Խաղաղապահների հանցագործությունները ՄԱԿ-­ի «քաղցկեղային ուռուցքն» են. Պան Գի Մուն
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը մտադիր է արդարադատության ենթարկել սեքսուալ հանցագործություններին մասնակցած խաղաղապահներին, ինչպես նաև նրանց հրամանատարներին։ Նա նման հայտարարություն է արել Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունում «կապույտ սաղավարտավորների» հասցեին հնչեցված բռնաբարության մեղադրանքների ֆոնին, հայտնում է Associated Press-ը։
Պան Գի Մունը խաղաղապահների անօրինական գործողություններն անվանել է ՄԱԿ-ի «քաղցկեղային ուռուցք»։ Նա նշել է, որ խաղաղապահների կողմից անօրինական գործողություններ են կատարվում ոչ միայն ԿԱՀ-ում։
Պան Գի Մունը հեռուստակոնֆերանս է անցկացրել 16 առաքելությունների ղեկավարների հետ։ Նա նշել է, որ ղեկավարներն անմիջական պատասխանատվություն են կրում առաքելության ներսում կարգապահության պահպանման համար։

Пан Ги Мун: преступления миротворцев - "раковая опухоль" ООН
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун намерен привлечь к ответственности миротворцев, причастных к сексуальным преступлениям, а также их командиров. Такое заявление он сделал на фоне обвинений "голубых касок" в изнасиловании девочки в Центральноафриканской Республике (ЦАР), сообщает lenta.ru со ссылкой на Associated Press.
Пан Ги Мун назвал противоправные действия миротворцев "раковой опухолью ООН". Генсек также подчеркнул, что противоправные действия совершаются миротворцами не только в ЦАР.
Пан Ги Мун провел видеоконференцию с главами 16 миссий, численность которых превышает 100 тысяч человек. Он указал руководителям на их прямую ответственность за поддержание дисциплины внутри миссий.