ՄԱԿ. Սիրիայի հակամարտությունն ազդել է նաև հայերի վրա
Սիրիական հակամարտության հինգերորդ տարին է սկսվում, և ՄԱԿ-ը ներկայացրել է իր զեկույցը ճգնաժամի հետևանքների մասին: ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով Գերագույն Հանձնակատարը (ՄԱԿ ՓԳՀ) զգուշացնում է, որ միլիոնավոր փախստականներ, ովքեր գտնվում են հարևան երկրներում կամ տեղահանված են երկրի ներսում, վատթարացող պայմաններում են գտնվում և առանց միջազգային պաշտպանության բախվում են առավել մռայլ ապագայի հետ:
Առանց հակամարտության քաղաքական կարգավորման, 3.9 մլն. սիրիացի փախստականների մեծամասնությունը Թուրքիայում, Լիբանանում, Հորդանանում, Իրաքում և Եգիպտոսում մոտ ապագայում տուն վերադառնալու ոչ մի հեռանկար չի տեսնում: Սիրիացի փախստականների կեսից ավելին Լիբանանում ապրում է անապահով շինություններում: Հորդանանի քաղաքային բնակավայրերում գտնվող 40.000 սիրիացի ընտանիքների շրջանում կատարված հարցումների համաձայն նրանց երկու երրորդն ապրում է բացարձակ աղքատության մեջ:
«Մեր դարաշրջանի վատթարագույն ճգնաժամն ունի համաշխարհային աջակցության կարիք, ինչը դժբախտաբար գնալով նվազում է: Առանց պատշաճ ֆինանսավորման հնարավոր չէ բավարարել հսկայական կարիքները, աջակցություն ցուցաբերել հյուրընկալող երկրներին, որոնք գտնվում են բազմաքանակ փախստականների ծանրության ներքո» - հայտարարել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գութերեսը:
Սիրիայում իրավիճակն արագորեն վատթարանում է: Ավելի քան 12 մլն. մարդ օգնության կարիք ունի ողջ մնալու համար: Մոտավորապես ութ մլն. մարդ բռնի կերպով հեռացվել է իր տնից, լքված  շինություններում իրենց սենյակներն այլ ընտանիքների հետ կիսելով: 4.8 մլն. սիրիացիներ երկրի ներսում գտնվում են այնպիսի վայրերում, որոնք դժվար հասանելի են, ներառյալ 212.000  անձինք, ովքեր գտնվում են փակուղում:
Միլիոնավոր երեխաներ տառապում են տրավմաներից և վատառողջ են: Սիրիական դպրոցների քառորդ մասը վնասվել է, քանդվել կամ որպես կացարան է ծառայում: Սիրիայի հիվանդանոցների կեսը քանդվել է: Ավելի քան 2.4 մլն. երեխա Սիրիայի ներսում դպրոց չի հաճախում: Փախստականների շրջանում երեխաների համարյա կեսը չի ստանում կրթություն արտաքսված վայրերում:
Զեկույցում նշվում է, որ հայկական սփյուռքի ավանդական օրրանում՝ Սիրիայում, ընթացող հակամարտությունն իր ազդեցությունն է ունեցել նաև հայերի վրա: Այժմ ավելի քան 15,000 մարդ, հիմնականում էթնիկ հայեր, փախել են Սիրիայի հակամարտությունից և  պաշտպանություն են գտել Հայաստանում: Նրանք օգտվում են կառավարության  կողմից Սիրիայից տեղահանաված անձանց համար առաջարկվող մի շարք միջոցառումներից: Այնուամենայնիվ, ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ընդգծում է, որ փախստականների պաշտպանությունն անհրաժեշտ է իրականացնել անկախ վերջիններիս էթնիկ պատկանելությունից:
Այս համատեքստում Հայաստանում ՄԱԿ ՓԳՀ-ի Ներկայացուցիչ պրն. Քրիսթոֆ Բիրվիրթը նշել է. «ՄԱԿ ՓԳՀ-ն իր երախտագիտությունն է հայտնում, որ կառավարությունն սկզբունքորեն որդեգրել է ըմբռնող մոտեցում Սիրիայից տեղահանված անձանց նկատմամբ և մի շարք միջոցառումներ է ձեռնարկել նրանց աջակցելու և ինտեգրումը խթանելու համար: Շատ կարևոր է այնպիսի պայմաններ ստեղծել, որոնք թույլ կտան առավելագույս օգտագործել այդ ներուժը, օրինակ հաշվի առնելով հարկերի նվազեցումը/սառեցումը երիտասարդ սիրիահայ ձեռնարկատերերի համար»:

UNHCR: Millions of Children in Syria are Suffering from Trauma and Ill Health
On the fifth year of the Syrian conflict the UNHCR presented its report on the consequences of the crisis. In the report UNHCR warns that millions of refugees in neighbouing countries and those displaced within the country are caught in alarmingly deteriorating conditions, facing an even bleaker future without more international support.
The report states that with no political solution to the conflict in sight, most of the 3.9 million Syrian refugees in Turkey, Lebanon, Jordan, Iraq and Egypt see no prospect of returning home in the near future, and have scant opportunity to restart their lives in exile. Well over half of all Syrian refugees in Lebanon live in insecure dwellings – up from a third last year – posing a constant challenge to keep them safe and warm.   A survey of 40,000 Syrian families in Jordan’s urban areas found that two-thirds were living below the absolute poverty line.
"This worst humanitarian crisis of our era should be galvanizing a global outcry of support, but instead help is dwindling. With humanitarian appeals systematically underfunded, there just isn’t enough aid to meet the colossal needs – nor enough development support to the hosting countries creaking under the strain of so many refugees," - UN High Commissioner for Refugees António Guterres said. He pointed out that with the massive influx of Syrian refugees over the past four years, Turkey had now become the world’s biggest refugee hosting country and had spent over US$ 6 billion on direct assistance to refugees.
The report further says that more and more Syrians are losing hope. Thousands have tried to reach Europe by taking often deadly land or sea routes after paying their life savings to smugglers. Many have not made it. Those who do, face rising hostility as refugees are conflated with security concerns in a climate of rising panic.
Inside Syria, the situation is deteriorating rapidly. More than 12 million people are in need of aid to stay alive. Almost 8 million have been forced from their homes, sharing crowded rooms with other families or camping in abandoned buildings.  An estimated 4.8 million Syrians inside the country are in places that are hard to reach, including 212,000 trapped in besieged areas.
Millions of children are suffering from trauma and ill health. A quarter of Syria’s schools have been damaged, destroyed or taken over for shelter. More than half of Syria’s hospitals are destroyed.
Referring to the Syrian refugees who found protection in Armenia, the UNHCR report states that they have benefited from the Government offering a variety of protection options to persons displaced from Syria
In this context the UNHCR Representative in Armenia, Mr. Christoph Bierwirth observed: "UNHCR acknowledges with appreciation that the Government in principle pursues a receptive approach towards persons displaced from Syria and has taken a number of measures offering assistance and promoting integration. However, needs a huge and growing, not least given that more recent arrivals find themselves in extremely destitute situations and that some of the displaced who arrived earlier have use up their resources. It is therefore important that all actors, Government, international organizations, diaspora and faith-based organization and NGOs enhance their efforts and work closely together to mitigate suffering and pave the way for successful integration, allowing the displaced to build a new future for them in Armenia".