Լատինական Ամերիկան համախմբվել է Օբամայի դեմ
Ամերիկայի ժողովուրդների բոլիվիական ալյանսի անդամները իրենց աջակցությունն են հայտնել Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին ԱՄՆ-ի կողմից եկող սպառնալիքին դիմակայելու հարցում: Նրանք Վաշինգտոնին կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել «ագրեսիան այս լատինաամերիկյան երկրի կառավարության և ժողովրդի դեմ»: Այս մասին լատինաամերիկյան 9 երկների ներկայացուցիչներ հայտարարել են երեքշաբթի՝ մարտի 17-ին, Կարակասում գումարված ալյանսի արտահերթ նիստի ժամանակ, հաղորտում է Тасс-ը:
Ալյանսի անդամները նաև կոչ են արել ԱՄՆ-ի նախագահ Օբամային չեղյալ հայտարարել իր հրամանագիրը այն մասին, որ «Վենեսուելան ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության համար լուրջ վտանգ է ներկայացնում»:
Ամերիկայի ժողովուրդների բոլիվիական ալյանսը Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների առևտրա-տնտեսական միավորում է, որը հիմնադրվել է 2004թ. Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսի և Կուբայի հեղափոխության առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյի կողմից:

Страны Латинской Америки призвали США прекратить агрессию против Венесуэлы
Члены Боливарианского альянса для народа Америк (АЛБА) выразили поддержку президенту Венесуэлы Николасу Мадуро перед лицом угроз со стороны США и призвали Вашингтон "немедленно прекратить агрессию против правительства и народа" этого государства. Об этом представители ряда латиноамериканских стран заявили по итогам чрезвычайного саммита АЛБА, состоявшегося во вторник в Каракасе, передает ТАСС.
По итогам встречи в Каракасе члены АЛБА призвали президента США Барака Обаму отменить его декрет о том, что Венесуэла "представляет чрезвычайную угрозу для национальной безопасности Соединенных Штатов". Члены АЛБА выступили в пользу "установления диалога между США и Венесуэлой, чтобы разрешить противоречия и избежать конфронтации".
Под этим заявлением поставили подписи представители 12 государств, входящих в состав АЛБА. АЛБА - торгово-экономическое объединение стран Латинской Америки и Карибского бассейна, создано в 2004 году по инициативе бывшего президента Венесуэлы Уго Чавеса и лидера кубинской революции Фиделя Кастро. В состав альянса входят девять стран: Боливия, Венесуэла, Куба, Эквадор, Никарагуа, Гондурас, Доминика, Антигуа и Барбуда, а также Сент-Винсент и Гренадины.