Նարեկ Մինասյան. Վրաստանի ղեկավարությունը կանգնած է բարդ ընտրության առջև` ապրիլի 24-ի միջոցառումների հետ կապված
Այսօր «Փաստարկ» մամուլի ակումբում տեղի ունեցավ «Եվրոպական ինտեգրացիա» հ/կ վարչության անդամ Նարեկ Մինասյանի ասուլիսը՝ «Վերջին զարգացումները Վրաստանում» թեմայով:
Բանախոսը նշեց, որ վրացական ազգային արժույթի արժեզրկման, ինչպես նաև ուկրաինական հակամարտության պատճառով, այսօր Վրաստանի մի շարք տնտեսական ցուցանիշներ, ինչպիսիք են արտաքին առևտուրը, արտահանումը, դրամական փոխանցումները, անկում են արձանագրում:
«Վրաստանում առկա տնտեսական խնդիրները լավ հնարավորություն է Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության նոր ֆորմատի գործարկման համար, որի մասին բազմիցս բարձրաձայնել են երկու երկրների ղեկավարները: Խոսքը վերաբերվում է միմյանց ինտեգրացիոն գործընթացներից առավելագույն օգտվելուն, ինչի շնորհիվ վրացական արտադրանքը ԵՏՄ շուկա կարող է մտնել առավել մրցակցային պայմաններով, իսկ հայկական արտադրանքը՝ Եվրոպական շուկա»,-նշեց բանախոսը, ավելացնելով, որ վերջին շրջանում Վրաստանը սկսել է բավական մեծ ուշադրություն դարձնել տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող խոշոր նախագծերին:
Ըստ բանախոսի Վրաստանում առկա տնտեսական խնդիրները, որոշակի դժգոհություն են առաջացրել կառավարության նկատմամբ, ինչին գումարվել է նաև մարտի 18-ին Մոսկվայի և Ցխինվալիի միջև կնքված պայմանագրի հետ կապված քննադատությունը: Վրաստանի ընդդիությունն օգտվելով իրավիճակից փորձում է ամրապնդել սեփական դիրքերը՝ համալրելով համախոհների շարքերը: Ընդդիմության վերջին նախաձեռնություններից Մինասյանն առանձնացրեց մարտի 21-ին «Միացյալ ազգային շարժմում» կուսակցության կազմակերպած ցույցը, որի ժամանակ Սահակաշվիլիի կողմնակիցներն առաջ են քաշել այնպիսի պահանջներ, ինչպիսիք են՝ կառավարության հրաժարականը, արտահերթ ընտրությունների անցկացումը և ընտրական օրենսդրության փոփոխությունը: «Միացյալ ազգային շարժումը» նաև հայտարարել է կառավարությանն անվստահություն հայտնելու գործընթաց նախաձեռնելու մասին, ինչը փորձագետը ոչ իրատեսական համարեց՝ հաշվի առնելով պատգամավորական մանդատների բաշխվածությունը խորհրդարանում:
Անդրադառնալով Ցեղասպանության 100-ին և վրացական կողմից ունեցած մեր ակնկալիքներին՝ բանախոսը նշեց, որ Վրաստանի խորդհրադարանի կողմից որևէ բանաձևի ընդունում քիչ հավանական է: «Հաշվի առնելով Վրաստան-Ադրբեջան, Վրաստան-Թուրքիա առևտրատնտեսական կապերը, ինչպես նաև Վրաստանում թուրքական և ադրբեջականական լոբբինգը՝ Վրացական խորհրդարանը թերևս բավարարվի հայ պատգամավորների առաջարկով հարցի քննարկմամբ, սակայն շոշափելի արդյունք այն հազիվ թե ապահովի»,- նշեց Նարեկ Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ վրացական ղեկավարությունն այժմ կանգնած է բարդ խնդրի առաջ՝ ինչ մակարդակով ներկա գտնվել Երևանում և Ստամբուլում ապրիլի 24-ին ծրագրված միջոցառումներին: «Վրացական իշխանությունները կանգնած են բարդ ընտրության առջև՝ մի կողմից դարավոր բարեկամ և հարևան հայ ժողովուրդն է, մյուս կողմից՝ գլխավոր առևտրատնտեսական գործընկեր Թուրքիան: Այս միջոցառուներին վրացական կողմի ներկայացվածության մակարդակը թերևս կհանդիսանա Վրաստանի առաջնահերթությունների լավագույն ցուցիչներից մեկը»,- եզրափակեց փորձագետը:

During a press-conference on "Latest developments in Georgia" board member of "European Integration" NGO, expert Narek Minasyan said that because of devaluation of Georgian national currency and Ukrainian conflict today a number of economic indicators, such as external trade, export, money transfers are decreasing in Georgia.
"The existing economic problems in Georgia are a good opportunity for launching a new format of economic relations between Armenia and Georgia, which the leaders of two countries have voiced many times. This means taking maximum use of each others’ integration processes, as a result of which Georgian products can enter the Eurasian market and Armenian products can enter European market in more competitive terms,"- the speaker said.
According to Minasyan, the existing economic problems in Georgia have raised a certain discontent towards the government. This discontent was added by social disagreement connected with the agreement signed between Moscow and Tskhinval on March 18. Meanwhile,  using this situation the opposition is trying to strengthen its positions. Among the latest initiatives of the opposition Minasyan stressed the March 21 demonstration by "United national movement" party. During the demonstration Sahakashvili’s supporters voiced such requirements, as resignation of the government, conducting early elections and change of the electoral laws.
As for the 100th Anniversary of the Armenian Genocide and Armenia’s expectations from Georgia on this issue, the expert said, that the Georgian parliament is not likely to accept a resolution on this topic. "Taking into account Georgian-Azerbaijani and Georgian-Turkish trade relations, as well as Azerbaijani lobby in Georgia, the parliament will discuss the issue as proposed by their Armenian colleagues, but no tangible results should be expected from it,"- Minasyan explained.
The analyst stressed the fact that Georgian authorities are now facing hard choice concerning the level of representation during the April 24 events in Yerevan and Istanbul.
"Georgian authorities are now facing a hard choice- a centuries-old friend and neighbour Armenia on the one side and the main economic partner Turkey - on the other. The level of representation of Georgian authorities will be one of the best indicators of Georgia’s priorities,"- concluded the expert.