշխարհազորայինները, որոնց հովանավորում է Իրանը, կարող են ավելի մեծ խնդիրներ ստեղծել երկրի համար, քան ջիհադիստները:
Նշենք, որ վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում մոտ 20 հազար աշխարհազորայիններ և իրաքյան բանակի 3 հազար զինծառայողներ փորձում են իսլամիստներին դուրս մղել իրաքյան Տիգրիտ քաղաքից:

Вице-президент Ирака: свергавшие Садама у нас в долгу
Вице-президент Ирака Айяд Алауи призвал страны Запада ударить по джихадистам "Исламского государства", заявив, что у тех, кто сверг Саддама Хусейна, есть моральный долг бороться с исламистами, передает BBC.
Он также согласился с курдским лидером Масудом Барзани об опасностях усиления влияния Ирана в Ираке. Барзани счел, что противостоящие ИГ ополченцы-шииты, которых поддерживает Иран, могут создать еще большую проблему для страны, чем джихадисты, из-за усиливающихся трений с мусульманами-суннитами.
В последние дни около 20 тысяч бойцов ополчения и 3 тысячи иракских военных пытаются вытеснить исламистов из города Тикрит.