Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններ. «Խավիարային դիվանագիտությունը» նորից գործի է դրվելու
Ադրբեջանի կուսակցություններն արդեն իսկ սկսել են գրանցվել նոյեմբերի 1-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների համար: Դեռևս հայտնի է միայն մեկ կուսակցական դաշինք, որն արդեն իսկ գրանցվել է՝ «Ազադլըգ-2015», որի մեջ մտնում են «Ազադլըգ»,  «Այդընլար», «Լիբերալ-դեմոկրատական», «Միացյալ Ադրբեջան», «Քաղաքացիության և զարգացման» կուսակցությունները:
Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրությունների իրական հետաքրքրությունը, սակայն, ոչ այնքան այն է, թե քանի ու որ կուսակցությունները կմասնակցեն ընտրապայքարին, քանզի արդյունքներն արդեն իսկ պարզ են, այլ թե այս անգամ Ադրբեջանն ինչ քայլերի կդիմի միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու և ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմացնելու համար: Ակնհայտ է նաև, որ ընտրարշավի ամբողջ ընթացքում իշխող կուսակցությունն առավել քան երբևէ փորձելու է շեղել սեփական հանրության ուշադրությունը երկրի ներքաղաքական բավականին խառը իրավիճակից՝ իշխանության համար շահեկան վիճակ ստեղծելու համար:
Նման փորձերի արդեն իսկ ականատես ենք լինում: Սահմաններին տիրող լարված իրավիճակը պետք դիտել նաև որպես Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արվող բավականին ուժեղ մի ալիք: Այս քայլով, ինչպես նաև բավականին լայնածավալ քարոզչությամբ Ադրբեջանը փորձում է միանգամից մի քանի հարց լուծել:
Նախ՝ ԼՂՀ-Ադրբեջան, ՀՀ-Ադրբեջան սահմաններին լարվածություն ստեղծելով և գործի դնելով իր քարոզչամեքենան՝ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային ու սեփական հանրությանը համոզել, թե բանակցություններում առաջընթաց չունենալը պայմանավորված է նաև  հայկական կողմերի «գործողություններով»:
Երկրորդ՝ ուռճացնելով հայկական կողմերի կրած վնասները (մերթընդմերթ հրապարակելով նաև ադրբեջանական կողմի զոհերի մասին՝ չկարողանալով այլևս ամբողջովին թաքցնել դրանք զոհերի մեծ թվի պատճառով)՝ Ադրբեջանում ջանում են ցուցադրել իրենց «հզորությունը»՝ ապացուցելու, որ իշխանություններն ամեն ինչ անում են իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու համար:
Երրորդ՝ ինչպես արդեն բազմիցս է նշվել, սահմաններում լարված իրավիճակը ամենալավ «պատճառաբանությունն» է նավթադոլարների մեծ մասի անհետացման համար:
Եթե անդրադառնանք միջազգային հանրության «մասնակցությանը» Ադրբեջանի ընտրություններին, ապա պետք է զարմանքով նշել, որ չնայած Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակվելուն՝ այդ կազմակերպությունը իրարամերժ մի քանի լուրերից հետո արդեն իսկ հաստատել է Ադրբեջան 350 դիտորդներ ուղարկելու փաստը: Մի՞թե Ադրբեջանի շանտաժային քաղաքականությունն ու «խավիարային դիվանագիտությունը» դեռ արդյունավետորեն գործում են: Արդյո՞ք ԵԱՀԿ կարճ հիշողության պատճառը շահն է… Այս համատեքստում պետք չէ նաև բացառել միջազգային այլ կառույցների բավականին դրական գնահատականներն ընտրարշավի, ընտրությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ:

Azerbaijan's Parliamentary Elections. "Caviar Diplomacy" will Again be Used
Azerbaijani political parties have already begun to register for parliamentary elections, scheduled for November 1. Still one bloc is known to have registered - "Azadlig 2015", which includes "Azadlig", "Aydinlir", "Liberal Democrat", "United Azerbaijan", "Citizenship and Development" parties.
The real interest of Azerbaijan's parliamentary elections is, however, not so much how many and which parties will participate in the campaign, because the results are already clear, but what steps Azerbaijan will take to mislead the international community and legitimize the election results. It is also obvious that the ruling party during the campaign, more than ever will try to distract public attention from the country's internal political rather complicated situation, creating favorable conditions for the government.
We are already witnessing examples of such attempts. The tense situation on the borders should also be seen as quite a strong wave on the eve of Azerbaijani parliamentary elections. With this step, as well as with a large-scale propaganda Azerbaijan tries to solve several questions.
First, by creating tensions on NKR-Azerbaijan, Armenia-Azerbaijan borders and by using its propaganda Azerbaijan tries to convince the international community and its own people that the lack of progress in the negotiations is also because of the "actions" of the Armenian sides.
Second, by exaggerating the number of the losses of the Armenian side (sometimes also publishing about the losses of the Azerbaijani side being unable to completely hide them anymore, because of the large number of victims), Azerbaijan is trying to show its "strength" to prove that the authorities are doing everything to protect their citizens.
Third, as it has been repeatedly noted the tense situation on the borders is the best "reason" for the disappearance of most of the petrodollars.
If we come to the "participation" of the international community in elections in Azerbaijan, then it should be noted with surprise that despite the closure of the OSCE office in Baku, after several controversial news the organization has confirmed that it will be sending 350 observers to Azerbaijan. Does the policy of blackmailing and "caviar diplomacy" still work effectively. Is the reason for the OSCE short memory interests? In this context, we cannot exclude that international organizations would give positive assessments about the process of election campaign, the elections themselves and their results.