Սերժ Սարգսյան. Հավերժ փառք բոլոր այն հայորդիներին, ովքեր կերտեցին մայիսի 28-ը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Առաջին Հանրապետության օրվա կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձով է հանդես եկել: Ստորև ներկայացնում ենք ուղերձի տեքստն ամբողջական Նախագահի պաշտանական կայքից.
Շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի կապակցությամբ:
Մայիսի 28-ն անկասկած մեր պատմության ամենապայծառ էջերն է զարդարում: Այն մեր ժողովրդի համար սեփական ուժերով ապրելու իր իրավունքը հերոսաբար պաշտպանելու փառահեղ օրինակ էր և դարավոր ընդմիջումից հետո հայկական պետության վերականգնման փայլուն սկիզբ:
Թուրքական բանակի դեմ Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում տարած մայիսյան հաղթանակները փրկեցին Արևելյան Հայաստանի վերջին հողակտորները և դրանց վրա ապրող հայությանը: Բոլորի համար պարզ էր, որ Արևելյան Հայաստանի համար նախատեսված էր նույն ճակատագիրը, ինչին արդեն արժանացել էր արևմտահայությունը:
Այս տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ և՛ Հայաստանում, և՛ սփյուռքում բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվել և դեռ իրականացվելու են: Այսօր մեր պարտքն է արձանագրել, որ հայերի իսպառ բնաջնջումը կասեցրել ենք մենք՝ հայ ռամիկն ու շինականը, ռազմիկն ու քաղաքական գործիչը, ուսուցիչն ու հոգևորականը: Եվ կասեցրել ենք մայիսյան հերոսամարտերով: Կասեցրել ենք հայկական պետականության ստեղծմամբ՝ պատմական Հայաստանի վերջին հատվածը փրկության ափ դարձնելով հարյուր հազարավոր որբերի և գաղթականների համար։
Մայիսի 28-ը հայերի փրկության, վերապրումի և վերածնունդի մեկնարկի օրն է: Իհարկե, անկախության հռչակմամբ մեր փորձությունները չավարտվեցին, նոր փորձություններ սկսվեցին, բայց դրանք մենք արդեն դիմակայում էինք որպես պետականորեն կազմակերպված ազգ:
Պետք է հաշվի առնել ևս մի կարևոր հանգամանք. մայիսյան հերոսամարտերի ընթացքում, հենց մարտի դաշտերում, ձևավորվում ու ծնվում էր հայկական բանակը։ 1915 թվականից անցել էր ընդամենը երեք տարի, և մենք, առանց պետականության՝ միայն ինքնակազմակերպման հաշվին, կռվի դաշտ հանեցինք թշնամուն արժանի հակահարված հասցնող ռազմական ուժ։ Սա պատմական սխրանքն է այն սերնդի, որին վիճակված էր տեսնել ամենասարսափելին։ Բայց նրան վիճակված էր տեսնել նաև ամենաերանելին՝ անկախ Հայաստանը։
Մեր առաջին հանրապետության պետական խորհրդանիշները` դրոշը, զինանշանը և օրհներգը այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության պետական խորհրդանիշներն են: Մենք ճամփորդներն ենք մի նոր ճանապարհի, որ սկսվել է 1918 թվականի մայիսի 28-ին:
Սակայն խորհրդանիշներից ավելի կարևոր են առաջին հանրապետության բովանդակությունն ու պատգամները, որոնցից, իմ կարծիքով, ամենաառանցքայինները հետևյալներն են.
1. Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է։
2. Հայաստանում իշխում են հանրապետական կարգեր և ժողովրդավարական արժեհամակարգ։
3. Հայաստան Հանրապետությունը սոցիալական պետություն է։
Սրանք այն փարոսներն են, որոնցով մենք կողմնորոշվում ենք նաև այսօր, մերօրյա՝ երբեմն իսկապես փոթորկալից նավարկությունների ընթացքում։

С.Саргсян։ Армения является родиной всего армянства
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что 28 мая является несомненно одной из самых светлых страниц армянской истории, славным образцом героической защиты собственными силами права на жизнь и блестящим началом восстановления армянской государственности после многовекового перерыва. Об этом говорится в поздравительном послании главы государства по случаю Дня Первой Республики Армения.
В поздравительном послании президента РА отмечается, что майские победы, одержанные в сражениях против турецкой армии в Сардарапате, Баш Апаране, Каракилисе, спасли земли Восточной Армении и проживающее здесь армянское население. "Всем было ясно, что Восточной Армении уготована была та же участь, что уже постигла армян Западной Армении", – отметил президент.
Он подчеркнул, что в этом году по случаю 100-й годовщины Геноцида армян и в Армении, и в Диаспоре состоялись и еще будут проведены многочисленные памятные мероприятия.
"Сегодня наш долг – констатировать, что полного истребления армян не допустили мы – армянский земледелец и крестьянин, воин и политический деятель, учитель и представитель духовенства. И не допустили майскими героическими битвами. Не допустили созданием армянской государственности, сделав последний клочок земли исторической Армении пристанищем для спасения сотен тысяч сирот и беженцев", – отметил глава государства.
Как подчеркнул президент, 28 мая – день спасения и возрождения армян. "Конечно, провозглашением независимости наши испытания не закончились. Начались другие, но мы противостояли им проходили уже как нация, организованная в государство", – добавил он.
С. Саргсян отметил еще одно важное обстоятельство: во время майских битв, прямо на полях сражений, формировалась и рождалась армянская армия.
"С 1915 года (Геноцида армян в Османской империи. – Примеч. ред.) прошло всего три года, и мы, без государственности, только за счет самоорганизации, вывели на поле боя военную силу, нанесшую противнику достойный контрудар. Это был исторический подвиг поколения, которому суждено было увидеть самое ужасное, но в то же время самое желанное – независимую Армению", – сказал президент.
Он напомнил, что государственные символы Первой Республики Армения унаследованы Третьей. "Мы путешествуем по новой дороге, которая берет начало 28 мая 1918 года", – отметил глава государства.
С. Саргсян отметил важность содержания и заветов символов Первой Республики: "1. Армения является родиной всего армянства. 2. В Армении царят республиканский порядок и демократическая система ценностей. 3. Республика Армения – это социальное государство. Это маяки, на которые мы ориентируемся также сегодня, в ходе нашего порой воистину бурного путешествия".