ՌԴ-ն կտա համարժեք պատասխան Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու դեպքում
Ռուսաստանը կտա համարժեք պատասխան, եթե որոշում կայացվի, որ Ուկրաինան անդամակցելու է ՆԱՏՕ-ին: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Պետդումայի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Սերգեյ ՆարիշկինըTASS գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
Նա հայտնել է, որ նախորդ երկու տասնամյակների ընթացքում թվում էր, թե արդյունավետ երկխոսություններ են տարվում դաշինք հաստատելու շուրջ. ստեղծվել էր համատեղ հաստատություններ և համատեղ նախագծեր, որոնք արդեն իրականացվում էին:
«Այժմ այդ ամենն ավերակների մեջ է»,- ասել է Նարիշկինը:
Սակայն նա նաև նշել է, որ լավատես է և կարծում է, որ «Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերություններում առկա սև գիծը կավարտվի և ողջախոհությունը կհաղթի»:

Russia Is to Give Adequate Response In Case Ukraine Joins NATO
In an interview with TASS the speaker of Russia’s Lower House of Parliament, the State Duma, Sergei Naryshkin announced that Russia will provide an adequate response if a decision is taken on Ukraine’s joining NATO.
"Russia will respond to such actions as yet another step towards worsening relations, and we will not leave it unanswered. At least we have no intention of joining NATO", - said Naryshkin.
He also mentioned that for the previous two decades it seemed to them having a productive dialogue with the alliance, there had been created joint institutions and joint projects, which were being implemented; now all this is in ruins.
However, Naryshkin said he was born optimist and believes that "the black stripe in relations between Russia and the West will end and common sense will prevail."