Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահին՝ հրավերն ընդունելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵԺԿ-ի՝ որպես Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացված ամենամեծ քաղաքական խմբի և եվրոպական արժեքներն առաջ մղող ուժի գործունեությունը՝ ուղղված մարդասիրության և ժողովրդավարության բարձրագույն արժեքների սատարմանն ու տարածմանը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է ս.թ. ապրիլի 15-ին ԵԺԿ-ի և անձամբ պարոն Դոլի ներդրումը Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում: Նախագահը երախտագիտությամբ է նշել նաև ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից ս.թ. մարտի 3-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևը, որով ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին ու սկզբունքներին իր հավատարմությունը: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել մեկ ամիս առաջ Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած «Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ» 2013թ. տարեկան զեկույցը, որտեղ կոչ արվեց ԵՄ բոլոր անդամ պետություններին՝ ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը և քաջալերեց նրանց ու ԵՄ կառույցներին՝ նպաստելու այդ հանցագործության ճանաչմանը: Այս բոլոր քայլերը և այն երկրների արձագանքները, որտեղ ԵԺԿ անդամ կուսակցություններն իշխանություն են կազմում, Նախագահի խոսքով, իրենց գնահատելի ներդրումն ունեցան և մեծ ազդակ հաղորդեցին անցյալ դարասկզբին իրականացված հանցագործության ճանաչման ու դատապարտման գործին:
ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ Երևան այցելելու և Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների մասնակցության հրավերի համար: Նա ընդգծել է, որ իր համար ապրիլի 24-ի հիշատակի արարողությունը չափազանց հուզիչ էր: ԵԺԿ նախագահը նշել է, թե երեկ նաև այցելել է Ցեղասպանության թանգարան, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում և այժմ ցանկանում է նույնը կրկնել՝ իր համար անչափ կարևոր է հիշողությունը, բայց նույնքան կարևոր է հաջորդ քայլը՝ հաշտեցումը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը և ԵԺԿ Նախագահը քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության ընթացքին և զարգացման հեռանկարին, ինչպես նաև առաջիկայում Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստության հետ կապված հարցեր:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության միջև ձևավորված սերտ համագործակցության մասին:

Президент Армении принял председателя Европейской Народной партии
Президент Армении Серж Саргсян принял председателя Европейской Народной партии (ЕНП) Джозефа Дола. Как сообщили в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента, Серж Саргсян поблагодарил Джозефа Дола за принятие приглашения и участие в мероприятиях к 100-­летию Геноцида армян. Президент высоко оценил ЕНП как самую большую политическую силу в Европарламенте и движущую силу европейских ценностей, деятельность которой направлена укрепление и распространение высоких идей гуманизма и демократии.
Серж Саргсян подчеркнул вклад ЕНП и лично господина Дола в принятие 15 апреля ЕС резолюции по осуждению Геноцида армян. Президент отметил также принятую 3 марта ЕНП резолюцию "Геноцид армян и европейские ценности» к 100­-летию Геноцида армян, где ЕНП подтвердила свою приверженность высоким общечеловеческим принципам.
Президент РА отметил также годовой доклад-­2013 Европарламента "О правах человека и демократии», в котором он призвал все страны ЕС принять Геноцид армян. Все эти шаги и отклики тех стран, где партии­члены ЕНП входят во власть, по словам президента, внесли существенный вклад в признание Геноцида армян, придав новый импульс международному признанию и осуждению этого преступления начала ХХв. Джозеф Дол поблагодарил Сержа Саргсяна за приглашение к участию в мероприятиях к 100­летию Геноцида армян. Он подчеркнул, что это мероприятие его чрезвычайно взволновало, что он отметил записью в Книге почетных гостей во время посещения Музея Геноцида, ибо память об этом для него имеет важное значение. Теперь он считает не менее важным следующий шаг - примирение. В ходе встречи президент РА и председатель ЕНП обсудиливопросы, касающиеся сотрудничества Армения­Евросоюз, а также предстоящего в Риге форума Восточного партнерства. Стороны с удовлетворением отметили тесное сотрудничество РПА и ЕНП.