ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևին
Հայաստանը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված բանաձևը։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Եվրախորհրդարանը ընդգծում է, որ դեռ 1987թ. իր կողմից ընդունված բանաձևում Օսմանյան կայսրությունում 1915-1917թթ. հայերի դեմ կատարվածը որակվել է որպես ցեղասպանություն՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի, և դատապարտում է դրա ժխտումը։
28 եվրոպական երկիր ներկայացնող խորհրդարանը, հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության մեկուկես միլիոն հայ նահատակների հիշատակին, միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը և կոչ անում Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին հետևել իր օրինակին։
Եվրամիության օրենսդիր մարմինը ցեղասպանությունների կանխարգելումը և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատշաճ պատիժը համարում է միջազգային հանրության առաջնահերթություն։
Բանաձևը կարևոր ուղերձ է Թուրքիային՝ օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթը առերեսվելու իր պատմությանը, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և դրանով ճանապարհ հարթելու հայ և թուրք ժողովուրդների իրական հաշտեցման համար։
Այս բանաձևի ընդունմամբ Եվրոպական խորհրդարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և համամարդկային արժեքներին»,-ասված է ԱԳՆ հայտարության մեջ։

МИД Армении приветствовал резолюцию Европарламента о геноциде армян
Армения приветствует принятую Европарламентом в среду резолюцию, посвященную 100-летию геноцида армян 1915 года в Османской империи, говорится в  заявлении армянского министра иностранных дел Эдварда Налбандяна.
"Законодательный орган ЕС считает приоритетом международной общественности предотвращение геноцидов и преступлений против человечности и должное за них наказание", — отметил Налбандян, добавив, что резолюция является важным посланием Турции — использовать 100-летие геноцида армян как повод стать лицом к лицу со своей историей, признать геноцид армян и тем самым открыть дорогу для реального сближения армянского и турецкого народов.
Европарламент также призвал парламенты и правительства всех 28 членов Евросоюза принять юридические документы, признающие исторический факт геноцида армян в Османской империи.
В заявлении Налбандяна отмечается, что Европарламент еще в 1987 году принял резолюцию, в которой деяния, совершенные против армян в 1915-17 годах в Османской империи были квалифицированы как геноцид, в соответствии с конвенцией ООН по предотвращению и наказанию геноцидов, и осуждалось его отрицание.