Թուրքիան մտադիր է ամեն կերպ կանխել Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը
Թուրքական իշխանությունների շրջանում իրական խառնաշփոթ է: Թուրքիան մտադիր է հնարավոր ամեն բան ձեռնարկել, որ Եվրոպական խորհրդարանը 1915 թվականի իրադարձությունները Ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ բանաձև չընդունի: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Թանժու Բիլգիչը: Հիշեցնենք, որ ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանում քննարկում է տեղի ունենալու Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունման հարցի շուրջ: «Թուրքիայի պաշտոնատար անձինք կայցելեն Եվրոպական խորհրդարան, որ հանդիպեն նրա նախագահ Մարտին Շուլցի հետ», - ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը: Նա նշել է, որ Թուրքիան արդեն հնարավոր բոլոր քայլերը ձեռնարկել է Դանիայի խորհրդարանի կողմից նման բանաձևի ընդունումը կանխելու համար, գրում է Hurriyet Daily News-ը:
Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Ուլրիկի Լունաչեկն ավելի վաղ ընդգծել է համապատասխան բանաձևի ընդունման կարևորությունը` հայտարարելով, որ ԵՄ անդամ-պետությունների խորհրդարաններին և կառավարություններին առաջարկվելու է համապատասխան բանաձևեր ընդունել և դատապարտել մարդկության դեմ գործված այս հանցագործությունը:
Միաժամանակ թուրքական իշխանությունները ջանք չեն խնայում աշխարհին որպես հումանիստ ներկայանալու համար: Թուրքիան հայտարարում է, որ մի շարք խոշոր վերակառուցողական նախագծեր է ձեռնարկել հայկական եկեղեցիների վերականգնման համար: Այս նախագծերը թուրքական կառավարության ծրագրի մի մասն է, որը ցանկանում է ցույց տալ, թե բարելավում է հարաբերությունները Թուրքիայի հայ համայնքի հետ: Սակայն բոլորը վստահ են, որ ավելի քան մեկ տասնյակ եկեղեցիների վերականգնման այս ծրագիրը կապված է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հետ:
Ինչպես նշում է թուրքական Hurriyet-ը, Թուրքիայի հայ համայնքի հետ հաշտության եզրեր գտնելու թուրքական կառավարության ջանքերը սկսվել են մի քանի տարի առաջ Վան քաղաքում Ախթամար եկեղեցու վերաբացմամբ: Նշվում է, որ Անկարան 2 միլիոն թուրքական լիրա է ծախսել եկեղեցու վերականգնման համար, և 2010 թվականին վերջին 95 տարվա մեջ առաջին անգամ այնտեղ պատարագ մատուցվեց:

Турция в своем амплуа
Турецкие власти в панике. Турция сделает все возможное для того, чтобы Европейский парламент не принял резолюцию о признании событий 1915 года Геноцидом армян. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Турции Танджу Бильгич. Напомним, что 15 апреля в Европарламенте состоится обсуждение вопроса принятия резолюции по Геноциду армян. "Официальные лица Турции посетят Европейский парламент, чтобы встретиться с его председателем Мартином Шульцем", - сказал он, передает Trend со ссылкой на Hurriyet Daily News. По его словам, Турция уже предприняла все возможные шаги для того, чтобы подобную резолюцию не принял парламент Дании. Бильгич тогда отметил, что Турция выступает против "односторонней оценки событий 1915 года и их использования в качестве политического давления на Анкару".
Вице-президент Европарламента Ульрике Луначек, между тем, отметил важность принятия соответствующей резолюции и заявил, что национальным парламентам и правительствам стран-членов ЕС будет предложено принять соответствующие резолюции и решения по признанию и осуждению этого преступления против человечности.
Одновременно турецкие власти хотят доказать миру, что они очень гуманные и, якобы, стараются "помочь армянам". Турция заявляет, что предприняла ряд реставрационных проектов по восстановлению армянских церквей в Турции. Реставрационные проекты являются частью плана правительства, которое хочет показать, что улучшает права армянской общины Турции. По мнению ряда наблюдателей, реставрация около десятка церквей по всей стране без сомнения связана со 100-летней годовщиной Геноцида армян. Как отмечает турецкий Hurriyet, усилия правительства по примирению с небольшой армянской общиной Турции начались несколько лет назад с открытием церкви Ахтамар у юго-восточного города Ван. Сообщается, что Анкара потратила 2 миллиона турецких лир на реставрацию церкви, а в 2010 году впервые за 95 лет там был проведен религиозный обряд.