Սերբիայում Սերեբրենիցայի գործով 7 մարդ է ձերբակալվել
Սերբական ոստիկանությունը Սերեբրենիցայում տեղի ունեցած հանցագործությանը մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալել է 7 հոգու: Ինչպես տեղեկացնում է սերբական Blic թերթը սա 1995թ. ի վեր իրականացված առաջին ձերբակալությունն է այս գործով:
Սերբիայի ռազմական դատախազության փոխանցմամբ 7 կասկածյալները ձերբակալվել են Սերբիայի տարբեր շրջաններում: Նրանց մեղադրում են Սերեբրենիցայի մերձակայքում հազարավոր մուսուլմանների սպանությանը մասնակցելու մեջ:
Ռազմական դատախազության տարածած հաղորդագության մեջ նաև նշվում է, որ Սերեբրենիցայի դեպքերի առնչությամբ հետաքննություն է սկսվել «Յախորինա» ուսումնական կենտրոնի նախկին անդամների և Սերբիայի ներքին գործերի նախարարության առանձին ջոկատների անդամների նկատմամբ:
Նշենք, որ խոսքը Բոսնիայի պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած երկու իրադարձությունների մասին է, որոնք ստացել են «Կրավիցայի կոտորած» և «Սերեբրենիցայի կոտորած» անունները: Այս իրադարձությունների մեջ միջազգային փորձագետները մեղադրում են սերբ զինվորականներին և մասնավորոպես Ռադկո Մլադիչին, ով ձերբակալվել էր 2011թ. և արտահանձնվել էր Հաագային: Սակայն սերբ վերլուծաբանները նշում են, որ միջազգային հանրությունը չի ցանկանում հետաքննել սերբական Կրավնիցա գյուղում տեղի ունեցած ջարդերը, որտեղ 1992թ. մուսուլմանները սպանել են 50 խաղաղ բնակչի: Նրանք նաև ընդգծում են, որ Բուսնիայում և Հերցեգովինայում, Խորվաթիայում և Կոսովոյում տեղի ունեցած պատերազմների ժամանակ իրականացված ռազմական հանցագործությունների հետաքննության հարցում միջազգային դատարանները ընտրողական մոտեցում են ցուցաբերել:
Նշենք, որ Մլադիչի արտահանձնումը Հաագայի միջազգային դատարանին նպաստեց ԵՄ-ի հետ Սերբիայի անդամակցության շուրջ երկխոսության ակտիվացմանը:

Сербия: арестованы семь обвиняемых в резне в Сребренице
Сербская полиция арестовала семь человек по подозрению в причастности к преступлениям в Сребренице, передает REGNUM. По сообщению сербской военной прокуратуры, семь человек были задержаны в разных районах Сербии. Их подозревают в причастности к убийству более тысячи мусульман в пригороде Сребренницы.
Также сообщается, что управление по военным преступлениям издало приказ о проведении расследования в отношении бывших членов учебного центра ''Яхорина'' и отдельной бригады Министерства внутренних дел Республики Сербской по подозрению в участии событиях в Сребренице, а также в месте Кравица и совершении военных преступлений против гражданского населения.
Следствие ходатайствует об аресте еще нескольких подозреваемых в других странах.
Напомним, что речь идет о двух событиях боснийской войны 1992 и 1995 годов, которые получили названия ''резня в Кравице'' и ''резня в Сребреннице'', где погибло большое количество сербского и мусульманского населения. Основные обвинения, с точки зрения западных экспертов и международного суда, все эти годы относятся к сербским военным, в частности к Радко Младичу, который был арестован в 2011 году и отправлен в Гаагу. Выдача Сербией Младича де-факто положила начало более активному диалогу о вступлении станы в ЕС.