Հակահայկական միտումներ վրացական մամուլում
Վերջին շրջանում հայկական լրատվամիջոցներն, ինչպես նաև հասարակական շրջանակներն առավելապես կենտրոնացել են Ադրբեջանում ընթացող զարգացումների, մամուլում շրջանառվող տարբեր թեզերի, ինչպես նաև դաշտում հայտնվող ապատեղեկատվության բացահայտման վրա՝ միևնույն ժամանակ ոչ բավարար ուշադրություն դարձնելով մեր հյուսիսային հարևան Վրաստանին: Մինչդեռ վրացական մամուլում պարբերաբար հայտնվում են ինչպես հակահայկական բովանդակությամբ տարբեր նյութեր, այնպես էլ տարաբնույթ ապատեղեկատվություն: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ով է շահագրգռված նման նախաձեռնություններով, ապա միանշանակ կարող ենք նշել, որ թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ վրացական քաղաքական որոշ շրջանակներ անվազն շահագրգռված չեն հայ-վրացական հարաբերությունների կայունությամբ և ամրապնդմամբ:
Ասվածի վերջին վառ օրինակը տեղի ունեցավ մեկ շաբաթ առաջ, երբ վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը տեղեկություն տարածեց, թե իբր «հայ սահմանապահները խորացել են Վրաստանի տարածքում և զավթել են շուրջ 10-15 հեկտար տարածք»: Հեռուստաալիքն անգամ գտել էր Վրաստանի ադրբեջանական Թազաքենդ գյուղի բնակիչների, ովքեր իրենց բողոքն էին հայտնել «հայկական կողմի զավթողական» գործողություններից: Հատկանշական է, որ այս տեղեկատվությունը տարածվեց ռուս սահմանապահների կողմից Հարավային Օսիայի և Վրաստանի միջև սահմանին ցուցանակների տեղափոխման շուրջ բարձրացած մեծ աղմուկի ֆոնին: Անշուշտ, նման իրավիճակում, երբ բավական մեծ էր վրացական հասարակության մեջ առկա լարվածությունը, հայ-վրացական սահմանի տեղաշարժի մասին ապատեղեկատվությունը հանրային տրամադրություններում կարող էր առաջացնել միայն բացասական տրամադրվածություն հայկական կողմի նկատմամբ, ինչին գումարվում է նաև վրացական որոշ շրջանակների կողմից Հայաստանը՝ որպես թշնակամական Ռուսաստանի փոքր եղբայր դիտարկելու միտումը:
Հատկանշական է, որ վրացական ԶԼՄ-ներն այս իրավիճակում ևս չփայլեցին իրենց  պրոֆեսիոնալիզմով և, առանց հայ-վրացական հարաբերություններին վնաս հասցնելու մտավախության, սկսեցին պարզապես հղվել սկզբնաղբյուրի վրա ու տարածել ապատեղեկատվությունը՝ չփորձելով անգամ ճշտել դրա հավաստիությունը:
Իրավիճակը փորձեց շտկել Վրաստանի ԱԳՆ-ն, որի խոսնակը հերքեց սահմանի տեղաշարժի մասին կեղծ լուրերն, ընդհակառակը՝ ընդգծելով դրա անհնարինությունը՝ հայ-վրացական սահմանի դեմարկացիայի առկայության պայմաններում: Մամուլն, իհարկե, տարածեց ԱԳՆ հայտարարությունը, սակայն, ինչպես միշտ, տարածված ապատեղեկատվությունը թեկուզ հոգեբանական առումով ենթագիտակցական մակարդակում թողեց իր հետքը:
Սա հայ-վրացական հարաբերություններում լարվածություն մտցնելու նպատակով ապատեղեկատվության տարածման առաջին դեպքը չէ: Հատկանշական է, որ վրացական մամուլում հստակ նկատվում է նաև մեկ այլ, կրկին ոչ դրական միտում: Հայ-վրացական հարաբերություններում արձանագրվող դրական քայլերը, դրանց ամրապնդմանը նպաստող տարրերը ոչ բավարար չափով են լուսաբանվում վրացական հասարակության շրջանում: Այս տենդենցը ևս մտածելու տեղիք է տալիս: Օրինակ՝ մի քանի օր առաջ տեղի ունեցավ բավական հետաքրքիր, սակայն հանրության ուշադրությունից դուրս մնացած մի միջադեպ: Հայ սահմանապահներն ազատ արձակեցին և վրացական կողմին հանձնեցին Վրաստանի քաղաքացի հանդիսացող երկու ադրբեջանցիների, ովքեր որոշել էին լողալ գետում և իրենց կամքից անկախ հայտնվել էին Հայաստանի տարածքում: Ըստ էության, տեղի ունեցածը սահմանի խախտում էր և սահմանախախտները կարող էին դատապարտվել ՀՀ օրենսդրության ողջ խստությամբ (ի դեպ, քիչ չեն դեպքերը, երբ վրացական կողմը հենց այդպես է վարվել սահմանն առանց դիտավորության հատած ՀՀ քաղաքացիների հետ)։ Սակայն հայկական կողմը, բարի կամք դրսևորելով, հարևան երկրի քաղաքացիներին վերադարձրել է հայրենիք: Ցավալի է, սակայն այս դրական քայլն անգամ պատշաճ կերպով չգնահատվեց և չլուսաբանվեց վրացական մամուլի կողմից, ավելին, որոշ վրացական ԶԼՄ-ներ սկսեցին տեղեկություն տարածել, թե հայկական կողմը սահմանախախտներին ազատել է վրացական կողմից ստացված զանգի պատճառով:
Այսպիսով, ինչպես տեսնում ենք, հայ-վրացական դարավոր բարեկամական հարաբերություններն այսօր ավելի քան կարիք ունեն դրական ազդակների, սակայն, ցավոք, մամուլը, որը կոչված է լինել երկու հանրույթներին նման ազդակների հիմնական հաղորդողը, բավարար կամ բարեխիղճ ձևով չի կատարում այդ գործառույթը՝ դառնալով տարբեր շահեր սպասարկողների զոհ: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ պետք է առավել հետևողական լինել վրացական մամուլում Հայաստանին և հայերին առնչվող նյութերի հետ կապված, անհրաժեշտության դեպքում տալ համապատասխան արձագանք, և այդ ամենին զուգահեռ զարգացնել Հայաստանի և Վրաստանի մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների միջև համագործակցությունը:

Антиармянские тенденции в грузинских СМИ
В последнее время армянские СМИ и общественные круги в основном сфокусировали свое внимание на развития в Азербайджане, на распространяемые в азербайджанском медиа-пространстве различные тезисы и на выявление дезинформации, в то же время не уделяя достаточного внимания нашему северному соседу - Грузии. В грузинских СМИ периодически появляются как материалы с антиармянским содержанием, так и разного рода дезинформация. Что касается того, кто заинтересован в таких инициативах, то можем отметить, что Азербайджан и определенные политические круги Грузии как минимум не заинтересованы в стабильности и углублении армяно-грузинских взаимоотношений.
Последним ярким выражением вышесказанного является распространение телекомпанией "Рустави 2" информации о том, что, якобы, армянские пограничники прошли вглубь территории Грузии, захватив 10-15 грузинских гектаров. Телеканал даже нашел жителей приграничного азербайджанского села Тазакенд, которые высказали свое недовольство в связи "захватническими действиями" Армении. Надо заметить, что эта информация распространилась на фоне шума, возникшего из-за передвижения приграничных баннеров на линии соприкосновения между Грузией и Южной Осетией. Несомненно, в таких условиях, когда в грузинском обществе напряженность высока, дезинформация о передвижении армяно-грузинской границы в общественных настроениях может только привести к негативным последствиям для взаимоотношений двух стран, учитывая еще и традиционное восприятие Армении со стороны некоторых кругов Грузии в качестве "младшего брата враждебной России".
Некоторые грузинские СМИ также не отличились профессионализмом, и, без всякого опасения нанести вред армяно-грузинским отношениям, сославшись на первоисточник, начали распространять дезинформацию, не пытаясь даже проверить, насколько она соответствует реальности.
Ситуацию попытался загладить МИД Грузии, спикер которого опроверг слухи о передвижении границ, подчеркнув, что в условиях демаркации границ такое невозможно. СМИ, конечно, распространили заявление МИД Грузии, но, как оно всегда бывает, дезинформация - пусть и на подсознательном уровне - оставила свой след на настроениях простых грузин.
Это, кстати, не первый случай, когда при помощи дезинформации делается попытка внести напряженность в армяно-грузинские отношения. Интересен и тот факт, что это - не единственная тенденция. Параллельно с антиармянскими материалами, в Грузии должным образом не освещаются и конструктивные сдвиги в развитии двухсторонних связей между соседними странами. Эта тенденция тоже является поводом для размышления. Например, несколько дней назад произошел инцидент, который также не стал предметом общественных обсуждений. Армянские пограничники освободили и передали грузинской стороне двух азербайджанцев-граждан Грузии. Последние решили поплавать в приграничной реке и сами не поняли, как оказались на территории Армении. Инцидент по сути был нарушением государственной границы, и нарушители могли бы быть осуждены по всех строгости армянского законодательства (кстати, немало было случаев, когда грузинская сторона именно так и поступала с гражданами РА, неосознанно нарушавшими грузинскую границу). Армянская сторона в качестве жеста доброй воли передала Грузии ее граждан. К сожалению, этот конструктивный шаг не был правильно оценен и освещен грузинской прессой, а некоторые СМИ вообще стали распространять лжеинформацию о том, что Армения выдала грузинских граждан Грузии лишь после звонка из Тбилиси.
Как видим, вековые армяно-грузинские добрососедские отношения сейчас как никогда нуждаются в позитивных импульсах, но медиа - как основной институт, который должен передавать такие импульсы - недостаточно и не слишком добросовестно выполняют свою функцию, становясь жертвами разных интересов. Имея ввиду все вышесказанное, стоит быть более последовательными в отношении материалов, касающихся Армении и армян в грузинских СМИ, а в случае необходимости - вовремя реагировать, а также усиливать сотрудничество между представителями армянских и грузинских СМИ.