Ադրբեջանը ստիպված է մանևրել Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պաշտոնական այցով եղել է Սաուդյան Արաբիայում: Ալիևի անսպասելի այցը ժամանակային առումով համընկավ Եմենում Սաուդյան Արաբիայի և սուննիական այլ երկրների կողմից իրականացվող ռազմական գործողության, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանում լարվածության սրացման հետ: Հենց այս հանգամանքն էլ ստիպում է մտածել Ալիևի այցի նպատակների մասին:
Ադրբեջանի նախագահը հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման Իբն Աբդուլ Ազիզ Ալ-Սաուդի  և այլ պաշտոնատար անձանց հետ: Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ջիդդայում Ալիևը հանդիպել է նաև Իսլամական զարգացման բանկի նախագահ Ահմեդ Մուհամեդ Ալիի և Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իյադ բեն Ամին Մադանիի հետ: Նշենք, որ հենց այս կազմակերպության շրջանակներում Ադրբեջանը մշտապես հակահայկական քարոզչություն է իրականացնում: Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ «Ադրբեջանի և ԻՀԿ-ի միջև բարձր մակարդակով համագործակցություն են իրականացնում»:
«Ալ-Արաբիա» հեռուստաընկերությանը մեկնաբանելով Ալիևի այցը՝ սաուդացի քաղաքագետ Մուհամեդ Ալ-Սալամին հայտարարել է, որ պաշտոնական Էլ-Ռիյադի նպատակն է ամրապնդել հարաբերություններն Իրանի հարևան երկրների հետ, քանի որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռքբերված համաձայնագիրն առաջ է բերել սաուդացիների խիստ դժգոհությունը, գրում է haqqin.az-ը: Մյուս կողմից, Ադրբեջանը փորձում է բարելավել իր լարված հարաբերությունները Թեհրանի հետ, և այս համատեքստում Արևմուտքի և Իրանի միջև հարաբերությունների բարելավումը շահեկան է Ադրբեջանի համար:  Անգամ ադրբեջանական SOCAR-ի նախագահը հայտարարել է, որ եթե Թեհրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարվեն, իրանական գազը կարող է Եվրոպային մատակարարվել TANAP գազատարի միջոցով: Որոշ վերլուծաբաններ էլ կարծում են, որ Իրանի և Արևմուտքի միջև միջուկային համաձայնագիրը կնվազեցնի Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը:
Սուննիական Էլ-Ռիյադի հետ հարաբերությունների ընդլայնումը սպառնում է Ադրբեջանում ծայրահեղ իսլամի տարածմամբ, քանի որ Ադրբեջանում վահաբիզմը տարածվել է հենց տարբեր արաբական հիմնադրամների աջակցության միջոցով:
Ադրբեջանցի վերլուծաբանները կարծում են, որ տարածաշրջանային զարգացումների արդյունքում Ադրբեջանը ստիպված է լինելու մանևրել Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև: Այս համատեքստում պատահական չէ Ադրբեջանի մտերիմ դաշնակից Թուրքիայի նախագահ Ռեջեթ Թայիփ Էրդողանի գրեթե միաժամանակյա այցն Իրան:

Азербайджану придется балансировать между Саудовской Аравией и Ираном
Президент Азербайджана Ильхам Алиев с официальным визитом посетил Саудовскую Аравию. Неожиданный визит Алиева по времени совпал с военной операцией Саудовской Аравии и других суннитский стран в  Йемене, а также с эскалацией напряженности в регионе в целом. Именно этот факт заставляет задуматься о целях визита Алиева.
Алиев встретился с королем Саудовской Аравии Салманом ибн Абдул-Азиз Аль Саудом и другими официальными лицами. Как сообщают азербайджанские СМИ, Алиев в Джидде встретился также с президентом Группы Исламского банка развития Ахмедом Мухаммедом Али и с генеральным секретарем Организации исламского сотрудничества (ОИС) Иядом бен Амином Мадани. Отметим, что именно в рамках этой организации Азербайджан постоянно проводит антиармянскую пропаганду. На встрече стороны снова отметили, что "между Азербайджаном и ОИС осуществляется сотрудничество высокого уровня".
Комментируя визит Алиева телеканалу "Аль-Арабия", саудовский политолог Мухаммед аль-Салями заявил, что целью официального Эр-Рияда является укрепление отношений с сопредельными с Ираном государствами, поскольку достигнутые соглашения по ядерной программе Ирана вызвали резкое недовольство Саудовской Аравии, передает haqqin.az. С другой стороны, Азербайджан пытается улучшить свои напряженные отношения с Тегераном, и в этом плане улучшение отношений между Западом и Ираном в интересах официального Баку. Даже президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев заявил, что в случае снятия санкций с Тегерана иранский газ может транспортироваться в Европу по азербайджанской трубе TANAP. Сам Иран пока не имеет альтернативных путей по доставке своего газа в Европу. Другие аналитики считают, что соглашение между Западом и Ираном снизит геополитическую значимость Азербайджана.
Расширение отношений с радикально суннитским Эр-Риядом может также угрожать распространением радикального ислама в Азербайджане, ведь распространение ваххабизма в Азербайджане в свое время проводилась именно при поддержке различных арабских фондов.
Азербайджанские аналитики полагают, что Азербайджану придется балансировать между Саудовской Аравией и Ираном. В этом плане неслучайным также является визит президента Турции - близкого союзника Азербайджана - в Иран именно в дни визита Алиева в Саудовскую Аравию.