Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նիստ Սիրիայի Ժողովրդական ժողովում
Մարտի 17-ին Սիրիայի Ժողովրդական ժողովը հատուկ նիստ նվիրեց` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Նիստը բացեց Ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը: Իր խոսքում նա նշեց. «Եկող օրերը համընկնում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, որը օսմանցիների կողմից իրականացվեց բարեկամ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Այս կապակցությամբ մենք մեր բացարձակ համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև սիրիահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք 100 տարի առաջ Օսմանյան իշխանությունների կողմից ենթարկվեցին զարհուրելի ցեղասպանության: Այսօր վերհիշում ենք պատմության արձանագրած ամենասարսափելի և ցավալի մի հիշատակ: Մենք միջազգային հանրությանը և աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին կոչ ենք անում կանգնել կողք-կողքի՝ մարդասպանների, դահիճների և ահաբեկչության դեմ հանդիման, որոնք սպառնում են Միջին Արևելքին, որպեսզի կանխենք մարդկության, քաղաքակրթության և պատմության նկատմամբ այլ ոճրագործություններ»:
Այնուհետև Ջիհադ ալ-Լահամը Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներին հրավիրեց հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության ավելի քան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Նիստի ընթացքում ելույթ ունեցան տարբեր խմբակցությունների ավելի քան 20 պատգամավորներ և մշտական հանձնախմբերի նախագահներ, որոնք խստորեն դատապարտեցին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված այդ ծանր հանցագործությունը` միաժամանակ դիմելով միջազգային հանրությանը` դատապարտել 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրագործված առաջին ցեղասպանությունը:

Сирия скорбит с армянским народом
Парламент Сирии созвал особое заседание, посвященное 100-й годовщине Геноцида армян, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Заседание открыл Мохаммад Джихад Аль-Лахам, который в своей речи отметил: "Скоро исполняется 100-летняя годовщина Геноцида армян, осуществленного османцами в отношении дружественного армянского народа. В связи с этим мы выражаем солидарность дружественному армянскому народу, а также нашим соотечественникам - сирийским армянам, которые 100 лет назад были истреблены властями Османской империи. Мы призываем международное сообщество и все народы мира бок о бок противостоять убийцам, головорезам и террористам, которые угрожают Среднему Востоку, дабы предотвратить новые преступления в отношении человечества, цивилизации и истории".
Затем Мохаммад Джихад Аль-Лахам призвал депутатов парламента Сирии, стоя, минутой молчания почтить память полутора миллионов армян, ставших невинными жертвами Геноцида армян.
В ходе заседания выступили более 20 депутатов из разных фракций и постоянных парламентских комиссий, которые осудили это тяжкое преступление, совершенное в Османской империи в отношении армянского народа, обратившись к международному сообществу и призвав осудить первый геноцид, осуществленный в 20 веке против человечества.