Կորեացիները դեմ են, որ ԱՄՆ ՀՀՊ համալիր տեղադրվի
Հարավային Կորեայի ոչ կառավարական հասարակական կազմակերպությունները կոչ են արել իրենց իշխանություններին` հրաժարվել տեղադրել ամերիկյան THAAD հակահրթիռային պաշտպանության համալիրն իրենց երկրի տարածքում, հաղորդում է vz.ru-ն:
«Դա կոչնչացնի խաղաղությունը հյուսիսարևելյան Ասիայում, այդ թվում` Կորեական թերակղզում և վնաս կհասցնի Հարավային Կորեայի ու Չինաստանի միջև հարաբերություններին», մեջբերում է հարավկորեական Ռենհապ գործակալությունը 120 ՀԿ-ների հայտարարության տեքստը, հաղորդում է ՌԻԱ-Նովոստի-ն:
THAAD տեղադրելու ծրագրերը խիստ բացասական արձագանք են ստացել նաև ՉԺՀ կողմից: Չինացիների կարծիքով, դա Վաշինգտոնին թույլ կտա ռազմական օբյեկտների մասին տեղեկատվության հավաքում իրականացնել ոչ միայն Հյուսիսային Կորեայի, այլ նաև Չինաստանի տարածքում:

Корейцы против размещения комплекса ПРО США
Общественные неправительственные организации Южной Кореи призвали власти отказаться от размещения американского противоракетного комплекса THAAD на территории страны, передает vz.ru.
"Это разрушит мир в Северо-Восточной Азии, в том числе на Корейском полуострове, и нанесет вред отношениям между Южной Кореей и Китаем", - цитирует агентство Ренхап текст совместного заявления около 120 общественных организаций, передает РИА Новости.
Планы размещения THAAD вызвали резко негативную реакцию и со стороны КНР. По мнению китайцев,  это позволит Вашингтону осуществлять сбор информации не только о военных объектах в КНДР, но и на территории Китая.