Ռուսաստանը ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ է հրավիրում
ՌԴ-ն հայտարարել է ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ հրավիրելու որոշման մասին՝ Եմենում տիրող հումանիտար իրավիճակը քննարկելու նպատակով։
Քննարկման հիմնական հարցը լինելու է Եմենի ուղղությամբ կոալիցիայի օդային հարվածների պարբերաբար և պարտադիր դադարեցման անհրաժեշտությունը, այսպես կոչված «հումանիտար դադարների» ապահովումը։
Ակնկալվում է, որ նիստը կգումարվի շաբաթ օրը Նյու Յորքի ժամով 11։00 (18։00 ըստ Մոսկվայի)՝ փակ ռեժիմով։
Եմենում արդեն մեկ շաբաթ է շարունակվում է ռազմական օպերացիան։ Նախագահ Մանսուր Հադիին հավատարիմ ուժերը Սաուդյան Արաբիայի և Պարսից Ծոցի այլ երկրների աջակցությամբ փորձում են վերականգնել վերահսկողությունը երկրի տարածքի մեծ մասի նկատմամբ։

Россия созывает внеочередное заседание Совбеза ООН
Россия созывает внеочередное заседание Совета Безопасности ООН по обсуждению гуманитарной ситуации в Йемене, передает РосБалт.
На заседании будет обсуждаться вопрос об установлении регулярной и обязательной для соблюдения "гуманитарной паузы" в осуществляемых коалицией воздушных ударах по Йемену.
Встреча Совбеза пройдет в субботу в 11:00 по нью-йоркскому времени (18:00 арм.) в закрытом режиме. Напомним, в Йемене уже неделю идет военная операция, в ходе которой лояльные президенту Мансуру Хади войска при поддержке Саудовской Аравии и других стран Персидского залива пытаются вернуть контроль над большей частью территории страны, занятой хоуситами.