Արդյո՞ք Կոսովոյի և Սերբիայի միջև կնքված համաձայնագրերը օրինակ կծառայեն Ադրբեջանին
Ինչպես Կոսովոյի՝ Սերբիայից անկախացումն էր իր բնույթով բավականին հետաքրքիր և նախադեպային ողջ աշխարհի համար, նույնպիսին էին  նաև այս երկու երկրների միջև օրերս կնքված համաձայնագրերը: Եթե մի քանի տարի առաջ Սերբիան անգամ հրաժարվում էր ուղիղ բանակցությունների մեջ մտնել Կոսովոյի հետ և միայն միջազգային միջնորդների շնորհիվ էր, որ բանակցություններում որոշակի դրական տեղաշարժեր արձանագրվեցին, ապա այսօր մենք գործ ունենք նոր իրողությունների հետ: Ինչպես հենց կողմերն են նշում, կնքված համաձայնագրերը բխում են երկու կողմերի շահերից էլ և նոր հարթություն են տեղափոխում սերբ-կոսովական հարաբերությունները:
Իհարկե, միայն այն, որ Սերբիայի և Կոսովոյի միջև կնքվել են համաձայնագրեր արդեն իսկ բավականին մեծ առաջընթաց է Կոսովոյի հակամարտության համատեքստում, սակայն դրանց էությունն էլ ավելի արժեքավոր է: Ըստ համաձայնագրերից մեկի՝ սերբական ազգային փոքրամասնության դերի ամրապնդման և շահերի պաշտպանության համար ստեղծվելու է սերբական համայնքների ասոցացիա: Համաձայնագրերից մեկով էլ Կոսովոյին տրամադրվելու է միջազգային եռանիշ կոդ Կոսովոյում բջջային և ֆիքսված կապի ծառայություններ մատուցելու համար,  իսկ Կոսովոյի հյուսիսում գտնվող սերբական չորս համայնքներին սերբական ընկերությունների կողմից մատակարարվելու է էլեկտրաէներգիա: Կողմերը համաձայնության են եկել նաև վերականգնել Կոսովսկա­-Միտրովիցա քաղաքում Իբար գետի կամուրջով ազատ երթևեկությունը, որտեղ նախկինում բարիկադներ էին:
Հումանիտար նշանակություն ունեցող այս համաձայնագրերն առաջին հերթին օրինակ են հակամարտության մեջ գտնվող բոլոր երկրների համար, որոնք ցույց են տալիս, որ անկախ հակամարտության բարդությունից, բնույթից ու պատճառներից՝ կան հարցեր, որոնք վեր են այս կամ այն շահերից կամ հավակնություններից: Իսկ հումանիտար հարցերի շուրջ ցանկացած համաձայնություն և դրա պահպանում հանդիսանում է հակամարտության կողմերի միջև փոխվստահության ձևավորման և դրա խորացման հիմք: Այս համատեքստում Ղարաբաղյան հակամարտությունն էլ բացառություն չէ: Հայկական կողմերի բոլոր ջանքերը՝ հասարակությունների միջև հասնելու փոխվստահության, Ադրբեջանի «թեթև ձեռքով» պարզապես ձախողվում են: Սրա վառ վկայությունն ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականությունն է, որն արդեն տևական ժամանակ է, ինչ անխախտ շարունակվում է. քաղբանտարկյալներ, որոնց մեծ մասը բանտում է հայտնվել հայերի հետ շփումներ ունենալու պատճառով, հայատյացության քարոզներ ադրբեջանական լրատվադաշտում, որոնք շատ հաճախ հնչում են անգամ երկրի նախագահի մակարդակով, հայկական կողմերից ցանկացած հումանիտար խնդրի լուծման նախաձեռնության Ադրբեջանի ագրեսիվ արձագանքը (սրա օրինակն է ԼՂՀ-ում հումանիտար կարիքներից ելնելով օդանավակայանի գործարկման շուրջ Ադրբեջանի՝ ընդհուպ մինչև ինքնաթիռ ռմբակոծելու սպառնալիքները):
Ադրբեջանի նման պահվածքը և դրա հետևանքով Ղարաբաղյան հակամարտությունում որևէ դրական տեղաշարժ չունենալն, իհարկե, միջազգային հանրության, այդ թվում՝ հենց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների կողմից Ադրբեջանին «երես տալու» արդյունք է, ինչը, սակայն, չի կարող և չպետք է երկար շարունակվի:
Հաշվի առնելով Կոսովո-Սերբիա այս դրական փորձը գուցե արդեն ժամանակն է, որ համանախագահները սկսեն առավել մեծ ուշադրություն դարձնել հումանիտար խնդիրների լուծմանը, քանզի առանց կողմերի միջև փոխվստահության հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ցանկացած ջանք դատապարտված է տապալման:

Will the Agreements Between Serbia and Kosovo Serve as an Example for Azerbaijan?
As the independence of Kosovo from Serbia was in its nature quite interesting and precedential for the whole world, the same were the agreements signed between these two countries. If several years ago Serbia was even refusing to enter into direct talks with Kosovo and it was only due to international mediators that some positive changes were recorded, then today we deal with a new reality. As the sides themselves mention, the signed agreements are in the interests of both of them and transfer Serbia-Kosovo relation onto a new level.
Of course, only the fact that Serbia and Kosovo have signed agreements is already quite a big achievement in the context of Kosovo conflict, but the essence of these agreements is even more valuable. According to one of the agreements, association of Serbian communities will be formed in northern Kosovo, which will define the rights of Kosovo Serbs. With another agreement Kosovo will receive its own telephone code, as well as four Serb municipalities in northern Kosovo will be supplied with electricity by Serbian companies. The sides have also come to an agreement over free movement across a bridge on the Ibar River in Kosovska Mitrovica.
These agreements, which have humanitarian nature, are first of all good examples for those countries that are in conflicts. They show that irrespective of the complexity, nature and causes of conflicts, there are questions which are beyond any interests or claims. Any agreement on humanitarian issues can be achieved only if there are established mechanisms of mutual trust, which is simply absent in many conflicts. In this context Karabakh conflict is also not an exception. All the efforts of the Armenian sides to achieve mutual trust among the societies has so far failed due to Azerbaijan. The vivid example of this is the policy of the Azerbaijani government, which for quite a long time continues without any changes: i.e. political prisoners, most of whom appeared in prison for having contacts with Armenians; hatred towards Armenians so much advocated by Azerbaijani media, which one can very often come across on the level of the president; Azerbaijan’s aggressive response to Armenia’s any initiative on solving humanitarian issues (for example the aggressive response of Azerbaijan on the operation of the airport in NKR for humanitarian needs. This response was mainly a threat to bomb the planes if the airport started working).
Azerbaijan’s this behavior and the fact that there are not much positive changes in Karabakh conflict, of course, are the result of the special attitude of the international community, as well as the OSCE Minsk Group co-chairing countries, towards Azerbaijan, which gives the latter a green light to behave like a "spoiled child." This, surely, cannot and should not last long.
Taking into consideration this positive experience of Kosovo and Serbia, maybe it is already the time that the co-chairing countries to begin paying more attention on solving humanitarian problems, as without mutual trust between the parties all the efforts towards the resolution of the conflict are doomed to fail.