Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններ. «Խավիարային դիվանագիտությունը» նորից գործի է դրվելու
Ադրբեջանի կուսակցություններն արդեն իսկ սկսել են գրանցվել նոյեմբերի 1-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համար: Դեռևս հայտնի է միայն մեկ կուսակցական դաշինք, որն արդեն իսկ գրանցվել է՝ «Ազադլըգ-2015», որի մեջ մտնում են «Ազադլըգ»,  «Այդընլար», «Լիբերալ-դեմոկրատական», «Միացյալ Ադրբեջան», «Քաղաքացիության և զարգացման» կուսակցությունները:
Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրությունների իրական հետաքրքրությունը, սակայն, ոչ այնքան այն է, թե քանի ու որ կուսակցությունները կմասնակցեն ընտրապայքարին, քանզի արդյունքներն արդեն իսկ պարզ են, այլ թե այս անգամ Ադրբեջանն ինչ քայլերի կդիմի միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու և ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմացնելու համար: Ակնհայտ է նաև, որ ընտրարշավի ամբողջ ընթացքում իշխող կուսակցությունն առավել քան երբևէ փորձելու է շեղել սեփական հանրության ուշադրությունը երկրի ներքաղաքական բավականին խառը իրավիճակից՝ իշխանության համար շահեկան վիճակ ստեղծելու համար:
Նման փորձերի արդեն իսկ ականատես ենք լինում: Սահմաններին տիրող լարված իրավիճակը պետք դիտել նաև որպես Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արվող բավականին ուժեղ մի ալիք: Այս քայլով, ինչպես նաև բավականին լայնածավալ քարոզչությամբ Ադրբեջանը փորձում է միանգամից մի քանի հարց լուծել:
Նախ՝ ԼՂՀ-Ադրբեջան, ՀՀ-Ադրբեջան սահմաններին լարվածություն ստեղծելով և գործի դնելով իր քարոզչամեքենան՝ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային ու սեփական հանրությանը համոզել, թե բանակցություններում առաջընթաց չունենալը պայմանավորված է նաև  հայկական կողմերի «գործողություններով»:
Երկրորդ՝ ուռճացնելով հայկական կողմերի կրած վնասները (մերթընդմերթ հրապարակելով նաև ադրբեջանական կողմի զոհերի մասին՝ չկարողանալով այլևս ամբողջովին թաքցնել դրանք զոհերի մեծ թվի պատճառով)՝ Ադրբեջանում ջանում են ցուցադրել իրենց «հզորությունը»՝ ապացուցելու, որ իշխանություններն ամեն ինչ անում են իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու համար:
Երրորդ՝ ինչպես արդեն բազմիցս է նշվել, սահմաններում լարված իրավիճակը ամենալավ «պատճառաբանությունն» է նավթադոլարների մեծ մասի անհետացման համար:
Եթե անդրադառնանք միջազգային հանրության «մասնակցությանը» Ադրբեջանի ընտրություններին, ապա պետք է զարմանքով նշել, որ չնայած Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակվելուն՝ այդ կազմակերպությունը իրարամերժ մի քանի լուրերից հետո արդեն իսկ հաստատել է Ադրբեջան 350 դիտորդներ ուղարկելու փաստը: Մի՞թե Ադրբեջանի շանտաժային քաղաքականությունն ու «խավիարային դիվանագիտությունը» դեռ արդյունավետորեն գործում են: Արդյո՞ք ԵԱՀԿ կարճ հիշողության պատճառը շահն է… Այս համատեքստում պետք չէ նաև բացառել միջազգային այլ կառույցների բավականին դրական գնահատականներն ընտրարշավի, ընտրությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ:

Парламентские выборы в Азербайджане: в ходу вновь "икорная дипломатия"
Политические партии Азербайджана уже начали процедуру регистрации для участия в парламентских выборах, намеченных на 1 ноября. Пока что зарегистрирован только один блок - "Азадлыг 2015", который включает в себя "Айдынлар", "Азадлыг", Партию гражданства и развития, Азербайджанскую народую партию, Либерально-демократическую партию Азербайджана, партию "Великий Азербайджан", Классическую партию народного фронта.
Реальный интерес парламентских выборов в Азербайджане, однако, не столько в том, сколько и какие партии будут участвовать в избирательной кампании, поскольку результаты выборов уже предрешены, а в том, какие шаги предпримет Азербайджан, чтобы ввести международное сообщество в заблуждение и легитимизировать результаты этих выборов. Очевидно также, что правящая партия Азербайджана в ходе предвыборной кампании более чем когда-либо попытается отвлечь внимание собственного общества от довольно сложной внутриполитической ситуации в стране.
Мы уже наблюдаем примеры таких попыток. Напряженную ситуацию на границах с Арменией и НКР следует также рассматривать в качестве сильной волны накануне азербайджанских парламентских выборов. С помощью накала на приграничной линии, а также при поддержке масштабной пропаганды Азербайджан пытается решить несколько вопросов.
Во-первых, создавая напряженность на границах НКР-Азербайджан и Армения-Азербайджан, власти АР пытаются убедить международное сообщество и собственный народ в том, что отсутствие прогресса в переговорах – результат "действий" двух армянских сторон.
Во-вторых, преувеличивая число потерь с армянской стороны (иногда также пишут о потерях азербайджанской стороны, поскольку не в состоянии больше скрывать от общества реальные потери), Азербайджан пытается показать свою "силу", якобы доказывая, что власти делают все для защиты своих граждан.
В-третьих, как это неоднократно отмечалось, напряженная ситуация на границах – лучшая "причина" для таинственного исчезновения нефтедолларов.
Что касается участия представителей международных структур в наблюдении за выборами в Азербайджане, то должна с удивлением отметить, что, несмотря на закрытие офиса ОБСЕ в Баку, после нескольких противоречивых новостей организация подтвердила, что пошлет 350 наблюдателей в Азербайджан. Означает ли это, что политика шантажа и "икорная дипломатия" по-прежнему эффективно работают? Является ли именно подобный интерес причиной короткой памяти ОБСЕ? В этом контексте мы не можем исключить, что международные организации, вполне возможно, отсалютуют положительными оценками о процессе избирательной кампании, о самих выборах и их результатах в Азербайджане.