Թուրքիան ցանկանում է Եվրոպա հասցնել իրաքյան գազը
Թուրքիան հետաքրքրված է Իրաքի էներգառեսուրսները եվրոպական շուկաներ հասցնելու հնարավորությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Սեֆա Սադիք Այթեքինը: Ըստ նրա՝ Թուրքիան ցանկանում է, որպեսզի իրաքյան գազը մատակարարվի թուրքական գազային ենթակառուցվածքներով:
Փոխնախարարը հայտնել է նաև, որ ներկայումս չկա որևէ խողովակաշար Իրաքի և Թուրքիայի միջև, որով իրանական գազը կմատակարարվեր եվրոպական շուկա: Անկարան և Բաղդադը կսկսեն նման խողովակաշարի կառուցումը, երբ վերջնական պայմանավորվածություն ձեռք բերվի այդ հարցի շուրջ:
Ավելի վաղ հայտարարվում էր, որ 2016թ-ին կսկսվի Թուրքիայի և Իրաքի միջև խողովակաշարի շինարարությունը, որի թողունակությունը կլինի 30 մլրդ կմ/խ:
Ըստ փոխնախարարի՝ եթե իրաքյան քազի մատակարարումները գերազանցեն 30 մլրդ մ/խ-ը, Թուրքիան կարող է ապահովել գազի տարանցումը Եվրոպա:

Турция желает поставлять иракский газ в Европу
Турция заинтересована в поставках энергоресурсов из Ирака на европейские рынки. Об этом заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Турции Сефа Садык Айтекин. По его словам, Анкара чрезвычайно заинтересована в том, чтобы иракский газ поставлялся по газовой инфраструктуре Турции.
Замминистра сообщил, что в настоящее время не существует трубопровода между Ираком и Турцией, по которому иракский газ поставлялся бы на европейские рынки. Анкара и Багдад приступят к его строительству, как только договорятся о поставках иракского газа через Турцию на европейские рынки, сказал Садык Айтекин.
Ранее сообщалось, что в 2016 году начнется строительство газопровода между Турцией и Ираком, пропускная способность которого составит 30 миллиардов кубометров.
По словам замминистра, в случае, если поставки дополнительных объемов газа из Ирака превысят 30 миллиардов кубометров, Турция сможет обеспечить транспортировку этих объемов на европейские рынки.