Բելգիայի վարչապետը կառավարության անունից ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության անունից ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ես կարծում եմ, որ 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն, և դա նաև Բերլգիայի կառավարության դիրքորոշումն է»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով բելգիական De Morgen լրատվամիջոցը, Բելգիայի վարչապետն այս մասին հայտարարել էˋ պատասխանելով Ֆլամանդական ժողովրդական շարժման պատվավոր նախագահ, պատգամավոր, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակ Փիթեր դե Ռուվերի հարցին:
Բելգիացի պատգամավորը խնդրել է ներկայացնել Բելգիայի կառավարության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ: Ֆլամանադական ազատների և դեմոկրատների կուսակցության անդամ Պատրիկ Դեվալն իր հերթին կարևորել է Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը: «Այսօր մենք ակնհայտորեն դեռ դժվարանում ենք սահմանել այդ փաստը: Դա ցեղասպանություն էր, և կարևոր է, որ մենք այդ մասին աներկբայորեն նշենք նաև որպես պետություն»,- նշել է նա:

Правительство Бельгии признало Геноцид армян
Премьер­-министр Бельгии Чарльз Мишель 18 июня на пленарном заседании Палаты представителей парламента страны от имени правительства признал Геноцид армян. "Я думаю, что произошедшие в 1915­-1917 гг. в Османской империи трагические события должны быть названы геноцидом, и это также позиция правительства Бельгии", ­ как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на бельгийское издание De Morgen, заявил Чарльз Мишель, отвечая на вопрос депутата, почетного председателя Фламандского народного движения, автора резолюции о признании Геноцида армян Питера де Рувера.
Рувер попросил премьера представить позицию правительства Бельгии по вопросу Геноцида армян. В свою очередь, член Фламандской партии либералов и демократов Патрик Деваль отметил важность официального признания Геноцида армян. "Сегодня мы еще явно затрудняемся определять этот факт. Это был геноцид, и важно, чтобы мы как государство несомненно отметили это", ­ сказал Деваль.