Միջազգային քրեական դատարանը կարող է դիտարկել ԻՊ-ի հանցագործությունները
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հանցագործությունները կարող են տրամադրվել Միջազգային քրեական դատարանի դիտարկմանը, կարծում է մարդու իրավունքների ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռաադ Ալ-Հուսեյնը: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ը, Ժնևում հրապարակված զեկույցում վերջինս խորհուրդ է տալիս մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի Խորհրդին և ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին ուսումնասիրել ԻՊ-ի կողմից իրագործված «ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցանքների և ռազմական հանցագործությունների մասին» առկա փաստերը, ինչպես նաև դիտարկել դրանք ՄՔԴ-ին տրամադրելու հարցը: Ինչպես նշել է Ալ-Հուսեյնը, միջազգային մարդասիրական իրավունքը խախտողները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց չարագործությունների համար:
Փաստաթղթում նշվում է, որ խոսքը գնում է 3 լրջագույն միջազգային իրավախախտումների՝ ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցանքների և ռազմական հանցագործությունների մասին: Իսլամիստների կողմից ամենաշատ հանցագործություններն իրականացվել են քուրդ եզդիների նկատմամբ: Ընդ որում, նրանց դեմ իրականացված հետապնդումների և հարձակումների բնույթը թույլ է տալիս խոսել ԻՊ-ի կողմից եզդիների՝ որպես էթնիկ խմբի ոչնչացման, այսինքն ցեղասպանության մտադրության մասին: ԻՊ-ի կողմից դաժան վերաբերմունքի են արժանացել նաև այլ էթնիկ և կրոնական խմբեր, այդ թվում նաև քրիստոնյաները:
Միաժամանակ ավստրիական Die Presse ամսագիրը մատնանշում է Հյուսիսային Աֆրիկայում ԻՊ-ի աճող ազդեցությունը: Ամսագիրը նշում է, որ Լիբիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Դերնա քաղաքը վերածվել է ԻՊ-ի, «Ալ-Կաիդայի», «Ջեբհաթ Ան-Նուսրայի» և «Անսար Աշ-Շարիայի» զինյալների վերապատրաստման կարևոր կենտրոնի, որտեղից նրանք ուղարկվում են Սիրիա և Իրաք, հայտնում է SANA գործակալությունը: Դերնայում վերապատրաստում անցնող զինյալների մեծ մասը Թունիսի, Լիբիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Սոմալիի, Պակիստանի, Եգիպտոսի, Գերմանիայի և Ավստրիայի քաղաքացիներ են: Նրանք լիարժեք զինվորական պատրաստություն են անցնում, ինչից հետո ուղարկվում են Թուրքիա, ապա կեղծ փաստաթղթերով ներթափանցում են Սիրիա:

Международный уголовный суд может рассмотреть преступления ИГ
Преступления террористической группировки "Исламское государство" (ИГ) могут быть переданы на рассмотрение Международного уголовного суда (МУС), считает Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн. Как передает ТАСС, в опубликованном в четверг в Женеве докладе о ситуации в Ираке он рекомендует Совету ООН по правам человека (СПЧ) и Совету Безопасности ООН изучить имеющиеся свидетельства о "геноциде, преступлениях против человечности и военных преступлениях", совершенных ИГ, а также рассмотреть возможность передачи этого вопроса в МУС. Как подчеркнул аль-Хусейн, виновные в нарушении международного гуманитарного права должны нести ответственность за свои злодеяния.
Как подчеркивается в документе, речь может идти о трех самых серьезных международных правонарушениях: геноциде, преступлениях против человечности и военных преступлениях. Наибольшее число преступлений со стороны исламистов совершено против езидов - курдской этно-конфессиональой группы. При этом характер нападений на них и преследований со стороны боевиков позволяет говорить о "намерении ИГ уничтожить езидов как группу", то есть о геноциде. Жестокому обращению со стороны ИГ, согласно докладу, подвергаются и другие этнические и религиозные группы в Ираке - в том числе, христиане.
Одновременно австрийская газета "Ди Прессе" отмечает возрастающее влияние ИГ на севере Африки, что негативно сказывается на их деятельности в Сирии и Ираке. Газета отмечает, что город Дерна на северо-востоке Ливии превратился в важный центр подготовки боевиков ИГ, "Аль-Каиды", "Джебхат-ан-Нусры" и "Ансар Аш-Шариа" перед отправкой их в Сирию для участия в боевых действиях, передает САНА. Основная масса боевиков, проходящих подготовку в городе Дерна, - это граждане Туниса, Ливии, Саудовской Аравии, Сомали, Пакистана, Египта, Германии и Австрии. Они проходит полную военную подготовку, после чего отправляются в Турцию, а далее, по поддельным документам, – в Сирию.