«Վե՛րջ տվեք թալանին և ստին»․ բողոքի ցույց Ադրբեջանում
Ադրբեջանում Ժողովրդավարական ուժերի ազգային ճակատը մայիսի 3-ին նախատեսում է Բաքվում բողոքի ցույցեր անցկացնել, հայտնում է contact.az-ը։ Ժողովրդավարական ուժերի ազգային ճակատը, որի մեջ մտնում են Ադրբեջանի ընդդիմադիր կուսակցությունների ակտիվիստները և առաջնորդները, Բաքվի քաղաքապետարան հայտ է ներկայացրել մայիսի 3-ին «վե՛րջ տվեք թալանին և ստին» կարգախոսով բողոքի ցույց անցկացնելու մասին։
Ընդդիմությունը վստահ է, որ իշխանություններն են մեղավոր ազգային արժույթի՝ մանաթի արժեզրկման համար։ Այդ իսկ պատճառով նրանք պետք է փոխհատուցեն բնակչության կորուստները։ Բողոքի ցույցի ժամանակ ընդդիմությունը մտադիր է պահանջել իշխանություններից մանաթի կտրուկ արժեզրկումից բնակչությանը հասցված վնասի փոխհատուցում։
Այս տարվա փետրվարի վերջին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը «տնտեսության վերականգնման համար» մանաթը կտրուկ արժեզրկեց մոտ 33 տոկոսով։ Այդ ժամանակ Ադրբեջանի ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատի առաջնորդ Ալի Քերիմլին Կենտրոնական բանկի որոշումն անվանեց «բնակչության թալան պետական մակարդակով»։
Փորձագետները կարծում են, որ մանաթի արժեզրկումը երկրի բնակչության մեծամասնության համար շոկային էր, քանի որ մանաթի փոխարժեքը երկար ժամանակ հավասար էր դոլարին:
Ընդդիմությունն ակտիվորեն օգտագործում է նաև այն հանգամանքը, որ նման բարդ տնտեսական պայմաններում Ադրբեջանի կառավարությունը հսկայական գումարներ է ծախսում Բաքվում  հունիսին անցկացվելիք առաջին Եվրոպական խաղերի կազմակերպման համար։ Բնականաբար, ադրբեջանական ընդդիմությունը մատնանշում է նաև իշխանությունների նկատմամբ հնչող միջազգային քննադատությունը, որը հատկապես ուժեղացել է Եվրոպական խաղերի կապակցությամբ։ Այս  ամենի հետ կապված Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, որը «Եվրոպական խաղերը կազմակերպելու համար շնորհակալություն հայտնելու փոխարեն, Բաքուն ենթարկվում է խիստ քննադատության»։
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական իշխանությունները թույլատրել են մայիսի 3-ի ընդդիմության ցույցը։ Ադրբեջանցի փորձագետների կարծիքով դրա պատճառն այն է, որ իշխանությունները համոզված են, որ դրոշակներով մի քանի հազար քաղաքացիները չեն կարող ազդել երկրի քաղաքական  գործընթացների վրա։ Իշխանությունների կողմից նման մոտեցման պատճառ է հանդիսանում նաև այն, որ  այսօր ադրբեջանական ընդդիմությունը գրեթե զրկված է ղեկավարությունից։ Նրա առաջնորդները և քաղաքացիական ակտիվիստները ձերբակալված են։
Նշենք նաև, որ Ադրբեջանում, տնտեսական խնդիրների հետ կապված,  մարտին և ապրիլին արդեն անցկացվել են բողոքի ակցիաներ։ Պաշտոնական տվյալներով այդ ակցիաներին մասնակցել է մոտ 500 հոգի։

Митинг оппозиции в Азербайджане: "Прекратить грабеж и ложь"
Национальный совет демократических сил (НСДС) Азербайджана назначил на 3 мая митинг в Баку, передает contact.az. НСДС, в который входят лидеры и активисты оппозиционных партий Азербайджана, подал в мэрию азербайджанской столицы заявку на проведение митинга 3 мая под лозунгом "Прекратить грабеж и ложь".
Оппозиция считает, что власть виновна в девальвации национальной валюты – маната – и обязана компенсировать населению потери. Они намерены потребовать от власти возместить ущерб от резкой девальвации национальной валюты – маната.
Напомним: в конце февраля Центробанк Азербайджана "для оздоровления экономики" произвел резкую девальвацию маната. В общей сложности манат обесценился примерно на 33%. Тогда лидер оппозиционного Народного фронта Азербайджана Али Керимли назвал решение ЦБА "грабежом народа на государственном уровне". "Миллионы азербайджанцев ограблены на государственном уровне", - заявил политик.
Эксперты считают, что падение курса маната стало шоком для большинства жителей страны, потому что курс маната продолжительное время был равен доллару, а по мере роста нефтяных цен сравнялся с евро, пишет "Независимая газета".
Оппозиция активно использует и тот факт, что в таких плохих экономических условиях правительство Азербайджана тратит огромные деньги на проведение I Европейских игр, которые состоятся в Азербайджане в начале июня. Естественно, азербайджанская оппозиция указывает и на международную критику в адрес Азербайджана, усилившуюся в связи с предстоящими Европейскими играми. При этом замглавы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил: "Если обратиться к истории, то в Древней Греции во время проведения Олимпийских игр прекращались войны, замолкали орудия и начинали петь музы. Вместо того, чтобы поблагодарить Азербайджан, который, проводя у себя Евроигры, оказывает услугу Европе, на Баку обрушиваются с критикой".
Критические настроенные граждане Азербайджана, между тем, уже проводили акции протеста в
марте и апреле. Тогда протестовать выходили, по официальным данным, около 500 человек.
По словам азербайджанских экспертов, власти, понимая, что несколько сотен человек с флагами вряд ли смогут повлиять на динамику политических процессов в стране, разрешили оппозиции провести митинг 3 мая в Баку. Однако не только в этом причина "разрешения сверху": сегодня азербайджанская оппозиция фактически обезглавлена, ее лидеры и гражданские активисты находятся за решеткой. А "прекратить ложь и грабеж" в Азербайджане удастся только, если инакомыслие в соседней стране будет не в тюрьме, а на митингах, в том числе и 3 мая...