Արաբական պետությունները կստեղծեն միասնական բանակ
Արաբական երկրների արտաքին գործերի նախարարները հավանության են արժանացրել դաշնային զորքեր ստեղծելու մասին բանաձևը: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը:
ԱԳՆ ղեկավարները դիմել են Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարին՝ մեկ ամսվա ընթացքում միասնական զորքեր ստեղծելու խնդրանքով: Այն նախատեսված է լինելու արագ ռազմական ինտերվենցիաների միջոցով անվտանգության սպառնալիքների դեմ պայքարելու համար:
Նշենք, որ արտգործնախարարների հանդիպմանը նախորդել էր Սաուդյան Արաբիայի կողմից Եմենի շիա ապստամբների դիրքերի ռմբակոծումը: Սաուդյան Արաբիայի այս քայլին իրենց աջակցությունն էին հայտնել Արաբական պետությունների լիգան, ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Թուրքիան: Ռազմական միջամտության դեմ հանդես են եկել Իրանը և Ռուսաստանը:

Арабские государства создадут единую армию
Министры иностранных дел арабских государств одобрили проект резолюции о создании союзной армии. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на египетское телевидение.
Главы МИД обратились к генеральному секретарю Лиги арабских государств с тем, чтобы в течение месяца сформировать общие войска. Армия будет предназначена для борьбы с угрозами безопасности путем осуществления быстрых военных интервенций.
Встрече министров предшествовала бомбардировка Саудовской Аравией позиций шиитских боевиков (хоуситов) в Йемене. В поддержку саудитов выступили ЛАГ, США, Великобритания, Франция, Турция, Судан, Египет и почти все монархии Персидского залива. Против военного вмешательства выступили Иран и Россия.