Բելգիայի խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև
Բելգիայի խորհրդարանը հուլիսի 23-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, հայտնում է asbarez.com-ը։
Բանաձևը կոչ է անում Հայաստանին և Թուրքիային «օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը՝ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու, սահմանը բացելու և տնտեսական ինտեգրման համար ուղի բացելու համար»: Բելգիական խորհրդարանի ընդունած բանաձևում ընդգծվում է նաև Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը և ։
Բանաձևը ներկայացրել է խորհրդարանի անդամ Փիթեր Դե Ռուվերը։ Այն ընդունվել է հուլիսի 7-ին Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից։
Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության և իր անունից ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Բելգիայի խորհրդարանը 1998 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել Սենատի՝ Վերին պալատի մակարդակով ։

Парламент Бельгии принял резолюцию по Геноциду армян
Резолюция призывает Армению и Турцию использовать 100-летнюю годовщину Геноцида армян для восстановления дипломатических отношений, открытия границы и  пути для экономической интеграции. В резолюции также подчеркивается необходимость признания Геноцида армян со стороны Турции
Резолюцию представил член парламента Питер де Рувер. Она была принята 7 июля комиссией по внешним отношениям Палаты представителей Бельгии.
18 июня премьер Бельгии Чарлз Мишель на пленарном заседании Палаты представителей парламента Бельгии от имени правительства и своего лично признал факт Геноцида армян. В 1988г. Верхняя палата (Сенат) парламента Бельгии приняла резолюцию о признании Геноцида армян.