ԻՊ գրոհայիններն Իրաքում հնագույն կաթոլիկ վանք են ոչնչացրել
Իրաքի Մոսուլ նահանգում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գրոհայինները ոչնչացրել են Մար Բեհնամ հնագույն կաթոլիկ վանքը, գրում է The Daily Mail-ը։
Վանքը կառուցվել է 4-րդ դարում Սենհարեբի արքայի հրամանով։ Ինչպես ենթադրում են պատմաբանները՝ վերջինս կառուցել է վանքը, որպեսզի ապաշխարի իր երեխաների սպանության համար, ովքեր քրիստոնեություն էին ընդունել։
Նշենք, որ ՄԱԿ-ն Իրաքում ԻՊ վայրագությունները փաստագրող զեկույց է հրապարակել: Մարդու իրավունքների պաշտպանության ՄԱԿ-ի փորձագետները համոզված են, որ Իրաքում ԻՊ գործողությունները կարելի է որակել որպես ռազմական հանցագործություն, նույնիսկ անգամ՝ ցեղասպանություն:
«ԻՊ չի խնայել Իրաքի ոչ մի համայնք: Բռնությունների են ենթարկվել եզդիները, քրիստոնյաները, քրդերը, թուրքմենննեը, շիաները, նույնիսկ անգամ սուննիները»,- ասել է Իրաքում ԻՊ հանցագործությունների հետաքննությամբ զբաղվող առաքելության ղեկավարը:

Боевики ИГ разрушили древний католический монастырь в Ираке
Боевики террористической организации ''Исламское государство'' разрушили древний католический монастырь Мар-Бенхам в иракской провинции Мосул. Об этом пишет The Daily Mail.
Монастырь был возведен в IV веке по указу ассирийского царя Сенхареба. Как предполагают историки, Сенхареб построил монастырь, чтобы покаяться за убийство своих детей, принявших христианство.
Отметим, что ООН представила доклад, документирующий зверства ИГ в Ираке. Эксперты Управления ООН по правам человека считают, что действия группировки ИГ могут быть квалифицированы как военные преступления, преступления против человечности и даже как геноцид.
''Группировка ''Исламское государство'' не пощадила ни одну общину в Ираке. Насилию подверглись езиды, христиане, туркмены, сабии-мандеи, курды, шииты и представители других общин, в том числе и сунниты. По сути, мы видим как в Ираке разрушается богатое этническое и религиозное разнообразие," - сказал глава миссии, которая занимается расследованием преступлений ИГ в Ираке.