Կիպրոս․ նոր խթան խաղաղ բանակցությունների համար
Հյուսիսային Կիպրոսի և Կիպրոսի հանրապետության հաշտեցման գործընթացը կարծես թե նոր թափ է ստացել։ Այսօր՝ մայիսի 15-ին, մեկ տարվա ընդմիջումից հետո երկու Կիպրոսների միջև բանակցությունները վերսկսվել են։ Այս մասին մայիսի 11-ին հայտարարել է Կիպրոսում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Էսպեն Բարտ Էյդեն Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի և Հյուսիսային Կիպրոսի նախագահ Մուստաֆա Ակինչի հանդիպումից հետո։
Սա նրանց առաջին հանդիպումն էր Ակինչիի՝ նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո։ «Նրանք համաձայնեցին, որ պետք է օգտագործել ստեղծված հնարավորությունն առանց հապաղման առաջ շարժվելու համար», - Էյդեին միջբերում է ekathimerini.com-ը։
Ակնհայտ է, որ այդ բանակցությունները հնարավոր են դարձել Հյուսիսային Կիպրոսի նախագահի փոփոխության հետևանքով։ Դեռևս նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ պարզ էր, որ նրա ընտրվելու դեպքում Կիպրական հիմնախնդրի վերաբերյալ Հյուսիսային Կիպրոսի դիրքորոշման մեջ զգալի փոփոխություն է տեղի ունենալու։ Ակինչին միշտ կողմ է եղել դաշնային Կիպրոսին։ Guardian-ի փոխանցմամբ՝ դեռ 1980-ականների, երբ Ակինչին Նիկոսիայի քաղաքապետն էր, հիմնադրել է «Հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» շարժումը, որը պայքարում էր հանուն Կիպրոսի վերամիավորման՝ համաձայն Անանի պլանի (այս պլանը մերժել են հույն-կիպրոսցիները 2004 թվականին)։ Նշենք, որ ընտրությունների արդյունքերը հայտարարելուց հետո մարդիկ ԵՄ դրոշներով դուրս են եկել փողոցներ՝ կոչ անելով հույն կիպրացիներին հատել սահմանը և միանալ տոնակատարություններին։
Ինչպես ցույց տվեց ժամանակը, միայն Հյուսիսային Կիպրոսի բնակիչները չէ, որ ուրախ են Ակինչիի պլաններով։ Երկու Կիպրոսների նախագահների հանդիպման օրը Հյուսիսային Կիպրոսից և Կիպրոսի հանրապետութունից հարյուրավոր մարդիկ ցույց են կազմակերպել ՄԱԿ-ի վերահսկողության տակ գտվող բուֆերային գոտում գտնվող Լեգրադ պալասի դիմաց, որտեղ տեղի էր ունենում երկու նախագահների հանդիպումը։ Ինչպես գրում է usnews.com-ը, ցուցարարները կրել են «Լուծումը՝ հիմա» գրառումով ցուցանակներ։ «41 տարին բավական էր։ Ես խաղաղություն եմ ուզում Կիպրոսում, նոր հույս կա, և ես ուզում եմ լինել դրա մի մասը»,- մեջբերում է ցուցարարներից մեկին usnews.com-ը։
Այսօրվա հանդիպումը, իհարկե, բանակցությունների դրական սկզբի տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունի։ Այս փուլում կողմերը հազիվ թե կարողանան որևէ լուրջ արդյունք գրանցել։ Ամենայն հավանականությամբ, այն կլինի խորհրդակցություն կարծիքների փոխանակման և բանակցությունների ոլորտը պարզելու համար։  Երկու Կիպրոսների ղեկավարությունը կողմ է «Միասնական Կիպրոս՝ երկու պետությունների դաշնային անձրևանոցի տակ» բանաձևով խնդրի կարգավորմանը։ Իհարկե, այն խնդրի կարգավորման լայն ձևակերպումն է։ Կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց շուրջ դեռևս պետք է համաձայնության գալ։ Դա իհարկե առանց փոխզիջման և քաղաքական կամքի հնարավոր չէ։

Кипр: "Решение! Сейчас!"
Процесс примирения между Северным Кипром и Республикой Кипр набирает новые обороты. Сегодня, 15 мая, после одного года молчания, мирные переговоры между двумя Кипрами возобновятся. Об этом заявил специальный советник Генерального секретаря ООН на Кипре Эспен Барт Эйде после встречи президентов Республики Кипр и Северного Кипра Никоса Анастасиадиса и новоизбранного Мустафы Акинчи. Это было первое заседание после того, как Акинчи был избран на должность президента непризнанной части Кипра. "Они согласились, что важно использовать возможность двигаться вперед без промедления", цитирует слова Эйде ekathimerini.com.
Очевидно, что эти переговоры стали возможными после того, как на должность президента оккупированной Турцией части Кипра был избран Акинчи. Еще будучи кандидатом в президенты, было ясно, что если он победит на выборах, то в позиции Северного Кипра наметятся значительные изменения по проблеме разрешения кипрского конфликта. Левый лидер Акинчи всегда был сторонником нового федерального Кипра. Как сообщает Guardian, еще в 1980-ых годах, когда Акинчи был мэром Никосии, он основал движение "За мир и демократию", которая боролась за воссоединение двух частей Кипра согласно плану Аннана, который, однако, был отвергнут греками-киприотами в 2004 году. Еще один интересный элемент, который показывает приверженность Акинчи идее воссоединения Северного Кипра и Республики Кипр - после объявления результатов выборов турки-киприоты вышли на улицы с флагами ЕС и призывами к грекам-киприотам пересечь границу и присоединиться к празднованию.
Как показало время, не только киприоты Севера рады за намерения своего лидера. В день встречи президентов двух Кипров несколько сотен человек из Северного Кипра и Республики Кипр организовали демонстрацию перед Ледра Палас, где проходила встреча - он находится внутри буферной зоны, контролируемой ООН. Как пишет usnews.com, в руках демонстрантов были плакаты с надписью "Решение! Сейчас!". "41 года конфликта достаточно. Я хочу мира на Кипре. Есть новая надежда, и я хочу быть ее частью", - usnews.com цитирует слова одного из демонстрантов.
Сегодняшняя встреча, конечно, имеет большое значение с точки зрения положительного сдвига в переговорах. На данном этапе стороны вряд ли придут к каким-либо ощутимым результатам. Скорее всего, это будет площадка для обмена мнениями и продвижения переговоров. Руководители двух частей Кипра выступают за решение проблемы в рамках формулы - "единый Кипр под федеральным зонтиком двух государств". Тем не менее, понятно, что это довольно широкая формула решения проблемы, и есть много деталей, вокруг которых стороны должны прийти к согласию, что, безусловно, не может быть достигнуто без компромиссов и политической воли сторон. Потому на данном этапе остается только ждать и наблюдать за тем, в какую сторону события повернут дальше.