Նախագահը մասնակցել է «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի գրասենյակի բացմանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության գրասենյակի բացմանը:
Հայաստանի նախագահի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Սերժ Սարգսյանը շրջայց է կատարել գրասենյակում, ծանոթացել «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին: Նախագահին ներկայացրել են, որ որպես «Վիքիմեդիա» հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղ հիմնադրված «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի նպատակն է խթանել վիքի նախագծերի տարածումը և զարգացումը Հայաստանում ու տարածաշրջանում, հանրայնացնել ազատ գիտելիքի գաղափարը:
Գրասենյակի կոնֆերանս-սրահում նախագահը մասնակցել է Հայաստանում վիքի նախագծերի զարգացմանը վերաբերող հարցերի քննարկմանը, որին մասնակցել են նաև կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, «Ինտելեկտուալ Ռենեսանս» հիմնադրամի տնօրեն Հակոբ Հակոբյանը, հիմնադիր Արթուր Ջանիբեկյանը, «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը, «Վիքիմեդիա» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Յան Բարտ դե Վրիդը, հիմնադրամի գրանտների բաժնի և միջազգային հյուսիսային համագործակցության ղեկավար Ասաֆ Բարտովը, «Վիքիպեդիա» կրթական ծրագրի ղեկավար Աննա Կովալը, «Եվրոպեանա ԳԼԱՄ» վիքի ծրագրի համակարգող Ուիլյամ Վիատը, «Ինտելեկտուալ Վերածնունդ» հիմնադրամի տնօրեն Մարինա Սուլթանյանը և ծրագրերի համակարգող Արմեն Մարտիրոսյանը:
Այնուհետև նախագահը այցելել է «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերության ազգային մասնաճյուղ, որին երեկ կառավարության որոշմամբ հատկացվել է 60 միլիոն դրամ՝ Երևանում տեղակայված երկրային արբանյակային կայանի վերազինման համար:
Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է ընկերության տեխնիկական հնարավորություններին, վերազինման ընթացքին և այդ ուղղությամբ առաջիկա անելիքներին, զրուցել մասնաճյուղի աշխատակիցների հետ: Նախագահին ներկայացվել են «Միր» հեռուստառադիոընկերության ազգային մասնաճյուղի կողմից պատրաստվող արտադրանքը, դրա ծավալները, ստեղծագործական թիմի կողմից պատրաստվող հաղորդումները, որոնք Հայաստանը ներկայացնում են շուրջ 162 միլիոն դիտող ունեցող «Միր»-ի լսարանին:

The RA President Attended the Opening of the Office of Wikimedia Armenia
On June 19, the RA President Serzh Sargsyan attended the opening of the office of Wikimedia Armenia scientific-educational NGO on 2 Arshakunyats Street in Yerevan, the press service of the RA President informs.
The Armenian President toured the office, familiarized himself with the activities of Wikimedia Armenia and its upcoming development projects. The president was presented that the goal of Wikimedia Armenia, an Armenian branch of the Wikimedia Foundation (WMF), is to encourage the distribution and development of wiki-based projects in Armenia and in the region and to popularize the idea of free knowledge.
At the conference hall of the office, Serzh Sargsyan took part in a discussion of issues pertaining to the development of wiki-based projects in Armenia which was also joined by RA Education and Science Minister Armen Ashotyan, RA Culture Minister Hasmik Poghosyan, the Director of the Intellectual Renaissance Foundation, Hakob Hakobyan, its founder Artur Janibekyan, the President of Wikimedia Hayastan NGO Susanna Mkrtchyan, the Chair of the WMF Board of Trustees, Jan-Bart de Vreede, the Head of WMF Grants and Global South Partnerships, Asaf Bartov, the Manager of Wikipedia Education Program, Anna Koval, GLAM-Wiki Coordinator for Europeana Liam Wyatt, the Director of the Intellectual Veratsnund Foundation Marina Sultanyan and project coordinator Armen Martirosyan.
As part of the opening ceremony of the Wikimedia Armenia Office, the participants watched a video on the results of cooperation between the Intellectual Renaissance Foundation and Wikimedia Armenia scientific-educational NGO.
Afterwards, the Armenian President visited the National Branch of Mir Intergovernmental TV & Radio Company. According to the governmental decree of June 18 2015, the branch has been allocated 60 million drams to reequip its earth satellite station in Yerevan.
During the tour, Serzh Sargsyan familiarized himself with the company’s technical capabilities, the re-equipment status and the upcoming works, as well as talked to some of the branch employees. The president was introduced to the production of the National Branch of Mir Intergovernmental TV & Radio Company, its volumes, the programs made by the creative team, which introduce Armenia to the Mir audience of about 162 million people.