«ՔՀԿ-ների ներգրավվածությունը քաղաքականության մշակման և իրականացման մոնիթորինգի գործում. կարիքներ և կարողություններ». հետազոտության ներկայացում
Մարտի 25-ին Երևանում տեղի ունեցավ ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն. Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» ծրագրի շրջանակներում անցկացված «ՔՀԿ-ների ներգրավվածությունը  քաղաքականության մշակման և իրականացման մոնիթորինգի գործում. կարիքներ և կարողություններ» անվանմամբ հետազոտության շնորհանդեսը:
Հետազոտությունը նպատակ է հետապնդել ուսումնասիրել այն միջավայրը, որում  գործում են հայաստանյան ՔՀԿ-ները, ինչպես նաև վերլուծել և գնահատել քաղաքացիական հասարակության դերակատարների կարիքներն ու կարողությունները քաղաքականության երկխոսության մասնակցության և քաղաքականության իրականացման մոնիթորինգի գործում: Հետազոտությանը հնարավոր է ծանոթանալ «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ (www.europeanintegration.am) կայքում:
Հետազոտության ներկայացման ընթացքում ծրագրի հայաստանյան գործընկեր` «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը բացման խոսքի ընթացքում շեշտեց աշխատանքի բովանդակային հատվածն ապահոված անկախ փորձագետների, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի համակարգող թիմի կատարած աշխատանքի կարևորությունը:
Իր հերթին, Կոնրադ Ադենհաուեր  հիմնադրամի ներկայացուցիչ Շտեֆան Մալերիուսը նշեց, որ նմանատիպ հետազոտություններ իրականացվել և իրականացվում են նաև մյուս ԱլԳ երկրներում, հավելելով, որ հայաստանյան փուլին կհաջորդի Բելառուսում, Ադրբեջանում և Ուկրաինայում իրականացված հետազոտությունների ներկայացումը: Նման հետազոտության իրականացման որոշումն, ըստ բանախոսի, առաջացել է ԱլԳ երկրներում ՔՀԿ-ների և դրանց դերի վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում:
Փորձագետների կողմից հետազոտության արդյունքի ներկայացման ընթացքում նշվեց, որ հետազոտությունն ուղղված է հանրային քաղաքականության ձևավորման հարցում ՔՀԿ-ների կարողությունների գնահատմանն ու բարձրացմանը:
Ուսումնասիրությունն իրենից ներկայացնում է քանակական և որակական մեթոդների համադրում, որի ընթացքում ուսումնասիրվել են այս ոլորտում 2010թ.-ից իրականացված մի շարք հետազոտություններ և փաստաթղթեր և «Սիվիկուս» Քաղաքացիական մասնակցության համաշխարհային դաշինքի  տվյալները: Նշվեց, որ հետազոտության համար իրականացվել է հարցում 150 ՀԿ-ների շրջանում, ինչպես նաև 12 թիրախային քննարկում, որոնց մասնակցել են քաղաքացիական հասարակության և տեղական ինքնակառավարաման մարմինների ներկայացուցիչներ 23 քաղաքներից:
Ներկայացմանը հաջորդած քննարկման ընթացքում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից նշվեց իրականացված աշխատանքի կարևորությունը: Միևնույն ժամանակ, նրանք ընդգծեցին այն հանգամանքը, որ չնայած հայաստանյան ՔՀԿ-ները հանրային կարծիքի ձևավորման գործընթացներում փոքր դեր ունեն, նրանք կարող են ազդեցություն ունենալ ՏԻՄ մակարդակով իրականացվող գործընթացների ձևավորման և զարգացման վրա: Քննարկվեցին այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են՝ ՔՀԿ-ների հնարավոր համագործակցությունը մասնավոր հատվածի և մյուս դերակատարների հետ, օրինակ համայնքապետարաններ, ԶԼՄ-ներ, հայաստանյան և օտարերկրյա ՀԿ-ներ, պետական կառավարման մարմիններ և այլն:
ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն: Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» տեխնիկական աջակցության ծրագիրն իրականացնում է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումը: Ծրագրի հայաստանյան գործընկերն է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն:

Презентация в Ереване: "Вовлечение организаций гражданского общества в процесс формирования политики"
В рамках проекта "Гражданское общество. Диалог во имя прогресса", финансируемого со стороны ЕС, было проведено исследование на тему "Вовлечение организаций гражданского общества в процесс мониторинга формирования и реализации политики: нужды и возможности", презентация которого состоялась в Ереване.
Исследование было направлено на изучение среды, в которой действуют армянские организации гражданского общества. Работа также раскрывает, анализирует и оценивает нужды акторов гражданского общества и их возможности участия в политическом диалоге, в мониторинге реализации политики. С полный текстом исследования можно ознакомиться на сайте НПО "Европейская интеграция".
В ходе презентации было отмечено, что техническое содействие реализации проекта "Гражданское общество. Диалог во имя прогресса", финансируемого со стороны ЕС, осуществлял консорциум под руководством фонда Конрада Аденауэра. Содерждательную часть доклада обеспечили независимые эксперты Татевик Маркарян и Арпинэ Акопян, а также независимый социологический центр "Социометр". Партнером проекта в Армении была неправительственная организация "Европейская интеграция".
В ходе презентации представитель фонда Конрада Аденауэра Штефан Малериус отметил, что подобные исследования были проведены и в других странах Восточного Партнерства. Эксперты Татевик Маркарян и Арпинэ Акопян, представив собравшимся результаты кропотливого исследования, отметили, что оно направлено на повышение роли и возможностей организаций гражданского общества в формировании политики на местах. По их словам, было проведено совмещение количественного и качественного анализа, изучен ряд документов и исследований, начиная с 2010 года и данные Всемирного альянса за гражданское участие "Сивикус". Помимо этого, были проведены опросы в 150 неправительственных организациях Армении, а также целевые фокус-группы, в которых приняли участие представители гражданского общества и органов местного самоуправления из 23 городов РА.
Принимавшие участие в презентации представители гражданского общества Армении отметили важность подобных исследований. По их словам, несмотря на то, что армянские организации гражданского общества играют небольшую роль в формировании общественного мнения в стране, они могут влиять на процессы регионального уровня. "Исследование приобретает важность тогда, когда не просто остается бумагой в компьютере, а когда используется разными заинтересованными сторонами – в данном случае, самими организациями гражданского общества, экспертами, политиками, потенциальными донорами и т.п", - отметил руководитель НПО "Европейская интеграция" Карен Бекарян, заверив, что результаты исследования будут широко распространены как в самой Армении, так и за ее пределами.