Իսրայելը դժգոհ է ՄԱԿ-ի զեկույցից
Իսայելին արտաքին գործերի նախարարը անհամաձայնություն է հայտնել 2014 թվականին Գազայի հատվածում ռազմական հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անկախ հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, հայտնում է Reuters-ը:
«Հարձակումներից պաշտպանվելիս իսրայելական բանակը գործել է համաշխարհային չափորոշիչների համաձայն»,- ասել է Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավարը:
Նրա խոսքերով՝ ՄԱԿ-ում հաշվի չեն առել Իսրայելի «վարվելակերպի բարոյականության» և Պաղեստինի «ահաբեկչական կազմակերպությունների» միջև առկա տարբերությունը:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի վերոնշյալ զեկույցի մեջ Իսրայելը և Պաղեստինը մեղադրվում են Գազայի հատվածում ռազմական հանցագործության մասնակից լինելու մեջ:

Israel has criticized the UN Human Rights Council's report on the Gaza conflict saying that it will study the report in details, The Jerusalem Post reports. In the statement of the Foreign Ministry of Israel issued on June 22, it is said that this report is "politically motivated and morally flawed."
"The report was commissioned by a notoriously-biased institution, given an obviously-biased mandate, and initially headed by a grossly-biased chairperson, William Schabas," the statement says.
According to the statement, during the Gaza war Israel defended itself and that was in compliance with international standards.