Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պուրակ է բացվել Բերձորում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 29-ին ներկա է գտնվել Բերձոր քաղաքում Երեւանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պուրակի հիմնադրմանը:
Երկրի ղեկավարը հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հայկական երկու հանրապետությունների մայր բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների եւ ուսանողների հետ մասնակցել է այնտեղ կազմակերպված ծառատունկին:
Նախագահը կարեւորել է նման պուրակի առկայությունն Արցախում եւ նշել, որ դա Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը վառ պահելու եւ հայրենի հողը շենացնելու յուրատեսակ մի ձեւ է՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կդառնա ուխտավայր գալիք սերունդների համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը, Երեւանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Церемония закладки в Бердзоре сквера, посвященного 100-летию Геноцида армян
29 марта в городе Бердзор Президент Республики Арцах Бако Саакян присутствовал на церемонии инициированной Ереванским государственным университетом закладки сквера, посвященного 100-летию Геноцида армян.
Вместе с высшими должностными лицами республики, представителями профессорско-преподавательского состава и студентами главных вузов двух армянских государств Президент принял участие в организованной там посадке деревьев.
Глава государства подчеркнул важность наличия подобного сквера в Арцахе и отметил, что это является своеобразным способом сохранения памяти жертв Геноцида армян и обустройства родной земли, выразив уверенность, что сквер станет местом паломничества для будущих поколений.
В мероприятии приняли участие вице-премьер НКР Артур Агабекян, министр образования и науки Слава Асрян, ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян, другие должностные лица.