«Մեծ հաղթանակի 70-ամյակը, պատմության դասեր» թեմայով կլոր սեղան Երևանում
Ապրիլի 30-ին «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում կայացել է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հոբելյանական հանդիպումը։ Այդ կապակցությամբ ակումբի 21 անդամներից շատերի, ինչպես նաև Հայաստանում Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի դեսպանատների ներկայացուցիչների և այլ հյուրերի մասնակցությամբ անցկացվել է կլոր սեղան «Մեծ հաղթանակի 70-ամյակը, պատմության դասեր և արդիական հնչողության հարցեր» թեմայով, որը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին։
Մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմել են կազմակերպիչները՝ ի դեմս «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի ու «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը։ Ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Ստեփան Սուխորենկոն, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի ողջույնի խոսքն ընթերցել է դեսպանի խորհրդական Անդրեյ Իվանովը։
Սուխորենկոն նշել է, որ ներկայիս տեղեկատվական պատերազմի պայմաններում կարևոր է հետևողական աշխատանք տանել երիտասարդության հետ։ «Մեզանից ցանկանում են խլել մեր հաղթանակը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «երիտասարդությունը պետք է պատրաստ լինի այն «վարակներին», որ փորձ է արվում ներմուծել մեր հասարակություն»։
ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի ուղերձում նշվում էր, որ «հնարավոր չէ գերագնահատել այդ հաղթանակի արժեքը, ինչպես նաև Խորհրդային Միության ժողովուրդների ներդրումը»։ Միաժամանակ մտահոգություն էր արտահայտվում այն կապակցությամբ, որ այսօր արևմտյան մի շարք երկրներ փորձում են կեղծել պատմությունը՝ նվազեցնելով ԽՍՀՄ դերն այդ հաղթանակում։ Շեշտադրվում էր Ուկրաինայում ծայրահեղ ուժերի և տրամադրությունների աճը և կարևորվում պատմության խեղման փորձերի քննարկումը, այդ թվում Ուկրաինայի մասնակցությամբ։
Կլոր սեղանի ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդուարդ Ղազարյանը, «Մայր Հայաստան» թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանը, «Նորավանք» հիմնադրամի ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Սարգսյանը, Հայաստանի վետերանների միության փոխնախագահ Միքայել Ստեփանյանը և պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Վաղարշակ Հարությունյանը։
Գագիկ Հարությունյանն իր զեկույցում անդրադարձել է տեղեկատվական պատերազմներին և պատմության ընկալման վրա դրանց ազդեցությանը: Նա համեմատել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին ու այսօր տեղեկատվության տարածման և տեղեկատվական պատերազմների եղանակներն ու արդյունավետությունը: «Այն հասարակությունը, որը կորցնում է պատմական հիմքը, ամենից շատ է խոցելի տեղեկատվական-հոգեբանական ազդեցության համար»,- ընդգծել է Հարությունյանը՝ կարևորելով Հայրենական պատերազմի և, ընդհանրապես, պատմության մասին հասարակության տեղեկացումը: Ինչպես իր խոսքում նշել է Հարությունյանը, այսօր զորք ունենալը քիչ է հաղթանակ տանելու համար, հարկավոր է հասարակության ինֆորմացիոն պատրաստվածությունը: «Այսօր խաղաղության և պատերազմի միջև սահմանները ջնջվել են, խաղաղությունը պատերազմ է և այդ պատերազմում ինչպես 70 տարի առաջ, մեզ հաղթանակ է հարկավոր»,- եզրափակել է Գ. Հարությունյանը:
Տեղեկատվական պատերազմի և անցյալն իմանալու, հիշելու մասին խոսել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Վաղարշակ Հարությունյանը: «Մարդու երևակայությունը չի հերիքի պատկերացնելու համար այն սխրանքը, որ գործել են խորհրդային ժողովուրդները»,- ասել է Հարությունյանը: Նրա խոսքերով՝ այդ հաղթանակն ազդել է պատմության ընթացքի վրա և փոխել է աշխարհը: Այժմ կարևոր է թույլ չտալ պատմության խեղում, քանի որ, բանախոսի խոսքերով, Արևմուտքը փորձում է իրեն վերագրել այդ հաղթանակը: «Մենք պետք է հաղթանակ տանենք այս տեղեկատվական պատերազմում»,- ասել է Վ. Հարությունյանը:
Իսկ անցյալը հիշելու և դրանով իսկ պաշտպանված լինելու համար կարևոր է երիտասարդ սերնդի կրթումը, պատմությունն առավել առարկայական և շոշափելի դարձնելը: Այդ մասին իր ելույթում խոսել է «Մայր Հայաստան» թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով թանգարանի գործունեությունն ու այն միջոցառումները, որ իրականացվում են պատերազմի մասին հիշողությունը երիտասարդ սերնդի մոտ ամրապնդելու համար: «Հայ ժողովրդի բազմադարյան պատմությունը ցույց է տալիս, որ առանց հայրենասիրության հնարավոր չէ գոյատևել, առավել ևս՝ ունենալ ինքնավար պետություն: Հետևաբար, հենց երիտասարդ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակությունն է հասարակությունը միավորող գործոնը»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:
Իսկ Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայ ժողովրդի մասնակցության մասին առավել մանրամասն խոսել են տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդուարդ Ղազարյանը և Հայաստանի վետերանների միության փոխնախագահ Միքայել Ստեփանյանը:
Էդուարդ Ղազարյանը հակիրճ ներկայացրել է հայկական 6 դիվիզիաների մասնակցությունը Հայրենական պատերազմին՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ ԽՍՀՄ ազգերից հայերը չորրորդ տեղում են եղել պատերազմի մասնակիցների թվով: «Չկա այնպիսի ընտանիք, որին չի անդրադարձել պատերազմը, և Հաղթանակի օրը մեկընդմիշտ կմնա ամենավառ տոներից մեկը Հայաստանում»,- ասել է Ղազարյանը:
«Հաղթանակի օրը ոչ միայն չի կորցնում իր փայլը, այլ լրացուցիչ տեղ է ձեռք բերում»,- իր ելույթում նշել է Հայաստանի վետերանների ասոցիացիայի ղեկավար Միքայել Ստեփանյանը:
Իսկ ռազմական փորձագետ Սերգեյ Սարգսյանը իր ելույթում անդրադարձել է հայկական բանակի ներկայիս մարտունակությանն ու որոշ զուգահեռներ տանելով Հայրենական մեծ պատերազմի հետ՝ շեշտել է, որ ռազմական տեխնիկայի առաջադեմ լինելն ու զորքի քանակը միշտ չէ, որ հաջողության գրավական են: Նա նշել է, որ «այսօր մենք մարտունակ ենք, սակայն դա դինամիկ գործընթաց է և մշտապես անհրաժեշտ է բարելավել զորքի մարտունակությունը»: Բացի այդ՝ Սարգսյանը նշել է, որ Ադրբեջանն այսօրվա պայմաններում չի անցնի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների, դա կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե նա կորցնի Ադրբեջանի ներքին կյանքի հանդեպ վերահսկողությունը:
Կլոր սեղանի մասնակիցները հիշել են հայ ժողովրդի կատարած սխրանքներն ու մեծ ներդրումը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով պատերազմի բոլոր մասնակիցների հիշատակին: Միաժամանակ կարևորվել են այդ հաղթանակի մասին հիշողության պահպանումն ու ներկայիս տեղեկատվական պատերազմի պայմաններում սեփական հանրությունը պաշտպանելը: Որպես «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» իրավիճակում ապրող հասարակություն՝ մենք պարտավոր ենք վառ պահել մեր հաղթանակների մասին հիշողությունն ու պաշտպանված լինել ամեն տեսակի սպառնալիքներից:

Ереван: "70-летие Великой победы: уроки истории"
Юбилейное заседание Евразийского экспертного клуба состоялось в Ереване 30 апреля. Участники клуба с участием представителей посольств России, Беларуси и Казахстана в Армении и приглашенных гостей провели круглый стол на тему "70-летие Великой Победы: уроки истории и вопросы актуального звучания". Мероприятие было посвящено 70-летию победы в Великой Отечественной Войне.
С приветственным словом выступили организаторы мероприятия - Директор научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян и председатель исследовательской аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" Арам Сафарян. С приветствием выступил также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Беларусь в Республике Армения Степан Сухоренко. Он отметил, что в условиях сегодняшней информационной войны важно проводить последовательную работу с молодым поколением. "У нас хотят отнять нашу победу",- отметил Сухоренко, добавив, что "молодежь должна быть готова к тем "инфекциям", которые вбрасываются в наше общество". П риветственное слово Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Ивана Волынкина озвучил советник-посланник посла Андрей Иванов. Было подчеркнуто, что "невозможно переоценить значение той Победы, также как и вклад в нее народов Советского Союза". Одновременно в выступлении выражалась озабоченность по поводу попыток ряда западных стран "провести ревизию исторических событий", уменьшить вклад людей в Победу народов СССР. Подчеркивался рост радикализма и экстремистских настроений, важность дискуссий относительно попыток искажения истории.
Во время круглого стола с докладами выступили директор научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян, доктор технических наук, профессор Эдуард Казарян, директор Военного музея МО РА "Мать Армения" Аваг Арутюнян, подполковник в отставке, заместитель руководителя Центра политических исследований Научно-образовательного фонда "Нораванк" Сергей Саркисян, глава Армянского союза ветеранов Микаэл Степанян и бывший министр обороны РА, генерал-лейтенант Вагаршак Арутюнян.
Гагик Арутюнян в своем докладе обратился к вопросом информационных войн и их воздействия на восприятие истории. Он провел сравнения с методами и объемами распространения информации и информационными войнами во время Второй Мировой Войны и в настоящее время. "Общества, которые теряют историческую основу, более всего подвержены информационно-психологическим воздействиям", - подчеркнул Г. Арутюнян, обратив внимание на важность информирования общества о Великой Отечественной войне и вообще об историческом прошлом. Как отметил Арутюнян, сегодня недостаточно иметь хорошее вооружение для победы, нужно, чтобы общество было информационно подготовлено. " Грани между миром и войной сегодня стерлись, сегодня мир – это война, и в этой войне нам, как и 70 лет назад, нужна победа, только победа, и она – одна на всех..." - заключил Арутюнян.
Об информационной войне и необходимости знать и помнить прошлое говорил также и бывший министр обороны РА, генерал-лйтенант Вагаршак Арутюнян. "Воображения человека не хватит для того, чтобы представить тот подвиг, который совершили советские народы", - отметил В. Арутюнян. По его словам, эта победа не только повлияла на историю, но и изменила весь мир. Сейчас важно не позволить искажения истории, так как, по словам спикера, Запад пытается приписать себе нашу победу. "Мы должны одержать победу в этой информационной войне", - сказал В. Арутюнян.
А для того, что помнить историю и быть защищенными от пропагандистских нападок, нужно обращать особое внимание на воспитание молодого поколения. Об этом в своем докладе говорил директор Военного музея МО РА "Мать Армения" Аваг Арутюнян, рассказав присутствующим о деятельности музея в направлении воспитания молодого поколения, повышения осведомленности и заинтересованности историей наших побед. "Многовековая история армянского народа свидетельствует о том, что без патриотизма невозможно существовать, а тем более иметь суверенное государство. Исходя из этого, именно патриотическое воспитание подрастающего поколения всегда и везде рассматривается как фактор консолидации общества", - отметил А. Арутюнян.
Об участии армянского народа в Великой Отечественной войне говорили доктор технических наук, профессор Эдуард Казарян и руководитель Армянского союза ветеранов Микаэл Степанян. Эдуард Казарян вкратце описал участие армянских дивизий в боях во время Великой Отечественной войны и подчеркнул, что армяне были четвертыми по числу участвующих в войне. "Нет такой семьи, которой бы ни коснулась эта война, и День Победы раз и навсегда останется одним из самых ярких праздников Армении", - отметил Казарян."День Победы не только не тускнеет, но обретает большее свечение", - в своей речи отметил Микаэл Степанян.
Военный эксперт Сергей Саргсян в своем докладе обратился к вопросу боеготовности и боеспособности армянской армии, проведя некоторые параллели со временами Великой Отечественной войны и подчеркивая, что продвинутая военная техника и численность войска не всегда гарантируют удачу на поле боя. Он отметил, что на данном этапе мы боеготовы и боеспособны, но это динамичный процесс, и армия всегда должна совершенствоваться. По словам Саргсяна, в сегодняшних условиях Азербайджан не пойдет на широкомасштабные военные действия, это может случиться только в том случае, если власть потеряет контроль над внутриполитическими процессами.
Участники круглого стола еще раз вспомнили подвиг армянского народа во время Великой Отечественной войны и тот вклад, который внес армянский народ в дело Победы. Была подчеркнута важность памяти и фактор информационной войны. В условиях "ни мира, ни войны" мы обязаны помнить наши победы и быть защищены от угроз, подчеркнули участники мероприятия.