Հունաստանի վարչապետը հանդուգն առաջարկություն է արել իր պարտատերերին
Հունական հանրաքվեի մասին այսօր ողջ աշխարհն է խոսում: Միջազգային հանրության, համաշխարհային և հատկապես եվրոպական մեդիա դաշտի ուշադրությունը կենտրոնացած է հանրաքվեի արդյունքների, դրան հաջորդող զարգացումների ու հետագա հնարավոր սցենարների վրա:
Եվրոպական Միության բարձրաստիճան պաշտոնյաներն, այդ թվում` Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն ու Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մարտին Շուլցը նշել են, որ, չնայած հույն ժողովուրդը դեմ է քվեարկել վարկատուների նշած պահանջներին, և չնայած նրանք հարգում են հույների կամքն ու որոշումը, ամեն դեպքում չեն ցանկանում, որ դա հանկարծ հանգեցնի Հունաստանի եվրագոտուց հեռանալուն կամ առավել ևս Եվրոպական Միությունը լքելուն:
«Մենք չպետք է թերագնահատենք հանրաքվեի արդյունքները, սակայն չենք կարող չնշել, որ Հունաստանին մեզնից հեռացնելը բնավ մեր նպատակը չէ», - ասել է Շուլցը, իսկ Յունկերն, իր հերթին ավելացրել է.«Բանակցությունները կշարունակվեն այնքան, որքան պետք է: Մենք պետք է գանք փոխզիջման»:
Նույն կարծիքին են նաև Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարները: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ թե՛ Անգելա Մերկելը, թե՛ հատկապես Ֆրանսուա Օլանդը փորձում են ամեն գնով պահել Հունաստանին և ոչ մի դեպքում թույլ չտալ վերջինիս կտրուկ քայլերի դիմել:
Սա, իհարկե, ըստ փորձագետների, պայմանավորված է ոչ թե հույների հանդեպ մեծ սիրով կամ կարեկցանքով, այլ ավելի շուտ այն մտավախությամբ, որ հանրաքվեի հետևանքները շղթայաբար կազդեն մյուս միջերկրածովյան պետությունների` Իտալիայի, Իսպանիայի և Պորտուգալիայի վրա:
ԵՄ առաջնորդները վախենում են նաև Ռուսաստանի հնարավոր ակտիվացումից: Բանն այն է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այժմ ամեն ինչ անում է ծանր դրության մեջ գտնվող Ալեքսիս Ցիպրասին «սիրաշահելու» և հնարավոր ամեն ինչով «օգնելու» համար: Հունաստանի վարչապետը ճիշտ է առայժմ չի հանձնվում և չի «դավաճանում» իր եվրոպական ընտանիքին, բայց ամեն դեպքում ընտանիքի անդամները զգուշանում են ու չեն ուզում շատ կոպիտ խոսել իրենց այդքան գլխացավանք պատճառած և ծանր դրության մեջ գտնվող Հունաստանի հետ:
Հատկանշական է, որ նույն բանը կողքից անընդհատ ԱՄՆ-ն է հուշում` հորդորելով թե՛ ԵՄ-ին, թե' հունական կողմին ընդհանուր հայտարարի գալ և վերջ տալ այս ողջ անհեթեթությանը:
Ցիպրասն էլ, որպես բավական խելացի ղեկավար, շահելով ժողովրդի վստահությունը և այն օգտագործելով վարկատուների դեմ, այժմ էլ նոր նախագիծ է կազմել, որն օրերս կայանալիք եվրագոտու անդամների հերթական գագաթաժողովի ժամանակ պետք է ներկայացնի ԵՄ-ին:
Օգտվելով առիթից, որ բոլորն ամեն կերպ ջանում են հետ պահել Հունաստանին եվրագոտին և ԵՄ-ն լքելուց, Ցիպրասը որոշել է 30%-ով կրճատել տալ Հունաստանի պարտքերը, որպեսզի կարողանա դրանց տակից դուրս գալ:
Սա իհարկե էապես կթեթևացնի երկրի միլիարդավոր եվրոների արտաքին պարտքը, բայց մյուս կողմից էլ, դժվար թե հավանության արժանանա արդեն իսկ պարտքերի մարման ժամկետներն այդքան հետաձգած և Հունաստանին պարբերաբար ընդառաջ գնացած պարտատերերի կողմից:

Tsipras Proposes a New Plan
Nowadays, the international public and global media are all focused on the Greek referendum results, the possible outcomes of it, the latest developments and the future scenarios the current situation may face.
The European Union high officials, including the EU Commission President Jean-Claude Juncker and the EU Parliament leader Martin Schulz have both declared that though the Greek people voted ''No'' to the creditors' demands and though the latter respect their will, they do not want Greece to leave the Eurozone, let alone the EU.
''I am against a "Grexit", the role of the European Commission is to avoid it and to come to a compromise at last,''  tovima.gr cites Juncker, then adding Schulz's words: ''Sunday’s referendum outcome must not be underestimated, but a "Grexit" should not  be a goal.''
The leaders of France and Germany also share the same opinion. They are for further negotiations, but also underline that time is running out.
This, of course, has nothing to do with the sympathy towards Greece, a number of experts mention, but rather the fear that the referendum outcomes could also result in the same situation in other Mediterranean states, namely Italy, Spain and Portugal.
Besides, the EU leaders fear of the Russian possible influence on Greece. It is not a secret that these days RF President Vladimir Putin does almost everything to ''help and support'' Tsipras out of this difficult situation. Though the Greek Prime Minister does not give up yet staying quite loyal to his European family, the EU leaders are rather cautious and do not want Greece to accept Russia's aid preferring to go to compromises with Tsipras.
The latter understands it quite well and especially now, when backed up by his own people, he became even more stubborn and decisive. He has even proposed a new plan at the Eurozone emergency summit today which includes substantial debt relief.
As the Independent reports, the Greek government wants a 30 per cent debt write off either through a direct write-off or changes to the repayment terms.
The creditors will surely not approve such an ''absurd'' plan but anyway they will try to relief the Greek financial burden, especially when the US tell to do so every now and then, talking both to the EU and the Greek side and forcing them regularly to reach an agreement at last.