Ռուսաստանն էմբարգո է սահմանել ևս 5 երկրի նկատմամբ
Ռուսաստանն ընդլայնել է մթերային էմբարգոն՝ այն տարածելով ևս 5 երկրի վրա։ Երկրների ցանկը, որոնք մթերային էմբարգոյի տակ են հայտնվել, լրացրել են Ալբանիան, Չեռնոգորիան, Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնն ու Ուկրաինան, հայտնում է НТВ-ն:
«Այժմ Եվրամիության պետություններին, Ավստրալիային, Կանադային, Նորվեգիային և ԱՄՆ-ին, որտեղից անցյալ տարվա օգոստոսին արգելվեցին գյուղատնտեսական արտադրանքի որոշ տեսակների մատակարարումները, ավելացել են մի ամբողջ շարք երկրներ, դրանք են՝ Ալբանիան, Չեռնոգորիան, Իսլանդիան, Լիխտենշտայնը և, հատուկ պայմաններով, Ուկրաինան», - ասել Է Մեդվեդևը:
Մոսկվան այս երկրների նկատմամբ սահմանափակումներ է մտցրել՝ վերջինների կողմից Ռուսաստանի դեմ ԵՄ երկարածգված պատժամիջոցներին միանալու կապակցությամբ:

Россия расширила контрсанкции еще на пять стран
Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев подписал распоряжение о расширении списка стран, попадающих под продовольственное эмбарго, передает НТВ. Действие российских контрсанкций теперь распространяется на Албанию, Черногорию, Исландию, Лихтенштейн и Украину. Последняя, правда, попала в список "на особых условиях".
"Теперь к государствам ЕС, Австралии, Канаде, Норвегии и США, из которых в августе прошлого года были запрещены поставки некоторых видов сельхозпродукции, добавился целый ряд стран, а именно: Албания, Черногория, Исландия и Лихтенштейн и на особых условиях - Украина", - отметил премьер-министр.
Москва расширила проэмбарго на эти страны в связи с тем, что они присоединились к решению ЕС о продлении антироссийских санкций, пояснил Медведев.