Գերմանիայի արտգործնախարար. G7 ձևաչափը Ռուսաստանի կարիքն ունի
Հունիսի 4-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ ներկայիս G7 ձևաչափը չի կարող երկար գոյատևել, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է, որ Ռուսաստանը վերսկսի իր անդամակցությունը խմբում: Այս մասին հայտնում է Sputnik News-ը:
«Ես կարծում եմ, որ մեզանից ոչ մեկի շահերից չի բխում G7-ի պահպանումը: G8-ից G7 փոփոխությունը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի՝ միջազգային օրենքի խախտման հետևանքով: Հուսով եմ, որ Ռուսաստանը կգտնի հետ դարձի ճանապարհը», - ասել է Շտայնմայերը մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նաև նշել է, որ G7-ին անհրաժեշտ է Ռուսաստանի օգնությունը՝ լուծելու առկա գլոբալ հակամարտությունները, ներառյալ նաև Ուկրաինայում, Սիրիայում, Իրաքում և Լիբիայում տեղի ունեցողները:

German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said on Thursday that the current G7 format of the world’s leading economies cannot remain for long and Russia may renew its membership in the group, Sputnik News reports.
''I believe it’s not in our interests to retain the G7 format over a long period of time. The change of the G8 to the G7 was in line with Russia’s breach of international law. I hope that Russia will find a way back into the group of seven'', - said Steinmeier at a press conference.
He also mentioned that G7 needed Russia to resolve existing global conflicts, including those in Ukraine, Syria, Iraq and Libya.