ՄԱԿ-ը նշում է խաղաղապահի օրը
Համաձայն 2015թ. մարտի տվյալների խաղաղապահ առաքելություններին մասնակիցների թիվը հասնում է շուրջ 125 հազարի: Այդ թվում՝ 93 հազար զինվորականներ և դիտորդներ, ավելի քան 13 հազար ոստիկանական ուժեր, ավելի քան 5 հազար միջազգային քաղաքացիական ծառայողներ, ավելի քան 11 հազար տեղական քաղաքացիական ծառայողներ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կամավորներ:
Քանի որ ՄԱԿ-ը սեփական ռազմական ուժեր չունի, այն աշխատում է անդամ երկրների կողմից տրամադրված ռազմական ուժերի հետ: Այսօր ՄԱԿ-ի 128 անդամ կազմակերպությանը տրամադրում է ռազմական և ոստիկանական ուժեր:
Այսօր «կապույտ բերետներն» իրականացնում են 16 խաղաղապահ գործողություն աշխարհի տարբեր կետերում՝ մեծ մասամբ Աֆրիկայում:

В ООН отмечают День миротворца
Организация Объединенных Наций 29 мая отмечает День миротворца. По данным на март текущего года, в миротворческих операциях принимали участие более 125 тысяч человек. Из них — более 93 тысяч военнослужащих и военных наблюдателя, более 13 тысяч сотрудников полиции, более 5 тысяч международных гражданских служащих, более 11 тысяч местных гражданских служащих, а также более тысячи добровольцев ООН.
ООН не имеет собственных вооруженных сил и работает с контингентами, предоставляемыми государствами-членами. Сегодня 128 стран предоставляют военный и полицейский контингенты.
Сегодня "голубые каски" несут службу в 16 точках, большинство из них на Африканском континентe, пишет РИА Новости.