Սաուդյան Արաբիան Եմենից տարհանում է օտարերկրյա դիվանագետներին
Սաուդյան Արաբիայի Ռազմածովային ուժերը շաբաթ օրը սկսել են Ադեն քաղաքից և Եմենի հարավային շրջանից տարհանել Սաուդյան Արաբիայի և օտարերկրյա դիվանագետներին: Այս մասին հաղորդում է Ֆրանս Պրեսը` հղում կատարելով տեղական հեռուստաընկերությանը:
«Սաուդյան Արաբիայի Ռազմածովային ուժերը սկսել են «Տորնադո» գործողությունը` Ադենից մի քանի տասնյակ դիվանագետների տարհանման նպատակով»,- ասվում է տեղական հեռուստաընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես հայտնում է «Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքը, ընդհանուր առմամբ տարհանվել է տարբեր երկրների դիվանագիտական գերատեսչությունների 86 աշխատակից: Բոլոր դիվանագետների ինքնազգացողությունը լավ է, և հատուկ գործողության ընթացքում բարդություններ չեն առաջացել:
Ավելի վաղ մի շարք երկրներ հայտարարել էին Եմենի մայրաքաղաքում իրենց ներկայացուցչությունների գործունեության դադարեցման մասին, քանի որ այն ամբողջովին գտնվում է «Անսար-Ալլա» շարժման շիա ապստամբների (հուսիտների) վերահսկողության տակ:
Հիշեցնենք, որ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած Պարսից ծոցի միջազգային կոալիցիան հինգշաբթի գիշերը սկսել է ռազմական գործողություն հուսիտների դեմ, որոնք վերահսկում են երկրի տարածքի մեծ մասը:

Саудовская Аравия эвакуирует иностранных дипломатов из Йемена
ВМС Саудовской Аравии в субботу провели эвакуацию своих и иностранных дипломатов из города Аден на юге Йемена, сообщает агентство Франс Пресс со ссылкой на местное телевидение.
"ВМС Саудовской Аравии провели операцию "Торнадо" по эвакуации нескольких десятков дипломатов, включая саудовских, из Адена", - говорится в сообщении местного телевидения.
Как сообщает телеканал "Аль-Арабия", в общей сложности были эвакуированы 86 сотрудников дипломатических ведомств различных стран, в том числе арабских и западных. Уточняется, что состояние всех без исключения дипломатов "хорошее", в ходе проведения оперативных мероприятий осложнений не возникло.
Ранее ряд стран объявили о приостановке работы своих представительств в йеменской столице, которая в настоящее время полностью контролируется шиитскими мятежниками из движения "Ансар Алла" (хоуситами).
Международная коалиция с участием Саудовской Аравии и других стран Персидского залива начала в Йемене в ночь на четверг военную операцию против повстанцев-хоуситов, контролирующих большую часть территории страны.