Հռոմի պապը վերջին 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ելույթ կունենա ՄԱԿ-ում
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկն այս տարվա սեպտեմբերին ելույթ կունենա ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ հոբելյանական նստաշրջանի ժամանակ: Այս մասին հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հակը:
«Հռոմի պապը ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղի կայցելի սեպտեմբերի 25-ին: Այցի ընթացքում Պապ Ֆրանցիսկը  ելույթ կունենա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստի ժամանակ, ինչպես նաև հանդիպումներ կունենա Գլխավոր քարտուղարի և Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի հետ: Նա նաև կմասնակցի ՄԱԿ-ի աշխատակիցների ընդհանուր ժողովին»,- հայտարարել է Հակը:
Հռոմի պապի այցը համաշխարհային այս կազմակերպության կենտրոնակայան բավականին հազվադեպ է: Վերջին անգամ կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդն ելույթ էր ունեցել ՄԱԿ-ում 2008թ.: Իսկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի քաղաքական քննարկումների ժամանակ Հռոմի պապի վերջին ելույթը եղել է 1995թ.:

Впервые за 20 лет Папа Римский выступит в ООН
Папа Римский Франциск посетит Нью-Йорк в сентябре и выступит на юбилейной, 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщил в среду журналистам заместитель официального представителя генсека всемирной организации Фархан Хак, передает ТАСС.
"Его Святейшество посетит штаб-квартиру ООН утром 25 сентября 2015 года, - сказал он. - В ходе визита Папа Франциск выступит перед Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций. Его святейшество также проведет двусторонние встречи с генеральным секретарем и председателем Генеральной Ассамблеи, а также примет участие в общем собрании сотрудников ООН".
Визит Папы Римского - явление для штаб-квартиры всемирной организации крайне редкое. В последний раз предстоятель Католической церкви выступал здесь 18 апреля 2008 года - это был Бенедикт XVI. А последнее выступление римского первосвященника на общеполитической дискуссии ГА датировано 5 октября 1995 года - тогда к странам-членам ООН обращался Иоанн Павел II.