Մայիսի 28-ը ոչ միայն առաջին հանրապետության, այլև պետականության վերականգնման օր է
Մայիսի 28-ին Հայաստանը նշում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրը: Առաջին Հանրապետության հռչակումով վերականգնվեց ավելի քան հինգ դար առաջ կորցված պետականությունը: Հայաստանի առաջին հանարպետության հռչակումը հնարավոր դարձավ մայիսյան հերոսամարտերում(Սարդարապատ, Բաշ Ապարան, Ղարաքիլիսա) հայկական զորքերի հաղթանակի շնորհիվ:
Արևմտահայերի ցեղասպանությունն իրագործելուց հետո թուրքական բանակներն արշավում էին Անդրկովկաս՝ ցանկանալով բնաջնջել նաև արևելահայությանը և մեկընդմիշտ վերացնել պանթուրքիզմի ծրագրերի իրականացմանը խոչընդոտող հայկական պատնեշը։ Իր պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը բազմիցս պայքարի է ելել օտարի լուծը թոթափելու և իր անկախությունը նվաճելու համար։ Բայց այս անգամ արդեն դրված էր մի ամբողջ ժողովրդի լինել-չլինելու հարցը։  Բրիտանացի պատմաբան Քրիստոֆեր ՈՒոլքերը այս կապակցությամբ նշել է, որ եթե հայերը տանուլ տային Սարդարապատի ճակատամարտը, շատ հնարավոր է, որ Հայաստան բառը պահպանվեր միայն իբրև պատմական աշխարհագրության տեղանուն։
Մայիսի 26-ին Սարդարապատում հաղթանակելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:
Պարտություն կրելով Սարդարապատի մոտ՝ թուրքերը թարմ ուժեր նետեցին բաշապարանյան ճակատ, նպատակ ունենալով Երևանին հարված հասցնել հյուսիսից։ Երևանի զորամիավորման հրամանատարությունը Բաշ Ապարանի շրջան նետեց վեցհազարանոց մի զորախումբ` գեներալ Դ. Կանայանի (Դրո) հրամանատարությամբ։ Մայիսի 26-27-ի մարտերում Դրոյի զորախումբը ջախջախիչ հարված հասցրեց հակառակորդին և թուրքական զորքերը հետ շպրտեց Բաշ Ապարանից արևմուտք։ Չորս օր շարունակվեցին մարտերը Ղարաքիլիսայի համար, որը, շոշափելի գերազանցության պատճառով, գրավվեց թուրքերի կողմից։ Նրանց օգնում էին նաև Ղարաքիլիսայում գտնվող երեք հազար ռազմագերի ասկյարները։ Սակայն Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում և Ղարաքիլիսայում ցուցաբերված ուժգին դիմադրությունը թուրքերին հարկադրեց դադարեցնել իրենց առաջխաղացումը։ Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում հայ ժողովրդի տարած մայիսյան հաղթանակները ձախողեցին Անդրկովկասի հայերին բնաջնջելու թուրքերի պլանները։
Հայկական հանրապետությունը (Հայաստանի Հանրապետությունը) հռչակվեց «Հայկական ազգային խորհրդի» կողմից 1918 թվականի մայիսի 28-ին Թիֆլիսում` Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո:
Մայիսի 29-ին ՀՅԴ Արևմտյան և Արևելյան Բյուրոյի նիստը Հովհաննես Քաջազնունուն նշանակեց անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետ, մայրաքաղաքը դարձավ Երևանը, վերջին վարչապետը Սիմոն Վրացյանն էր: Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունեցավ ընդամենը երկու տարի՝ մինչև 1920 թվականի դեկտեմբերի 2—ին Հայաստանի խորհրդայնացումը: Սակայն այս կարճ ժամանակահատվածում հաջողվեց պետականությունը դարեր առաջ կորցրած և Ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի մեջ սերմանել պետականության զգացումը, ինչի շնորհիվ մենք այսօր ունենք անկախ պետություն:

May 28 - the Day of not Only First Republic but of the Remerged Statehood
May 28 is celebrated as the day of the Armenian First Republic. By the declaration of the First Armenian Republic the statehood lost more than  for 5 centuries ago was restored. The declaration of the first Armenian Republic was possible due to the victories of the Armenian forces in the May battles (Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakhilisa).
After organizing the Genocide of the Armenians in Western Armenia Turkish armies invaded  Transcaucasia, aiming to exterminate also the Armenians in Eastern Armenia thus once and for all eliminating  the Armenian  barrier on the way to realization of the pan-Turkic  projects. Throughout its whole history the Armenian nation struggled for many times to get rid of foreign dominance and to achieve its independence. However this time the issue of the existence of non-existence of the whole nation was on the table. British historian Christopher Walker on the occasion noted that if the Armenians lost Sardarapat Battle it would quite possible result in the word “Armenia”  becoming  just historical, geographic name.
By their victory over Turkish army on May 26 in Sardarapat the Armenian forces managed to prevent the Turkish invasion to Transcaucasia and save Armenia from complete destruction.
Losing the Sardarapat Battle Turkish army with new force rushed to the front of Bash-Aparan aiming at attacking Yerevan from the north. The commanders of the military unit in Yerevan sent to the Bash-Aparan front a military group under the leadership of  General Drastamat Kananyan (Dro). As a result of  battles that lasted from May 26 to 27 Dro’s military group finally managed to give a crashing blow to the opponent and Turkish troops retreated to the west from Bash-Aparan. The ballets for Gharakhilisa continued  for four days however at the end Gharakhilisa was invaded by the Turks because of their substantial superiority of the number of their forces. The Turkish forces were also supported by three thousand askyars operating in Gharakhilisa. However the strong resistance in Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakhilisa made the Turks to give up the plans of  further intrusion. The Armenian victories in Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakhilisa caused  the plans of the Turks to exterminate the Armenians in Transcaucasia to fail.