Առաջարկվում է Երևանում ամենամյա եվրասիական համաժողով անցկացնել
Եվրասիական փորձագետների ակումբն առաջարկում է ամեն տարի «Երևանյան եվրասիական ընթերցումներ» անվանումը կրող համաժողով անցկացնել։ Նպատակն է ԵԱՏՄ երկրների տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ քննարկել օրակարգային կարևոր հարցերն ու մշակել նորարարական առաջարկներ։
Այդ մասին մարտի 21-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են ակումբի անդամներ «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական-վերլուծական հասարակական կազմակերպության նախագահ Արամ Սաֆարյանը, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը և տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը։
«Այսօր ԵԱՏՄ-ում բոլորն են հասկանում, որ առանց հումանիտար համագործակցության, մարդկային կապերն ամրապնդելու, հորիզոնական ցանցեր ստեղծելու լոկ բիզնեսին ուղղված տնտեսական ինտեգրումը չի կարող ունենալ մեծ հեռանկար»,-ասել է Արամ Սաֆարյանը։ Նա նշել է, որ, ելնելով իր ինտելեկտուալ ռեսուրսներից, Հայաստանը կարող է հավակնել ԵԱՏՄ ներքո լինել այն հարթակը, որտեղ ամբողջ եվրասիական տարածքի հանրությունը,  պետական, քաղաքական գործիչների ներգրավմամբ, կքննարկի իր մտահոգությունները, գաղափարները և կմշակի լուծումներ։
Առաջարկվում է ամեն տարվա սեպտեմբերի վերջին կամ հոկտեմբերի սկզբին անցկացնել «Երևանյան եվրասիական ընթերցումներ» համաժողովը, որին կմասնակցեն ԵԱՏՄ տարածքի կրեատիվ մտածողություն ունեցող, նորարարական մոտեցումներով աչքի ընկած մտավորականներ, գիտնականներ, լրագրողներ և գործարարներ, կքննարկվեն եվրասիական ինտեգրման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։
Գագիկ Հարությունյանը նշեց, որ առկա աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում քիչ է խոսվում մարդկային կապիտալի կարևորության մասին։ Նա ընդգծեց նման նախաձեռնության հրատապությունը, առկա խնդիրների համակարգային գիտակցման կարևորությունը։ «Դա չպետք է կրի միջոցառման ձև, այլ պետք է լինի աշխատանքի սկիզբ։ Կարող է լինել աշխատանքի ցանցային հարթակ, որը կնպաստի համագործակցության արդյունավետության, ԵԱՏՄ անդամ երկրների բարեկեցության բարձրացմանը»,-նշել է Հարությունյանը։
Տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը նշել է, որ կարևոր է խորապես ճանաչել և գիտակցել սեփական ռեսուրսները, իսկ Հայաստանն այս առումով ունի բացառիկ ներուժ։ «ԵԱՏՄ-ում խաղի կանոնների մշակման փուլն է, որին պետք է հաջորդի կամ զուգահեռ ընթանա օրակարգի ձևավորման փուլը։ Մենք չպետք է սպասենք մինչև մեզ հրամցվի օրակարգը, Հայաստանն ինքը պետք է հստակ օրակարգ ձևավորի»,-ասել է Մանասերյանը։ Նա հատկապես կարևորել է այն հանգամանքը, որ այդ գործընթացում հնարավոր կլինի օգտագործել ոչ միայն Հայաստանի, այլ ողջ հայության ինտելեկտուալ ներուժը։
Քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ միասնական արժույթի ստեղծման, միության հեռանկարների հարցերը։ Ինչպես նշել են փորձագետները, միասնական արժույթի ստեղծմանը պետք է նախորդեն մի շարք գործընթացներ և փուլեր, որոնք բավական երկար ժամանակ կպահանջեն։ Միասնական արժույթը մոտ ապագայի հարց չէ, հայտարարել է տնտեսագետ Մանասերյանը։
Անդրադառնալով եվրաինտեգրման և ԵԱՏՄ անդամակցության համադրելիության հարցին՝ Արամ Սաֆարյանը նշել է, որ «մենք պետք է կարողանանք համատեղել այդ երկու վեկտորները, հակառակ դեպքում լուրջ հարվածներ կկրենք»։ Թաթուլ Մանասերյանն, իր հերթին, հավելել է, որ «Բրյուսելի և Մոսկվայի մոտ ըմբռնում է նկատվում Հայաստանի հարցում։ ԵՄ-ի հետ մեր կապերը դինամիկ զարգանում են, և մենք պարտավոր ենք դիվերսիֆիկացնել արտաքին տնտեսական կապերը և կախվածություն չստեղծել»։
Ասուլիսի ընթացքում ընդգծվել է, որ Հայաստանը, զիջելով տնտեսության չափերով ԵԱՏՄ մյուս երեք երկրներին, միաժամանակ, ունի լուրջ ինտելեկտուալ ներուժ և մարդկային կապիտալ, կարող է ներդրում ունենալ ԵԱՏՄ զարգացման, օրակարգի ձևավորման հարցում և ամրապնդել իր դիրքերը։

Ереванские евразийские слушания
Клуб евразийских экспертов предлагает ежегодно в Армении проводить форум под названием "Ереванские евразийские слушания". Цель форума - обсуждениe важных вопросов ЕАЭС и разработка креативных решений с участием специалистов разных сфер из стран Союза.
Об этом 21-ого марта во время пресс-конференции в Ереване заявили члены Клуба евразийских экспертов – председатель исследовательско-аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" Арам Сафарян, глава научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян и доктор экономических наук Татул Манасерян.
"Сегодня все в ЕАЭС понимают, что без гуманитарного сотрудничества, развития связей между обществами, горизонтальных сетей, только на основе бизнеса экономическая интеграция не может иметь большой перспективы", - заявил Арам Сафарян. Он отметил, что основываясь на своем потенциале, Армения может претендовать на роль той площадки, где общество, с привлечением чиновников и политических деятелей, может обсуждать существующие проблемы,  идеи и разрабатывать решения.
Предлагается ежегодно в конце сентября или начале октября проводить форум "Ереванские евразийские слушания", на котором будут участвовать научные деятели, журналисты, эксперты, бизнесмены с наиболее креативным мышлением из всех стран ЕАЭС для обсуждения вопросов, касающихся перспективы развития Союза.
Гагик Арутюнян отметил, что в контексте геополитических процессов мало говорится о человеческом капитале. Он подчеркнул неотложность решения этой проблемы, необходимость формирования системного представления о существующих проблемах. "Это не должно стать разовым мероприятием, а должно быть началом продолжительной работы. Может действовать также электронная площадка сотрудничества, которая поможет повышению эффективности работы", - считает Арутюнян.
Экономист Татул Манасерян отметил, что важно оценивать и осознавать значение имеющихся ресурсов, и в этом плане Армения имеет исключительный потенциал. "ЕАЭС находится на этапе формирования правил игры, после которого или параллельно которому будет разрабатываться повестка Союза. Мы не должны ждать, когда нам предложат готовую повестку, Армения должна сама участвовать в ее формировании", - отметил Манасерян.
Обсуждался также вопрос единой валюты ЕАЭС. Эксперты отметили, что переход на единую валюту подразумевает множество процессов и этапов, что потребует времени. Манасерян подчеркнул, что единая валюта ЕАЭС - не дело ближайших лет.
Говоря о процессах евроинтеграции и членстве в ЕАЭС, Арам Сафарян отметил, что "мы должны суметь совмещать эти два вектора, в противном случае окажемся под ударом". Татул Манасерян, в свою очередь, отметил, что "в Брюсселе и Москве замечается понимание позиции Армении. Наши отношения с ЕС динамично развиваются, и мы обязаны диверсифицировать экономические связи, не создавая зависимости".
Во время пресс-конференции эксперты подчеркнули, что Армения, уступая другим членам ЕАЭС по объему рынка и экономики, имеет серьезный интеллектуальный потенциал и может сделать свой вклад в становление ЕАЭС, тем самым упрочив свои позиции.