ՆԱՏՕ-ի հակահրթիռային պաշտպանությունն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի տեղակալի խոսնակ Մարի Հարֆը երեկ լրագրողներին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը կամ ՆԱՏՕ-ն չեն ծրագրում ստեղծել բալիստիկ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր Ուկրաինայի տարածքում:
Նա նաև նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի հակահրթիռային պաշտպանությունը ոչ թե Ռուսաստանի դեմ է ուղղված̦ այլ Մերձավոր Արևելքից եկող սպառնալիքների, հաղորդում է Sputnik News-ը:
«Որևէ առաջարկ կամ ծրագիր չկա̦ որով նախատեսվում է տեղադրել ԱՄՆ-ի կամ ՆԱՏՕ-ի հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր Ուկրաինայում», - հայտնել է Մարի Հարֆը:
Հարկ է նշել, որ նախկինում Կրեմլի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ եթե Ուկրաինան իր տարածքում ԱՄՆ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի տարրեր տեղակայի , ապա Ռուսաստանն էլ իր հերթին դրան կարձագանքի, որպեսզի ապահովվի իր սեփական անվտանգությունը:

NATO’s Missile Defense Is Not Directed Against Russia
US Department of State deputy spokesperson Marie Harf told journalists on Wednesday that US or NATO don’t plan to set ballistic missile defense systems on the territory of Ukraine.
She also stated that NATO’s missile defense is not directed against Russia, but against threats from the Middle East, Sputnik News reports.
"There is no offer or plan to place US or NATO ballistic missile defense systems in Ukraine", - she said.
It should be noted that previously Kremlin spokesperson Dmitry Peskov said that if Ukraine deployed elements of US missile defense systems on its territory, then Russia would need to respond in order to ensure its own security.