«Բալկանյան քառյակն» աջակցում է Թուրքիայի տարածքով գազի մատակարարումների դիվերսիֆիկացմանը
Հունաստանը, Սերբիան, Մակեդոնիան, Հունգարիան և Թուրքիան աջակցում են դեպի Եվրոպա մատակարարվող գազի աղբյուրների և երթուղիների դիվերսիֆիկացմանը Թուրքիայի տարածքով: Երեքշաբթի Բուդապեշտում ընթացող բանակցությունների արդյունքում չորս երկրների արտգործնախարարները և Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարարը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր՝ էներգետիկ համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է Ռիա Նովոստին:
«Մենք մեր աջակցությունն ենք հայտում Թուրքիայից մեր տարածքով Կենտրոնական և Հարավ-արևելյան Եվրոպայի և այլ երկրներ գազի մատակարարման աղբյուրների և երթուղիների դիվերսիֆիկացման հնարավոր կենսունակ տարբերակներին»,- նշված է փատաթղթում, որը հրապարակել է Հունաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հռչակագրի՝ արդեն իրականացվել կամ նախագծված են մի քանի ենթակառուցվածքային գազային նախագծեր, որոնք կոչված են բարելավել մատակարարումները ազգային և տարածաշրջանային մակարդակով:
Ինչ վերաբերում է համագործակցության արդյունավատետությանը, ապա հռչակագիրն ընդունած երկրները վստահ են, որ այն կնպաստի Թուրքիայի և ԵՄ էներգետիկ շուկան «Հարավային գազային միջանցքի» միջոցով դիվերսիֆիկացնելուն, ինչպես նաև կստեղծի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման հնարավորություններ՝ ԵՄ աջակցությամբ հինգ երկրների գազային ենթակառուցվածքները կապելու դեպքում: Կողմերը մտադիր են նաև բարելավել գազապահեստների աշխատանքը՝ սեզոնային հավասարակշռության պահպանման և անկանխատեսելի ընդհատումների ժամանակ էներգետիկ անվտանգության  ապահովման նպատակով:
Փաստաթղթում նշվում է նաև, որ անհրաժեշտ է շարունակել քննարկումները և երկխոսությունը մասնակից երկրների և հետաքրքրված ընկերությունների միջև:

"Балканская четверка" поддержала диверсификацию поставок газа через Турцию
Греция, Сербия, Македония, Венгрия и Турция поддерживают диверсификацию маршрутов и источников для транспортировки природного газа в Европу через Турцию. По итогам переговоров в Будапеште вчера главы МИД четырех стран и министр по европейским делам Турции подписали совместную декларацию об укреплении энергосотрудничества, сообщает РИА Новости.
"Мы выразили нашу поддержку созданию коммерчески жизнеспособного варианта диверсификации маршрутов и источников для транспортировки природного газа из Турции через территории наших стран в страны Центральной и Юго-Восточной Европы и другие страны", - говорится в документе, текст которого распространила пресс-служба МИД Греции.
Согласно документу, уже реализовано или запланировано несколько инфраструктурных газовых проектов, которые призваны улучшить его поставки на национальном и региональном уровне.
Что касается эффективности такого сотрудничества, то страны, принявшие декларацию, уверены, что это позволит государствам-участникам поддержать энергорынки Турции и ЕС посредством "Южного газового коридора", а также даст новые возможности для экономического развития региона через связь газовой инфраструктуры пяти стран при финансовой поддержке ЕС. Стороны намерены улучшить работу хранилищ газа с целью облегчить сезонный баланс и повысить энергобезопасность в случае перебоев с его поставками.
В документе отмечается также, что необходимы дальнейшие обсуждения и диалог по конкретным вопросам между государствами-участниками и заинтересованными компаниями.