Իրանի միջուկային ծրագիր. հաջող ավա՞րտ, թե՞ հերթական ֆիասկո
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու նախանշված հունիս 30 վերջնաժամկետից  ուղիղ մեկ ամիս առաջ` մայիսի 30-ին  կայացավ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերինի և Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆի  հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը մոտ վեց ժամ քննարկում ունեցան:  Ինչպես հայտնում է New York Times-ը` հղում կատարելով ամերիկացի պաշտոնյաների, ովքեր նախընտրում են անանուն մնալ, երկկողմ քննարկումները ժամանակ առ ժամանակ լարված էին դառնում, սակայն «շատ ավելի կենտրոնացված և բավական խորն էին»:  Մինչ Քերիի հետ հանդիպման մեկնարկը Իրանի արտգործնախարարը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե արդյոք կողմերին կհաջողվի՞ մինչև սահմանված վերջնաժամկետը համաձայնության գալ, հակիրճ նշել է. «Կփորձենք»: Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին մեկ անգամ չէ, որ կարևորել է սահմանված վերջնաժամկետները` նշելով, որ դրանք ծառայում են որպես «գործողության դրդող մեխանիզմներ»` կողմերին ստիպելով դժվար որոշումներ կայացնել: Այնուամենայնիվ դեռևս հստակ չէ, թե կհաջողվի՞ արդյոք կողմերին մինչ սահմանված վերջնաժամկետը գալ ընդհանուր հայտարարի:
Հարցի պատասխանը կախված է նրանից, թե կողմերին կհաջողվի ընդհանուր եզրահանգման գալ դեռևս չհամաձայնեցված խնդիրների շուրջ: Չհամաձայնեցված կարևոր հարցերի շարքում է Արևմուտքի կողմից պահանջվող այսպես կոչված «արդյունավետ ստուգման միջոցառումների» իրականացումը, ինչպես նաև պատժամիջոցները չեղյալ հայտարարելու  ժամկետների հստակեցումը: Ինչ վերաբերում է առաջինին, ապա Արևմուտքը շարունակում է պնդել լայնամաշտաբ ստուգումների անհրաժեշտության մասին, որը պետք է ներառի  Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ներկայացուցիչների կողմից հարցազրույցներ Իրանի միջուկային ոլորտում աշխատող գիտնականների հետ, ինչպես նաև ստուգումներ Իրանի ռազմական բազաներում: Չնայած այն հանգամանքին, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Հոմենեին Լոզանում տեղի ունեցած բանակցություններից հետո բացառել էր նման միջոցառումների իրականացումը, Իրանի փոխարտգործնախարար Աբաս Արաքչին իր վերջին հարցազրույցում նշել էր, որ Իրանը համաձայնել է թույլ տալ միջազգային տեսուչներին վերցնել նմուշներ Իրանի ռազմական «տարածքների հարակից տեղանքներից»:
Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցները չեղյալ  հայտարարելու ժամկետներին, ապա այս հարցում Իրանը ցանկանում է սեղմ ժամկետներում ազատվել ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցներից, մինչդեռ բանակցող հակառակ կողմը ցանկանում է հասնել այսպես կոչված «արագ հետդարձի» մեխանիզմին, ինչը նրանց թույլ կտա հարկ եղած դեպքում Իրանի հանդեպ նորից նույն պատժամիջոցները սահմանել՝ առանց ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում հերթական քվերակություն կազմակերպելու, ինչը  կարող է հանգեցնել Ռուսաստանի հնարավոր վետոյին:
Չնայած որ դեռ անորոշ է, կհաջողվի՞ արդյոք կողմերին հասնել համաձայնության վերը նշված վիճարկելի հարցերի շուրջ, ընթացող զուգահեռ զարգացումները, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից նախաձեռնվող քայլերը, տպավորություն են ստեղծում, որ այս երկու երկրները «նախապատրաստվում են» Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձայնագրին: ԱՄՆ-ի կողմից նման քայլերի շարքում կարելի է առանձնացել ԱՄՆ նախագահի վերջին հանդիպումը Ծոցի երկրների հետ, ինչպես նաև մամուլում շրջանառվող վերջին տեղեկությունն առ այն, որ ԱՄՆ-ն Իսրայելին փոխանեցել է մեծ քանակի ռազմական օգնություն: Նույնը կարելի է ասել վերջին շրջանում տարածված այն տեղեկության մասին, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը պատրաստվում են կնքել նոր ռազմական համաձայնագիր, որով ԱՄՆ-ն Իսրայելին տարեկան 3.6-3.7 միլիարդ դոլար կհատկացնի ռազմական ծախսերի համար (եթե այս պայմանագիրը կյանքի կոչվի, ապա այն, ըստ էության, կհանդիսանա Իսրայելի և ԱՄՆ-ի միջև 2007-ին կնքված համաձայնագրի շարունակությունը, որի ժամկետը վերջանում է 2017-ին):
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա այս դեպքում նույնպես տարածված տեղեկություններն առ այն, որ Ռուսաստանի պետական ատոմային էներգիայի կորպորացիան և Իրանի ատոմային էներգայի կազմակերպությունը պատրաստվում են մոտ օրերս քննարկել համագործակցության հետագա ուղիները, որը կարող է ներառել նաև Իրանի կողմից Ռուսաստանին ուրանի մատակարարում, պատահական չէ: Այս ամենը գալիս է ապացուցելու, որ թե՛ ԱՄՆ-ն և թե՛ Ռուսաստանը բարձր են գնահատում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձայնության գալու հավանականությունը, այդ իսկ պատճառով նպատակահարմար են համարում նախապատրաստվել, հետագայում առավելագույն օգուտներ քաղելու համար:

Will the Sides Meet the Deadline for Iran Nuclear Deal?
Exactly one month left from the June 30 deadline the US Secretary John Kerry and the Iranian Foreign Minister Javad Zarif met and had six-hour talks on the Iran nuclear program on May 30, 2015. As New York Times reports refereeing to the American officials, who preferred to speak on conditions of anonymity, the bilateral talks were "intense at times, but much focused and very comprehensive."  Before the bilateral talks with Kerry would start, the Iranian Foreign Minister in response to the question whether the sides would manage to meet June 30 deadline, gave a short reply: "We will try," the same source reports. In his turn the US Secretary John previously not once have commented on the importance of the deadlines noting that they act as "action-forcing mechanisms" for the sides to make tough decisions. All in all, will the sides meet the deadline on Iran nuclear negotiation?
The answer to the question will depend on the ability of the sides to come to terms on the major still undecided points, which refer to the so-called "effective verification measures" the West demands as well as on a schedule to lift economic sanctions on Iran.  As for the former one, the West continues to insist on the necessity of "wide-ranging" inspections, which according to them should include the possibility for International Atomic Energy Agency to interview Iranian scientists and to conduct inspection on the Iranian military sites. Although these two options were  categorically rejected by the Iranian  supreme leader, Ayatollah Ali Khamenei after Lausanne talks,  Iran’s deputy foreign minister Abbas Araqchi noted in his recent interview that Iran had agreed to "managed access" in which inspectors could take samples "from the vicinity of military sites."
As for the schedule to lift economic sanctions, Iran is for accelerated lifting of US, EU and UN sanctions, while the P5+1 wants the so-called  "snapback" mechanism that will allow the sanctions on Iran come back in their place without new organizing new voting  of Security Council, which will allow the West to avoid Russia’s possible veto.
Although it is still uncertain whether the sides will manage to come on term on the major debatable issues, the parallel developments on the eve of June deadline, particularly the initiatives undertaken by Russia and US, demonstrate that these two countries are engaged in a kind of "preparatory work" for the Iran nuclear agreement. Among such initiatives the president Obama’s recent meeting with the representatives of the Gulf countries as well as the information spread in the media that the US had sent large quantity of the so-called "defense aid"  to Israel are important to mention. The same can be said on the disseminated information about the possibility of new deal between the US and Israel that would provide Israel with $3.6-$3.7 billion annually for defense spending (this deal, if finalized, is said to continue the one signed between the US and Israel in 2007, which expires in 2017).
As for the part of Russia, the recent news that Russia’s State-run Atomic Energy Corporation (Rosatom)  and Iranian Atomic energy organization are going to discuss future paths of  cooperation that can also include Iran’s supplying uranium to Moscow, is not by chance. All this proves that both US and Russia consider the possibility of final agreement on Iran very high, consequently find it appropriate to prepare for it beforehand later on to derive maximum benefits.