Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պուրակ է բացվել Բերձորում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 29-ին ներկա է գտնվել Բերձոր քաղաքում Երեւանի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պուրակի հիմնադրմանը:
Երկրի ղեկավարը հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հայկական երկու հանրապետությունների մայր բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների եւ ուսանողների հետ մասնակցել է այնտեղ կազմակերպված ծառատունկին:
Նախագահը կարեւորել է նման պուրակի առկայությունն Արցախում եւ նշել, որ դա Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը վառ պահելու եւ հայրենի հողը շենացնելու յուրատեսակ մի ձեւ է՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կդառնա ուխտավայր գալիք սերունդների համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը, Երեւանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Ceremony of Laying Out a Park Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide in Berdzor
On 29 March Artsakh Republic President Bako Sahakyan was present at the ceremony of laying out a park dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide held in the town of Berdzor and organized at the initiative of the Yerevan State University.
The Head of the State together with the republic's high-ranking officials, students and staff members representing the two Armenian Alma Maters partook at the tree planting activities.
The President signified the existence of such a park in Artsakh and noted that it was a peculiar way to keep the memory of the Genocide victims bright and developing the native land at the same time expressing hope that it would become a place of pilgrimage for the generations to come.
NKR vice-premier Arthur Aghabekyan, minister of science and education Slava Asryan, rector of the Yerevan State University Aram Simonyan and other officials partook in the event.